browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Bagieńcu

Bagieniec


 
Podróżując między Świdnicą a Wrocławiem trafiłam do Bagieńca – kolejnej wsi z pałacem.
 

 
Jej początki sięgają połowy XIII w, a pierwszy raz wspomniana została w 1307r pod nazwą Tychenow nawiązującą do tamtejszych mokradeł.
 

Pierwszym wymienionym właścicielem wsi był Nicolas von Sachenkirch- burgrabia z Sobótki, który rozdzielił swoje dobra między pięciu synów i nie wiadomo, któremu przypadł Bagieniec. Do XVII w wieś była własnością Saksonii, a od 1781r należała do Śląska i dość często zmieniała właścicieli. Ostatnim panem tamtejszego majątku przed 1945r był Karl August von Zedlitz- Leipe.

CIEKAWOSTKA

Pałac w Bagieńcu podczas pobytu u Hochbergów w Cierniach w sierpniu 1790r odwiedził J.W.Goethe.

Początkowo, w XIV w na wyspie otoczonej fosą, wzniesiono wieżę mieszkalną. W XVIw przekształcono ją w renesansowy dwór dzięki ówczesnemu właścicielowi- rodzinie Rohnau. Budowla stoi na granitowej skale widocznej podobno w jednej z piwnic. Z czasem dwór zmodernizowano i przebudowano w piękny pałacyk: trzykondygnacyjny, na planie prostokąta. Pokryto go dachem czterospadowym a uwagę przykuwa wieżyczka z zegarem. Do pałacu prowadzi kamienny most, którego poprzednikiem był zwodzony.

Po zakończeniu II wojny światowej majątek upaństwowiono. Niewiele wiadomo o losach budowli, ale w połowie XX w był zniszczony. Obecnie ma prywatnego właściciela i jest nim podobno Florian Lauda- brat słynnego kierowcy wyścigowego Niki Laudy.

Ciekawy pałacyk jest niedostępny dla zwiedzających, ogrodzony, wejście na most jest zastawione i skutecznie zasłaniają go drzewa, choć i przez nie widać rusztowania, więc jakieś prace są tam wykonywane.

Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki Fotopolska.eu.