browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Kamieniu Śląskim

k śl

Między Opolem a Strzelcami Opolskimi znajduje się Kamień Ślaski. Wieś odnotowana została w kronice Polskiej Galla Anonima jako gród warowny Odrowążów w związku z pobytem w 1104r księcia Bolesława Krzywoustego, który doglądał prac budowlanych w grodzie kozielskim. W średniowieczu zwana jako Camen, a za tzw. Niemca Gross Stein wzięła swą nazwę od skały, na której leży- kamienia wapiennego.

kśl

Obecny pałac w Kamieniu Śląskim to kolejny przykład budowli, która przeszła metamorfozę: będąc wcześniej zamkiem stała się pałacem.

8

W średniowieczu, gdy dobra kamienieckie należały do rycerskiej rodziny Odrowążów, w Kamieniu Śląskim stał zamek obronny. W nim, w 1183r urodził się Jacek Odrowąż, który był dominikaninem, założycielem klasztorów i w 1594r został kanonizowany na świętego. Po Odrowążach dobrami kamienieckimi władali Strzelowie.

DSC_0361

DSC_0377
 
 
 

W 1660r z Irlandii na Śląsk przybyła rodzina von Larisch- kolejni właściciele zamku.W 1779r Ludwik Jacek Larisch przebudował swoją rezydencję tak, że całkowicie utraciła cechy zamku- stała się pałacem. W 1701r w wieży zbudowano kaplicę, którą poświęcono Św. Jackowi. Podobno w tamtym miejscu znajdowała się wcześniej komnata, w której przyszedł na świat. Wtedy też w pałacu zamieszkał dominikanin odprawiający codziennie msze.
DSC_0395
 
DSC_0364
 

Kolejnymi panami tamtejszych dóbr z rodu Larisch mieszkającymi w pałacu byli Zofia z domu Strachwitz i Karol Ludwik, którym zawdzięcza się wygląd i wystrój jaki posiada dziś kościół, w którego podziemiach oboje spoczęli. Bezdzietna Zofia po śmierci męża zapisała majątek bratu Ernestowi von Strachwitz- prałatowi diecezji wrocławskiej, a odziedziczył je w końcu hrabia Hiacynt von Strachwitz.

4

DSC_0398
 
Ród von Strachwitz był w posiadaniu Kamienia Śląskiego i okolicznych dóbr od 1808r przez prawie półtora wieku. W 1944r w pałacu urządzono szpital, który ewakuowano 19 stycznia 1945r kiedy też pałac opuścili ostatni jego właściciele.22 stycznia 1945r do Kamienia Śląskiego wkroczyła Armia Czerwona: pałac splądrowano i zdemolowano, a kaplicę spalono. Zamordowano zarządcę zamkowego, którego mylnie wzięto za właściciela.
7

8
 

Po zakończeniu wojny pałac upaństwowiono i utworzono w nim Państwowy Dom Dziecka adaptując na jego działalność część ocalałych pomieszczeń.

DSC_0386

W latach 50-tych rozpoczęto rozbudowę znajdującego się w pobliżu poniemieckiego lotniska i w 1954r Dom Dziecka został przeniesiony do Poręby koło Góry Św. Anny. Od tego czasu pałac stał się obiektem wojskowym, gdzie stacjonowało wojsko radzieckie.

DSC_0387
 
O dawny zamek nikt specjalnie nie dbał, a pożar z 1971r, który okazał się celowym podpaleniem, doprowadził obiekt do ruiny.Wojsko nie pozwoliło nawet, by strażacy ugasili ogień, a pozostawionymi ruinami nikt się nie interesował. Pałac nie posiadał wówczas dachu.
9
3
 
W 1990r popadającą w ruinę dawną rezydencję wraz z zabudowaniami i parkiem kupiła Opolska Kuria Biskupia. Cztery lata później do użytku oddano Sanktuarium z kaplicą św. Jacka- patrona kamienia Śląskiego. Odrestaurowano wnętrza starej wozowni, stajni i stodoły, w których powstał Zespół Turystyczno- Wypoczynkowo- Rehabilitacyjny Sebastianeum Silesiacum „Caritas” Diecezji Opolskiej. W przypałacowym parku stworzono ośrodek hipoterapii.
DSC_0389

DSC_0399

DSC_0368

Nikt tak naprawdę nie wie jaki byłby los tej budowli, gdyby nie jej obecny właściciel. Po wyglądzie obiektu jaki zastali nabywcy wnioskować tylko można, że uległby dalszej degradacji i kto wie, czy po tylu latach byłoby jeszcze co ratować. Piękne miejsce,a przez charakter jaki mu nadano świetnie nadaje się do kontemplacji.

DSC_0372
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Przy okazji pobytu w Kamieniu Śląskim można zajechać do niedalekiego Izbicka, gdzie znajduje się pałac będący kiedyś również własnością rodziny von Larisch- jednego z właścicieli kamienieckiego pałacu.
DSC_0396
gg
 
 
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
DSC_0360DSC_0363

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

91 − 90 =