browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek w Zimnicach Małych

 
20150503_132607

Opolszczyzna, można rzec, usłana jest pałacami i zamkami. Na kolejne ciekawe miejsce, jakim jest zamek przerobiony na spichlerz w Zimnicach Małych, trafiłam jadąc do Opola po pobycie w Dąbrówce Górnej.

zimn mł

Zimnice Małe to wieś mająca swoje początki w średniowieczu. Jej nazwa pojawiła się w dokumencie z 1295r, a ponieważ są Zimnice Małe i Wielkie, nie można orzec, o które wówczas chodziło.

zimn ml
 

W XVw właścicielem Zimnic Małych została rodzina Proskowskich- również właściciele niedalekiego Prószkowa, dla której wzniesiony został na przełomie wieków XV i XVI zamek.

Zamek_-__Spichlerz_1165042_Fotopolska-Eu-1

Budowla stanęła na wysokiej skarpie w miejscu, gdzie kiedyś znajdowało się koryto Odry. W XIXw we wsi powstał folwark i nieużytkowany zamek przebudowano na spichlerz.

DSC_0274

IMG_7651
 
Zamek w Zimnicach Małych zbudowano z cegły i kamienia na nieregularnym planie, pokryto dwuspadowym dachem.
 
 
 
Obecnie kształtem przypomina literę L i jest budowlą czterokondygnacyjną. Elewacje nie posiadają żadnych elementów architektonicznych, za to ma on całe mnóstwo okien charakterystycznych dla spichlerza. Trudno cokolwiek więcej powiedzieć o samej budowli, bo niewiele informacji znalazłam.

IMG_7653
 
W rejestrze zabytków zamek figuruje jako spichlerz i nie było mi dane zajrzeć do wnętrz.

 
 
20150503_133150

Wyczytałam jedynie, że jest częściowo podpiwniczony, posiada potężne i puste pomieszczenia z wieloma zakamarkami. Wszystkie one mają płaskie stropy, a jedynie klatka schodowa posiada sklepienie kolebkowo- krzyżowe, które najpewniej pochodzi z XVIw.

DSC_0292

Zamek- spichlerz w Zimnicach Małych robi wrażenie i jest miejscem tajemniczym, wręcz ponurym. To własność prywatna i nie ma możliwości zobaczenia ani wnętrz, ani nawet podejścia bliżej, bo nie dość, że sam stoi na skarpie, to na dodatek został ogrodzony.

20150503_133143
 
 
 
 
Nie za bardzo nawet można zrobić zdjęcie od strony wejścia, bo uniemożliwia to ogrodzenie, a mimo to warto zjechać z głównej drogi i spojrzeć jak góruje nad wsią.

DSC_0281

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

64 + = 71