browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek Bobolice

bobolice
 
Jadąc z Pilicy do Olsztyna pod Częstochową zatrzymałam się we wsi Bobolice, która pod tą nazwą wymieniona była już w 1370r. Pierwotnie własność królewska dziś leży na Szlaku Orlich Gniazd.
 
bobolice
 
Zamek w Bobolicach leży o przysłowiowy rzut beretem od zamku w Mirowie i z okna wieży widać w oddali jego ruiny. Podobno wcześniej istniał tam zbójecki, drewniany zamek i jeśli wierzyć legendzie, to był on również siedzibą Boboli- rycerza Bolesława Krzywoustego.
 
IMG_3224
 
Ten Królewski Zamek zbudowany ok. 1350- 1352r przez króla Kazimierza Wielkiego i razem z zamkiem w Mirowie należał do systemu obronnego granicy Królestwa Polskiego.
 
bobolice-r3a
 
 
IMG_3246W 1370r był we władaniu Władysława Opolczyka, który w niespełna dekadę później przekazał go swojemu dworzaninowi Andrzejowi Węgrowi.

Ten zamienił zamek w zbójecką twierdzę. Zbójowanie po okolicy zakończył król Władysław Jagiełło włączając warownię na powrót do dóbr królewskich w 1391r zostawiając go Andrzejowi we władanie. Po jego śmierci wszystko odziedziczyła jego córka Anna, a po niej na spółkę syn Stanisław Szafraniec oraz drugie mąż Mściwoj z Wierzchowiska. Taka sytuacja była powodem licznych konfliktów, którym skutecznie dał kres bratanek Stanisława- Piotr, wykupując połowę zamku w 1445r. Nie cieszył się nim długo sprzedając go w krótkim czasie.
 
IMG_3229

IMG_3275

Kolejnym właścicielem Bobolic był od 1486r Mikołaj Kreza i jego rodzina była w jego posiadaniu do 1625r. W tym czasie zamek został zdobyty podczas najazdu Maksymiliana III Habsburga w 1587r i uległ poważnym zniszczeniom, ale odbiły go wojska Jana Zamoyskiego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W 1625r zamek w Bobolicach stał się własnością Myszkowskich z leżącego nieopodal Mirowa. Jeszcze nie podniósł się z minionych zniszczeń, a już podczas Potopu Szwedzkiego doznał nowych. Kolejni właściciele- Męcińscy z Żarek nie potrafili przywrócić mu jego dawnej świetności- zniszczenia po wojnach szwedzkich były zbyt duże i warownia zaczęła popadać w ruinę.

31546799b8c862ddf22ae1dc83146d96_mi

r_bobolice3

Tam właśnie zatrzymał się w 1683r król Jan III Sobieski, gdy zmierzał do Krakowa, które było miejscem zbiórki wojsk polskich przed Odsieczą Wiedeńską. Podania mówią, że król nocował w zamku, a jego orszak w namiotach.

IMG_3265
 

W 1700r warownię zamieszkiwał dzierżawca tamtych ziem- J. Rutkowski i przeprowadzono spis stanu inwentarza, który wypadł źle. Mimo prób remontu, zamek popadał w coraz większą ruinę i w XVIII w był już tylko częściowo zamieszkały. W wyniku parcelacji z 1882r ziemie razem z zamkiem trafiły do chłopskiej rodziny Baryłów i w jej rękach były do lat 80-tych XXw.
IMG_32411

CIEKAWOSTKA:

W XIX w w podziemiach zamku odkryto wielki skarb i kto wie…może legenda mówi prawdę. Niestety, poszukiwacze skarbów dokonali reszty zniszczenia i podobno nie odkryto jeszcze wszystkich kosztowności i mówi się, że reszta czeka na odkrywcę gdzieś w tunelu łączącym zamek Bobolice z tym w Mirowie.
 
IMG_3229

IMG_3261Po zakończeniu II wojny światowej, mury zamku częściowo rozebrano i podobnie jak to się stało z zamkiem Mirów kamienie posłużyły do budowy drogi między Bobolicami a Mirowem. IMG_3269
 
 
 
 
Z końcem XXw rodzina Laseckich kupiła zamek i go odrestaurowano. Kształt budowli odtworzono na podstawie zachowanych ruin bo nie posiadano planów ani szkiców.
 
Zamek_w_Bobolicach_802695_Fotopolska-Eu
 
 
 
Oficjalnego otwarcia postawionego właściwie na nowo zamku Bobolice dokonano 3 września 2011r po 12 latach prac.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Mimo, że zdania o jego rekonstrukcji wzbudzają kontrowersje i krytykę niektórych środowisk, to budowla robi wrażenie i cieszy sam fakt, że coś, co było walącą się ruiną doprowadzono do takiego stanu.

IMG_3243
IMG_3239

WIRTUALNA WYCIECZKA :

http://www.qtvr-poland.com/panoramas/542.html
http://www.vtour.pl/pl/panoramy/bobolice/3101/

IMG_3218
 
 
 
 
Zamek Bobolice z lotu ptaka:
http://www.polskazdrona.pl/zamek-w-bobolicach-13.html

IMG_3224

Zamek_w_Bobolicach_1176625_Fotopolska-EuArchiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − = 9