Jadąc z Pilicy do Olsztyna pod Częstochową zatrzymałam się we wsi Bobolice, która pod tą nazwą wymieniona była już w 1370r. Pierwotnie własność królewska dziś leży na Szlaku Orlich Gniazd.
Zamek w Bobolicach leży o przysłowiowy rzut beretem od zamku w Mirowie i z okna wieży widać w oddali jego ruiny. Podobno wcześniej istniał tam zbójecki, drewniany zamek i jeśli wierzyć legendzie, to był on również siedzibą Boboli- rycerza Bolesława Krzywoustego.
Ten Królewski Zamek zbudowany ok. 1350- 1352r przez króla Kazimierza Wielkiego i razem z zamkiem w Mirowie należał do systemu obronnego granicy Królestwa Polskiego.
W 1370r był we władaniu Władysława Opolczyka, który w niespełna dekadę później przekazał go swojemu dworzaninowi Andrzejowi Węgrowi.
Ten zamienił zamek w zbójecką twierdzę. Zbójowanie po okolicy zakończył król Władysław Jagiełło włączając warownię na powrót do dóbr królewskich w 1391r zostawiając go Andrzejowi we władanie. Po jego śmierci wszystko odziedziczyła jego córka Anna, a po niej na spółkę syn Stanisław Szafraniec oraz drugie mąż Mściwoj z Wierzchowiska. Taka sytuacja była powodem licznych konfliktów, którym skutecznie dał kres bratanek Stanisława- Piotr, wykupując połowę zamku w 1445r. Nie cieszył się nim długo sprzedając go w krótkim czasie.
Kolejnym właścicielem Bobolic był od 1486r Mikołaj Kreza i jego rodzina była w jego posiadaniu do 1625r. W tym czasie zamek został zdobyty podczas najazdu Maksymiliana III Habsburga w 1587r i uległ poważnym zniszczeniom, ale odbiły go wojska Jana Zamoyskiego.
W 1625r zamek w Bobolicach stał się własnością Myszkowskich z leżącego nieopodal Mirowa. Jeszcze nie podniósł się z minionych zniszczeń, a już podczas Potopu Szwedzkiego doznał nowych. Kolejni właściciele- Męcińscy z Żarek nie potrafili przywrócić mu jego dawnej świetności- zniszczenia po wojnach szwedzkich były zbyt duże i warownia zaczęła popadać w ruinę.
Tam właśnie zatrzymał się w 1683r król Jan III Sobieski, gdy zmierzał do Krakowa, które było miejscem zbiórki wojsk polskich przed Odsieczą Wiedeńską. Podania mówią, że król nocował w zamku, a jego orszak w namiotach.
W 1700r warownię zamieszkiwał dzierżawca tamtych ziem- J. Rutkowski i przeprowadzono spis stanu inwentarza, który wypadł źle. Mimo prób remontu, zamek popadał w coraz większą ruinę i w XVIII w był już tylko częściowo zamieszkały. W wyniku parcelacji z 1882r ziemie razem z zamkiem trafiły do chłopskiej rodziny Baryłów i w jej rękach były do lat 80-tych XXw.
CIEKAWOSTKA:
W XIX w w podziemiach zamku odkryto wielki skarb i kto wie…może legenda mówi prawdę. Niestety, poszukiwacze skarbów dokonali reszty zniszczenia i podobno nie odkryto jeszcze wszystkich kosztowności i mówi się, że reszta czeka na odkrywcę gdzieś w tunelu łączącym zamek Bobolice z tym w Mirowie.
Po zakończeniu II wojny światowej, mury zamku częściowo rozebrano i podobnie jak to się stało z zamkiem Mirów kamienie posłużyły do budowy drogi między Bobolicami a Mirowem.
Z końcem XXw rodzina Laseckich kupiła zamek i go odrestaurowano. Kształt budowli odtworzono na podstawie zachowanych ruin bo nie posiadano planów ani szkiców.
Oficjalnego otwarcia postawionego właściwie na nowo zamku Bobolice dokonano 3 września 2011r po 12 latach prac.
Mimo, że zdania o jego rekonstrukcji wzbudzają kontrowersje i krytykę niektórych środowisk, to budowla robi wrażenie i cieszy sam fakt, że coś, co było walącą się ruiną doprowadzono do takiego stanu.
WIRTUALNA WYCIECZKA :
http://www.qtvr-poland.com/panoramas/542.html
http://www.vtour.pl/pl/panoramy/bobolice/3101/
Zamek Bobolice z lotu ptaka:
http://www.polskazdrona.pl/zamek-w-bobolicach-13.html
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu