browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Czernicy

mapka1

W połowie drogi między Rybnikiem a Raciborzem leży Czernica– wieś wspomniana w dokumencie datowanym na 17 marca 1317r, który wystawiła najprawdopodobniej żona pierwszego jej właściciela- niejakiego Tomisława. Na istnienie nazwy wsi istnieją dwie teorie: według jednej nazwano ją Czernicą od Potoku Czernickiego natomiast druga nawiązuje do owocu leśnego- borówki zwanej niegdyś czernicą.

mapka2

CIEKAWOSTKA

Mało kto pewnie wie, ale w Czernicy 23 maja 1920r utworzono koło najstarszej polskiej organizacji sportowej jaką jest Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” podlegające wówczas pod Rybnicki Okręg, liczące 56 członków.
W czasie kiedy Polski nie było na mapie, bo podzielono ją między zaborców, działanie rozpoczęły polskie organizacje sokole. Głównym ich zadaniem było krzewienie sportu w społeczeństwie, szerzenie oświaty narodowej oraz budzenie ducha narodowego. Im też zawdzięcza się powstanie wielu klubów sportowych oraz przyczynienie się do powstania ZHP. W każdym zaborze działały oddzielne Związki Sokołów Polskich, które połączono 13 kwietnia 1919r w jedną organizację: Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce. Działacze Towarzystwa mieli swój strój przypominający mundur oraz symbol jakim jest lecący sokół trzymający w szponach sztangę.DSC_0352
W czasie zaborów kiedy zakazane były wszelkie symbole polskie, ów sokół symbolizował Orła Białego. Towarzystwo posiadało pieśń „Marsz Sokołów” pełniącą rolę hymnu, sokoły witały się słowami „Czuwaj” oraz „Czołem”a głównym mottem było: “W zdrowym ciele zdrowy duch”. Po II wojnie światowej działalność Towarzystwa została uznana za nielegalną, której zakazano. Dopiero po upadku komunizmu w 1989r działalność Towarzystwa rozpoczęła się na nowo.

DSC_0350
 
Wśród wielu dość często zmieniających się właścicieli majątku w Czernicy byli przedstawiciele rodzin: Szeliga, Zwierzyna, Poretyńskich, Błudowskich i Zajączków. W XVIIIw dobra należały do Gortzów oraz Reiswitzów. Ostatnim właścicielem wsi od 1848r do końca II wojny światowej była rodzina von Roth.
DSC_0347
Baron von Roth postawił we wsi pałac i gdy zmarł w 1895r przypadł on razem z folwarkiem jego żonie Albinie, która mieszkała tam aż do śmierci w 1927r. Później pałac był dzierżawiony.

Pałac w Czernicy zwany również dworem a potocznie „zomkiem” datowany jest na XIXw. Zbudowano go w miejscu wcześniejszego drewnianego dworu wspomnianego już w XVIIw i niewiele można znaleźć informacji zarówno o obecnej jak i wcześniejszej budowli. Wiadomo, że niegdyś całe założenie prócz pałacu posiadało karczmę, budynki pracowników dworskich i zarządców majątku, obory, stodoły oraz spichlerz, dwa stawy rybne i dwuhektarowy park.
DSC_0353
 
Neogotycka, dwukondygnacyjna budowla na planie prostokąta powstała z cegły. Dwie ośmioboczne, trzykondygnacyjne wieże usytuowane po bokach zdobiły do 1937r hełmy, które zniknęły podczas ówczesnej przebudowy pałacu. Główne wejście znajduje się w ganku, do którego prowadzą dwustronne schody. Przy pałacu znajduje się park oraz staw.
DSC_0354
DSC_0351
 
Po zakończeniu II wojny światowej majątek upaństwowiono. W pałacu mieścił się Urząd Stanu Cywilnego, Szkoła Rolnicza a w latach 50tych razem z budynkami gospodarczymi trafił pod zarząd Zakładów Mięsnych z Bytomia. W końcu w 1993r przekazany został gminie i w niedługim czasie przeprowadzono remont. Dziś działa tam Ośrodek Kultury „Zameczek”.
banner
 
 
CIEKAWOSTKA
 
6 grudnia 1933r w Czernicy urodził się Henryk Mikołaj Górecki – kompozytor współczesnej muzyki poważnej i religijnej. Był profesorem i rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Wśród wielu jego dzieł były: Epitafium, III Symfonia, Totus Tuus. Jest Kawalerem Orła Białego.
DSC_0355

Ciekawe miejsce, które muszę odwiedzić w czasie godzin pracy Ośrodka Kultury żeby zobaczyć salę bankietową z zachowanym zabytkowym, drewnianym sufitem oraz kaflowym, ozdobnym piecem.

DSC_0345
 
 
 
 
 
 

Galeria

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 8 =