browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Czernicy

mapka1
 
W połowie drogi między Rybnikiem a Raciborzem leży Czernica– wieś wspomniana w dokumencie datowanym na 17 marca 1317r, który wystawiła najprawdopodobniej żona pierwszego jej właściciela- niejakiego Tomisława. Na istnienie nazwy wsi istnieją dwie teorie: według jednej nazwano ją Czernicą od Potoku Czernickiego, natomiast druga nawiązuje do owocu leśnego- borówki zwanej niegdyś czernicą.
 
mapka2

CIEKAWOSTKA

Mało kto pewnie wie, ale w Czernicy 23 maja 1920r utworzono koło najstarszej polskiej organizacji sportowej jaką jest Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” podlegające wówczas pod Rybnicki Okręg, liczące 56 członków.
W czasie kiedy Polski nie było na mapie, bo podzielono ją między zaborców, działanie rozpoczęły polskie organizacje sokole. Głównym ich zadaniem było krzewienie sportu w społeczeństwie, szerzenie oświaty narodowej oraz budzenie ducha narodowego. Im też zawdzięcza się powstanie wielu klubów sportowych oraz przyczynienie się do powstania ZHP. W każdym zaborze działały oddzielne Związki Sokołów Polskich, które połączono 13 kwietnia 1919r w jedną organizację: Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce. Działacze Towarzystwa mieli swój strój przypominający mundur oraz symbol jakim jest lecący sokół trzymający w szponach sztangę.
DSC_0352
W czasie zaborów kiedy zakazane były wszelkie symbole polskie, ów sokół symbolizował Orła Białego. Towarzystwo posiadało pieśń „Marsz Sokołów” pełniącą rolę hymnu, Sokoły witały się słowami „Czuwaj” oraz „Czołem”, a głównym mottem było: “W zdrowym ciele zdrowy duch”. Po II wojnie światowej działalność Towarzystwa została uznana za nielegalną, której zakazano. Dopiero po upadku komunizmu w 1989r działalność Towarzystwa rozpoczęła się na nowo.
DSC_0350
 
Wśród wielu dość często zmieniających się właścicieli majątku w Czernicy byli przedstawiciele rodzin: Szeliga, Zwierzyna, Poretyńskich, Błudowskich i Zajączków. W XVIIIw dobra należały do Gortzów oraz Reiswitzów. Ostatnim właścicielem wsi od 1848r do końca II wojny światowej była rodzina von Roth.
DSC_0347
Baron von Roth postawił we wsi pałac i gdy zmarł w 1895r przypadł on razem z folwarkiem jego żonie Albinie, która mieszkała tam aż do śmierci w 1927r.
 
Później pałac był dzierżawiony.

Pałac w Czernicy zwany również dworem a potocznie „zomkiem” datowany jest na XIXw. Zbudowano go w miejscu wcześniejszego drewnianego dworu wspomnianego już w XVIIw i niewiele można znaleźć informacji zarówno o obecnej jak i wcześniejszej budowli. Wiadomo, że niegdyś całe założenie prócz pałacu posiadało karczmę, budynki pracowników dworskich i zarządców majątku, obory, stodoły oraz spichlerz, dwa stawy rybne i dwuhektarowy park.
DSC_0353
 
Neogotycka, dwukondygnacyjna budowla na planie prostokąta powstała z cegły. Dwie ośmioboczne, trzykondygnacyjne wieże usytuowane po bokach zdobiły do 1937r hełmy, które zniknęły podczas ówczesnej przebudowy pałacu. Główne wejście znajduje się w ganku, do którego prowadzą dwustronne schody. Przy pałacu znajduje się park oraz staw.
DSC_0354
DSC_0351
 
Po zakończeniu II wojny światowej majątek upaństwowiono. W pałacu mieścił się Urząd Stanu Cywilnego, Szkoła Rolnicza, a w latach 50tych razem z budynkami gospodarczymi trafił pod zarząd Zakładów Mięsnych z Bytomia. W końcu w 1993r przekazany został gminie i w niedługim czasie przeprowadzono remont. Dziś działa tam Ośrodek Kultury „Zameczek”.
banner
 
 
CIEKAWOSTKA
 
6 grudnia 1933r w Czernicy urodził się Henryk Mikołaj Górecki – kompozytor współczesnej muzyki poważnej i religijnej. Był profesorem i rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Wśród wielu jego dzieł były: Epitafium, III Symfonia, Totus Tuus. Jest Kawalerem Orła Białego.
DSC_0355

Ciekawe miejsce, które muszę odwiedzić w czasie godzin pracy Ośrodka Kultury żeby zobaczyć salę bankietową z zachowanym zabytkowym, drewnianym sufitem oraz kaflowym, ozdobnym piecem.

DSC_0345
 
 
 
 
 
 

Galeria

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

36 − = 32