browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek Dyck

 

 
Kraj: Niemcy
 
 
Kraj Związkowy: Nadrenia Północna-Westfalia
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Między Grevenbroich a Mönchengladbach, jakieś 15km na południowy-zachód od Neuss, znajduje się zamek Dyck- Schloss Dyck.
 

Założenie składające się z pałacu i zabudowań gospodarczych (oficyna i stajnie) leży na czterech wysepkach otoczonych wypełnioną wodą fosą. Ten nawodny zamek otoczony imponującym parkiem zaliczany jest do najciekawszych budowli Nadrenii.
 

Szukając jego początków należy cofnąć się do 1094r kiedy właścicielem bardzo prostej budowli obronnej był rycerz Hermanus de Disco. Z końcem XIIIw odnotowano hrabiego Adolfa von Berg’a, następnie Johanna von Benrode’a oraz Rudolfa von der Dyck’a.
 

Kiedy w XIVw panem włości został lord Gerard van Dyck, zamek rozbudowano oraz ufortyfikowano i jemu zawdzięcza się powstanie nawodnej warowni.
 
 
Książęta miast Akwizgranu i Kolonii, a nawet sam arcybiskup Fryderyk III von Saarwerdena, oblegali warownię w 1383r oskarżając jej właściciela o to, że jest rycerzem-rabusiem. Ostatecznie została zdobyta, a lorda zmuszono do jej zniszczenia. Jednakże w przeciągu dekady została odbudowana.
 

 
 
 
 
Wraz z jego bezpotomną śmiercią wszystko odziedziczył Johann V von Reifferscheidt- syn lorda Heinricha II Von Reifferscheid i dziedziczki von Dyck- Ricardisy. Jego potomkowie byli w posiadaniu tamtejszych dóbr przez ponad 9 wieków, a on sam uważany jest za przodka hrabiów i książąt Salm-Reifferscheid.
 

Kolejny z rodu- Johann VI powiększył swój majątek o Altalm i Niedersalm. Uważany jest za protoplastę rodu Salm-Reifferscheidt-Dyck.
 

CIEKAWOSTKA

Salm-Reifferscheid-Dyck było kiedyś niewielkim hrabstwem- częścią Salm-Reifferscheid i należało do Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W jego centrum umiejscowiony był zamek Dyck. Podczas wojen francuskich z 1811r zostało zajęte i włączone do Cesarstwa Francuskiego, po czym w 1813r przekazane Królestwu Prus.

 
 
 
 
 
 
 
W XVIIw hrabia Salentin zu Salm-Reifferscheid przekształcił zamek w barokową rezydencję. Główny budynek rozbudowano w czteroskrzydłowy kompleks.
 

Również zabudowania gospodarcze zyskały nowy wygląd, odnowiono wartownie jak też browar zamkowy. Kolejne prace z XVIIIw nadały rezydencji styl rokoko- wnętrza zyskały nowe meble oraz dekoracje, ściany ozdobiono tapetami oraz pięknymi gobelinami.
 

Wówczas też, w 1794r, rozpoczęły się prace nad zamkowym parkiem krajobrazowym prowadzone dla księcia Josefa zu Salm-Reifferscheidt-Dyck. Czuwali nad nimi znani architekci ogrodów: Thomas Blaikie, Maximilian Friedrich Weyhe i Peter Joseph Lenné.
 

CIEKAWOSTKA

Książę prywatnie był autorem pracy botanicznej „Hortus Dyckensis” dokumentującej wszystkie rośliny posadzone zarówno w parku jak i ogrodach zamkowych. Ponadto był fundatorem biblioteki zamkowej zawierającej w większości właśnie dzieła o tematyce botanicznej.
 
W czasie II wojny światowej, podczas bombardowania z 1945r, sporym zniszczeniom uległo południowe zamkowe skrzydło.
 
Po jej zakończeniu rezydencja została odrestaurowana, a największe prace przeprowadzono w 1961r. Odnośnie biblioteki, to jej zawartość sprzedano na aukcji w 1992r podobnie jak kolekcję broni i zawartość dawnej zbrojowni.
 

 

Ostatnia dziedziczka rodziny- hrabina Marie Christine Wolff Metternic, by zabezpieczyć przyszłość rodzinnej rezydencji, przekazała ją w 1999r fundacji Schloss Dyck i tym oto sposobem zamek Dyck stał się Centrum Sztuki Ogrodowej i Projektowania Krajobrazu.
 

 
W jego wnętrzach działa również hotel i restauracja.
 
 
 
 
 
 
Cały kompleks otacza park z terenami wystawowymi, w sąsiedztwie których umiejscowiono sklep z pamiątkami i kwiaciarnię, jak też stację ładowania samochodów elektrycznych.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W 2006r zapoczątkowano tam festiwal dziedzictwa kulturowego- Schloss Dyck Classic Days, z którego dochody przeznacza się na utrzymanie zamku. Poza tym zarówno zamek jak i jego park odwiedzane są przez rzesze turystów.
 

 

Galeria