browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Bycinie

bycina

W poszukiwaniu kolejnego ciekawego miejsca trafiłam do Byciny leżącej między Kędzierzynem- Koźlem a Pyskowicami.bycina
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wieś pojawiła się w dokumentach w 1263r a jej nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa byczyna oznaczającego miejsce wypasu byków. DSC_0651

Bycina weszła w skład dóbr pyskowicko- toszeckich i na przełomie lat 1557- 1558 trafiła wraz z Toszkiem, Pyskowicami oraz okolicznymi majątkami do Friedricha von Rederna z Wyszonowic na Dolnym Śląsku.
383489  
 
 
 
 
 
 
 
Po nim majątek przejął jego syna i władał nim do 1584r. Przez kolejne dwa lata majątkiem zarządzał Friedrich von Schamberg, kiedy w 1586r dobra kupił radca Georg von Redern ze Strzelec Opolskich. Po jego śmierci wszystko odziedziczył jego syn Georg II, który zmarł bezpotomnie.
Bycina

383486
 
Podczas wojny 30stoletniej dobra w Bycinie trafiły do jego siostry, a później jej córki i tak w XVIIw stały się własnością rodu Collonnów. W 1670r majątek odkupił hrabia Albert Leopolda Paczensky von Tenczin herbu Topór, któremu zawdzięcza się powstanie pałacu. Po nim majątek trafił do jego syna i w rękach tej rodziny Bycina pozostawała do drugiej połowy XVIII w.
DSC_0481DSC_0491

DSC_0661

Ukończony w 1700r pałac w Bycinie powstał być może w miejscu wcześniejszej, starszej budowli zwanej „Villa Biczina” i otrzymał barokowy styl. Zbudowany na planie litery L trzykondygnacyjny budynek z cegły był otynkowany i nakryty mansardowym dachem. Od strony dziedzińca posiadał krużganki, które później zamurowano. Wejście do pałacu zdobił jeszcze do niedawna późnobarokowy portal z kartuszem herbowym.

2
 

W jednym z narożników pałacu znajduje się kaplica pod wezwaniem Świętej Trójcy wzniesiona około 1730r.
 
DSC_0507
 
Jej sklepienie zdobi późnobarokowa polichromia przedstawiająca m.in.Wniebowzięcie Matki Bożej oraz czterech ojców kościoła. Niszczeje niestety i powoli znika, a mimo to nadal robi wrażenie.
 
DSC_0515
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
DSC_0509DSC_0511DSC_0512

DSC_0525

Później dość często zmieniali się właściciele bycińskich dóbr wśród których byli: od 1778r Johann Gustav von Strachwitz z Kamieńca, w 1787r rodzina von Seherr-Thoss z Ostroszowic, w 1838r książę Friedrich August Carl zu Hohenlohe-Öhringen ze Sławięcic i Ujazdu, od 1845r ród zu Hohenlohe-Oehringen-Ingelfingen. W latach 30tych XXw ostatni z rodu zu Hohenlohe-Öhringen sprzedał resztę gruntów dóbr w Bycinie spółce z Berlina, która podzieliła zabudowania folwarku między rolników.

DSC_0576
 
Budowli nie oszczędziły pożary: pierwszy wybuchł w 1867r i po nim pałac został przebudowany przez kolejnego właściciela, którymi byli książęta Hohenlohe- Oehringen. Rozebrano wówczas wieżę, zmieniono dach, zamurowano krużganki a obok pałacu ma przełomie wieków XVIII i XIX postawiono budynki gospodarcze.
DSC_0582DSC_0650DSC_0632
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pałac w Bycinie podczas II wojny światowej został częściowo zniszczony Po wojnie urządzono w nim mieszkania komunalne i z tego co usłyszałam od mieszkańca wsi, było to piękne, zadbane miejsce. W 1946r wyremontowano pałacową kaplicę, która służyła jako kościół do 1993r.
DSC_0548
 
 
Od spotkanego przypadkiem mieszkańca wsi usłyszałam historię, gdy będąc chłopcem wybrał się z kolegą do piwnic gdzie znaleźli drzwi do podziemi. Niestety, gdy je otworzyli zaczęła wlewać się do piwnic woda. Podobno istniało kiedyś przejście, które łączyło pałac w Bycinie z niedalekim zamkiem w Toszku. Tylko, czy jest to prawdą czy tylko domysłem- nie wiadomo.
DSC_0495DSC_0568

DSC_0541
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gdy w pałacu zlikwidowano mieszkania obiekt zaczął powoli niszczeć a wandale zaczęli wynosić z niego co się da. W latach 90tych XX w niszczejący obiekt kupił prywatny nabywca, który rozpoczął jego odbudowę. By pokazać jak pałac będzie wyglądał w przyszłości odrestaurowano jedną ze ścian, ale w krótkim czasie prace zostały wstrzymane, choć pałac miał być wizytówką wsi. Ostatecznie zaczął przeciekać dach a uszkodzony portal odpadł w 2013r.
DSC_0648

Nieremontowany pałac ogrodzony siatką stoi, niszczeje i jest niedostępny dla zwiedzających. Do piwnicy podeszła woda, mury się sypią, dach przecieka, freski w byłej kaplicy odpadają, a na byłym dziedzińcu pod drzewem zobaczyć można leżące resztki elementów dekoracyjnych, ale i tak jest to piękne miejsce, które warte jest odremontowania.

DSC_0529

DSC_0532

Wirtualna wycieczka

http://zwiedzanie360.pl/panoramy/Bycina_pa%C5%82ac/

DSC_0616

DSC_0635
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu

Galeria


2 Responses to pałac w Bycinie

 1. Pasja

  Dzisiaj po raz pierwszy wszedłem na stronę “Sokoli Szlak” i jestem bardzo zadowolony, że znalazłem kogoś, kto czuje i podziela moje zainteresowania. Od 20 lat jeżdżę po Śląsku i nie tylko, i odkrywam różne cuda. Strona jest fajnie przedstawiona i opatrzona ciekawym tekstem i też archiwalnymi zdjęciami. Super!!!
  Byłem 3-krotnie w Bycinie, ale nigdy nie udało mi się wejść do środka. Dziękuję za fajne zdjęcia z kaplicy. Bryła zamku robi wrażenie, jak wjeżdża się do tej malutkiej wioski. Szkoda, że pałac popada w ruinę i jest dewastowany. Byłem w tym roku i już nie było ozdobnego portalu z herbem.
  Serdecznie pozdrawiam.
  Pasja.

  • admin

   Witam.
   Dziękuję za miłe słowa, a strona powstała z pasji do takich właśnie miejsc. Archiwalne zdjęcia udostępniam dzięki życzliwości portalu fotopolska.eu. Co do pałacu w Bycinie to faktycznie szkoda, że popada w ruinę. Jeśli chodzi o kaplicę, to zobaczyć na żywo to dopiero efekt…przysłowiowa szczęka opada 🙂

   Pozdrawiam równie serdecznie
   Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 67 = 77