browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Bogdanowie

bogdanów 
Zjechawszy z A4 w kierunku Strzegomia, niecałe 10km od Kostomłotów leży wieś Bogdanów, jedna z najstarszych w tamtej okolicy. Wspomniana już w 1175r jako Villa Bogodani. Założona podobno przez hrabiego Bogdana, jak mówi podanie, od którego imienia wzięła swą nazwę. Przez wieki widniała jako: Boguduni oraz Bogdanowo.bogdanów
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W XIIw nadano ją Cystersom z Lubiąża i nazwano Nova Curia, co w tłumaczeniu z łaciny znaczyło: nowa troska. Wybudowali oni dwór oraz folwarki, a w posiadaniu majątku byli do 1810r kiedy nastąpiła sekularyzacja kościelnych dóbr.

Bogdanow_609614_Fotopolska-EuPierwszym wspomnianym później właścicielem majątku w Bogdanowie był Alfred Karl von Wietersheim, który kupił tamtejszy folwark. Jemu zawdzięczano postawienie w 1864r pałacu, choć niektóre źródła podają, że przebudował on wcześniejszy cysterski dwór.
Palac_121769_Fotopolska-Eu-1
Powstała piętrowa, klasycystyczna budowla, którą nakryto czterospadowym dachem. Wejście znajdowało się w wysuniętej części z balkonem wspartym kolumnami i ozdobnym, półkolistym szczytem. Po bokach umieszczono dwie kwadratowe wieże. W tym samym czasie powstawał również przypałacowy park. Rezydencję przebudował w 1875r kolejny z rodu- Alfred Gustaw.

Palac_73910_Fotopolska-Eu-1
 
Pałac w Bogdanowie
spalono pod koniec II wojny światowej, a ruinę ostatecznie rozebrano z końcem lat 60tych XXw. Do dziś ostała się brama wjazdowa i zabudowania gospodarcze, z kolei po ostatnich właścicielach nagrobek znajdujący się przy miejscowym kościele.
Palac_565675_Fotopolska-Eu-1
 
 

Do dziś pozostały po nim nieliczne fotografie, które umieszczono dzięki Fotopolska.eu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

84 − = 76