browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek w Nowej Cerekwi

26ba94ae4bebb293

Na zamku żyła hrabina, która miała opinię złej i chciwej kobiety, od której nastrojów zależne było życie mieszkańców. Każdy się jej bał a przez to nikt nie lubił, za to każdy darzył sympatią jej córkę. W dziewczynie zakochał się syn chłopa, którego ojciec wysłał na nauki do miasta. Wróciwszy z nauk wjeżdżając do miasteczka na rumaku w pięknym stroju ujrzał dziewczynę i zakochał się, a i dziewczynie nie był obojętny. W letnie noce, ukryty w krzakach grał i śpiewał pod oknem dziewczyny dotąd, dopóki jej nie ujrzał. Pewnej nocy dziewczyna zrzuciła mu czerwoną różę. Chłopak przeskoczył mur i wyznał dziewczynie miłość. Za jakiś czas do miasteczka przyjechał rycerz, któremu hrabina obiecała rękę córki. Ustaliła datę ślubu, który miał się odbyć za tydzień i nic nie pomogły prośby córki, że kocha innego. Matka, widząc nieugiętą córkę kazała jej przyprowadzić do zamku jej wybranka i gdy ten przybył uwięziła go w lochu, bo chciała wydać ją za innego. Nadszedł dzień ślubu, wszyscy przybyli i brakowało jedynie panny młodej oraz jej matki. Dziewczyna prosiła matkę, by ta zmieniła zamiar i wykrzyczała, że nie będzie żoną tego, którego wybrała jej matka. Kobieta w złości uderzyła dziewczynę w twarz, a ta upadła tak nieszczęśliwie, że uderzyła głową o filar i zmarła. W zamku pogasły wszystkie światła, a goście w przerażeniu opuścili go. Przyszły pan młody również odszedł pozostawiając dary dla przyszłej żony. Podobno czasem o zmroku, w dniu świętych Piotra i Pawła można ujrzeć w ruinach zamku hrabinę, która szuka skrzyni z klejnotami porzuconymi przez niedoszłego męża córki.

159f6b185c9018c6
20140906_181941
Taka oto legenda krąży o złej hrabinie imieniem Charlotta , która mieszkała na zamku Nowa Cerekwia. Wierzyć, nie wierzyć, ale przy zamku byłam o zmroku i dreszczyk był.20140906_181748
 
 
 
 
 
 
 
Na trasie z Kietrza do Głubczyc przejeżdża się przez wieś Nowa Cerekwia, o której najstarsze wzmianki pochodzą z 1234r.
nowa cerekwiaCiekawostką są zapiski z 1298r o odbywających się tam targach. We wsi znajduje się kilka ciekawych zabytków a w pobliżu niej odkryto ślady osad prehistorycznych i wczesnośredniowiecznych.
 
nowa cerekwia
 
 
 
 
 
 
 
 
 
DSC_0497We wsi natrafiłam na ruiny kościoła cmentarnego pod wezwaniem św. Wacława. Został on zbudowany w miejscu dawnej drewnianej kaplicy, a murowana budowla została ufundowana w 1688r przez hrabiego Wacława Walerian z Vrbna.
DSC_0496
 
 

Podczas II wojny światowej został zniszczony i w takim stanie pozostał do dziś.

 
 
 
 
DSC_0505

Na ścianie kościoła znajdują się zabytkowe płyty nagrobne, a wśród nich marmurowe epitafium inskrypcyjne Wacława Cypriana z Vrbna. Na nim można zobaczyć płasko rzeźbiony kartusz herbowy.

DSC_0506
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
20140906_181846

Nieopodal rynku znajdują się ruiny zamku z przełomu XVI i XVIIw. Był on siedzibą rodu Vrbnów od 1585 do 1800r. W 1808r został sprzedany gminie, przebudowany i opuszczony.

DSC_0524
 
 

Obecnie to własność prywatna, otoczona murem i siatką, ale udało mi się wejść przez bramę i zobaczyć pozostałość, ale trzeba uważać, bo obiektu pilnuje pies, na szczęście był uwiązany przy budzie i zdaje się bardziej wystraszony niż ja.

DSC_0514

DSC_0516
 
3b742ca7fc2212dc

Zamek w Nowej Cerekwi położony jest nad oplatającą go rzeczką Troją. Z dawnego zapewne ciekawego obiektu niewiele zostało. Posiada on dziedziniec, na który nie udało mi się wejść, bo brama samego zamku jest zamknięta, ale zrobiłam zdjęcia i nie pytajcie jakim sposobem.

20140906_181855
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
20140906_181834

Wiele ciekawych miejsc z pasjonującą historią znika w oczach z roku na rok i choć nie można liczyć na przywrócenie temu miejscu jego dawnego piękna, to warto zobaczyć i uwiecznić je, bo to nasza historia a dzięki wyobraźni możemy ujrzeć jak kiedyś wyglądał, bo zdjęć z dawnych czasów jest niestety jak na lekarstwo.

DSC_0503
Zamek_1190404_Fotopolska-Eu-1Zamek_1190405_Fotopolska-Eu-1
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
 
 
 
 
 
 
 
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − = 12