browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek w Nowej Cerekwi

26ba94ae4bebb293
Na zamku żyła hrabina mająca opinię złej i chciwej kobiety, od której nastrojów zależne było życie mieszkańców. Każdy się jej bał, a przez to nikt nie lubił, za to każdy darzył sympatią jej córkę. W dziewczynie zakochał się syn chłopa, którego ojciec wysłał na nauki do miasta. Wróciwszy, wjeżdżając do miasteczka na rumaku w pięknym stroju, ujrzał dziewczynę i zakochał się, a i dziewczynie nie był obojętny. W letnie noce, ukryty w krzakach grał i śpiewał pod oknem wybranki dotąd, dopóki jej nie ujrzał. Pewnej nocy dziewczyna zrzuciła mu czerwoną różę. Chłopak przeskoczył mur i wyznał dziewczynie miłość. Za jakiś czas do miasteczka przyjechał rycerz, któremu hrabina obiecała rękę córki. Ustaliła datę ślubu, który miał się odbyć za tydzień i nic nie pomogły prośby córki, że kocha innego. Matka, widząc nieugiętą postawę córki kazała jej przyprowadzić do zamku wybranka i gdy ten przybył uwięziła go w lochu. Nadszedł dzień ślubu, wszyscy przybyli i brakowało jedynie panny młodej oraz jej matki. Dziewczyna prosiła matkę, by ta zmieniła zamiar i wykrzyczała, że nie będzie żoną tego, którego wybrała jej matka. Kobieta w złości uderzyła dziewczynę w twarz, a ta upadła tak nieszczęśliwie, że uderzyła głową o filar i zmarła. W zamku pogasły wszystkie światła, a goście w przerażeniu opuścili go. Przyszły pan młody również odszedł pozostawiając dary dla przyszłej żony. Podobno czasem o zmroku, w dniu świętych Piotra i Pawła, można ujrzeć w ruinach zamku hrabinę, która szuka skrzyni z klejnotami porzuconymi przez niedoszłego męża córki. 159f6b185c9018c6
20140906_181941
 
 
 
 
 
 

Taka oto legenda krąży o złej hrabinie imieniem Charlotta, która mieszkała na zamku Nowa Cerekwia. Wierzyć, nie wierzyć, ale przy zamku byłam o zmroku i nikogo prócz pilnującego go psa nie spotkałam.

20140906_181748
 
 
 

Na trasie z Kietrza do Głubczyc przejeżdża się przez wieś Nowa Cerekwia, o której najstarsze wzmianki pochodzą z 1234r.

nowa cerekwia

Ciekawostką są zapiski z 1298r o odbywających się tam targach. We wsi znajduje się kilka ciekawych zabytków, a w pobliżu niej odkryto ślady osad prehistorycznych i wczesnośredniowiecznych.
 
nowa cerekwia
 
 
 
 
 
 
 
DSC_0497

We wsi natrafiłam na ruiny kościoła cmentarnego pod wezwaniem św. Wacława. Zbudowano go w miejscu dawnej drewnianej kaplicy, a murowana budowla została ufundowana w 1688r przez hrabiego Wacława Walerian z Vrbna.

DSC_0496
 
 
Podczas II wojny światowej został zniszczony i w takim stanie pozostał do dziś.
 
 
 
 
DSC_0505
 
Na ścianie kościoła znajdują się zabytkowe płyty nagrobne, a wśród nich marmurowe epitafium inskrypcyjne Wacława Cypriana z Vrbna. Na nim można zobaczyć płasko rzeźbiony kartusz herbowy.

DSC_0506
 
 
 
 
 
 
 
 

20140906_181846
 
Nieopodal rynku znajdują się ruiny zamku z przełomu XVI i XVIIw. Był on siedzibą rodu Vrbnów od 1585 do 1800r. W 1808r sprzedano go gminie, przebudowano i w niedługim czasie opuszczono.

DSC_0524
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Obecnie to własność prywatna, otoczona murem i siatką, ale udało mi się wejść przez bramę i zobaczyć pozostałość, ale trzeba uważać, bo obiektu pilnuje wspomniany już pies, na szczęście był uwiązany przy budzie i zdaje się bardziej wystraszony niż ja.

DSC_0514DSC_0516
 
3b742ca7fc2212dc
 
 
Zamek w Nowej Cerekwi położony jest nad oplatającą go rzeczką Troją.
Z dawnego zapewne ciekawego obiektu niewiele zostało. Posiada on dziedziniec, na który nie udało mi się wejść, bo brama samego zamku jest zamknięta, ale udało mi się zrobić zdjęcia.

20140906_181855
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
20140906_181834
 
Wiele ciekawych miejsc z pasjonującą historią znika w oczach z roku na rok i choć nie można liczyć na przywrócenie temu miejscu jego dawnego piękna, to warto zobaczyć i uwiecznić je, bo to nasza historia. Tylko dzięki wyobraźni możemy ujrzeć jak kiedyś wyglądał, bo zdjęć z dawnych czasów jest niestety jak na lekarstwo.

DSC_0503
Zamek_1190404_Fotopolska-Eu-1Zamek_1190405_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 

Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

67 − 60 =