browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Zarębie Dolnej

mapka1

Niedaleko Lubania leży wieś Zaręba założona na przełomie wieków XIII i XIV przez niemieckich kolonistów. Ówczesna nazwa Lichtenau pochodzi od słowa polana (Lichtung), na której to po wyrąbaniu lasu założono osadę. Pierwszym jej właścicielem był przybyły z Turyngii rycerski ród von Salza. mapka1
 
 
 
 
 
 
 
 
W XVIw wieś podzielono na dwie części i takim sposobem wydzielono majątek w Zarębie Gónej (Ober Lichtenau) oraz Dolnej (Nieder Lichtenau). Każda z tych części posiadała istniejące do dziś pałacyki.

Zaręba Dolna Nieder_LichtenauDSC_0372
 
 

Po podziale majątku, Zaręba Dolna pozostała w rękach rodziny von Salz do 1783r kiedy stała się własnością hrabiów von Röder. Na początku XIXw należała do rodu von Hochberg i w 1817r kupił ją Franciszek Giersberg. Później dobra dość często zmieniały właścicieli, a byli wśród nich: baron Otto von Oppell (1837r), Hugo Seiffert (1849r), rodzina von Schalisch, Jan Gotfryd Pudlloss (1870r) oraz rodzina Müller (1882-1922). Ostatnim odnotowanym właścicielem Zaręby Dolnej w czasie międzywojennym była rodzina von Carnap.

DSC_0357

DSC_0367

DSC_0369

Pałac w Zrębie Dolnej wzniesiono w połowie XVIw dla rodziny von Salz. Podzielił los pałacu w sąsiedniej Zarębie Górnej będąc strawionym podczas pożaru z 1673r.1 (1) Odbudowany został dopiero w 1849r przez ówczesnego właściciela Hugo von Seifert’a. 1 (2)Dzięki niemu przy neorenesansowej budowli powstał park. Do pałacu wiedzie podjazd, a przed nim stała niegdyś fontanna, której resztki pozostały do dziś.
Na elewacji budowli widoczne są trzy herby właścicieli dóbr, z których widoczne są środkowy należący do rodziny von Redern oraz lewy będący najprawdopodobniej związanym z rodziną von Salz.

1 (3)
 
 
 
Warto przy okazji zobaczyć pałacyk w sąsiedniej Zarębie Górnej.
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 80 = 88