browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek w Rogowie Opolskim

rog op.

Rogów to wieś na Opolszczyźnie. Wg  legendy  należała do rycerskiego Zakonu Templariuszy, którzy mieli zbudować zamek połączony podziemnymi tunelami z warowniami w Krapkowicach i Otmęcie. Nie ma na to żadnych dokumentów, za to wiadomo, że w 1305r miejscowość stanowiła własność biskupstwa wrocławskiego. Istnieje wzmianka o jakiejś budowli obronnej, której gospodarzami zostali ok. 1490r hrabiowie Rogoysky z Rogoźnika na Morawach.

rog op

Renesansowy zamek w Rogowie Opolskim został zbudowany w XVI w. przez ród Rogoyskich, a po śmierci ostatniego z rodu przeszedł na własność rodziny Wrbsky.  Służył jej przez prawie 150 lat, w końcu zaniedbany i zadłużony został sprzedany w 1757r na licytacji hrabiemu z Krapkowic.
DSC_0096Po jego śmierci spadkobiercy odsprzedali zamek hrabiemu z Rogowa, który przekształcił go w reprezentacyjną siedzibę szlachecką. Jego syn dobudował klasycystyczne skrzydło północne i założył park w stylu angielskim. W parku rośnie wiele rzadkich gatunków drzew oraz ciekawe rzeźby umieszczone wzdłuż muru okalającego park.
DSC_1111
DSC_1103

 
 
 
 
 
Znajduje się tam również glorieta- altana ogrodowa na planie koła z siedmioma kolumienkami przykryta ściętym kopułkowym daszkiem.DSC_1088
 
 
Gdy w 1932r zmarł niemiecki właściciel, zamek stał się własnością duńskiej linii rodu i służył jako letnia rezydencja wypoczynkowa. W czasie II wojny pełnił rolę ośrodka szkoleniowego Hitlerjugend.

DSC_1101

DSC_1100
DSC_1126
 
 

Po 1945r znajdowało się w nim przedszkole o magazyny zbożowe przy miejscowym PGR. Od 1965r stanowi własność Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu co uchroniło go od dewastacji.

DSC_1110
 
 
 
 
 
Siedząc przed komputerem można udać się w wirtualny spacer po zamkowym parku , ale moim zdaniem najlepiej zobaczyć go na własne oczy i dlatego będąc w okolicach Opola warto zboczyć z trasy i zobaczyć to ciekawe miejsce. Dodatkową atrakcją jest to, że zarówno na żywo jak i wirtualnie można obejrzeć ciekawe zbiory tamtejszej biblioteki z licznymi starodrukami.

452615

WIRTUALANA WYCIECZKA http://www.rogow.wbp.opole.pl/02/122270
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu

Galeria

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

67 − 57 =