browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Rudniku

rudnik

Kolejne miejsce na Ziemi Raciborskiej z niegdyś pięknym a dziś popadającym w ruinę pałacem to Rudnik. Na szczęście budowla nie jest otoczona murem, czy płotem i chociaż trochę zniechęca to, że by dojść trzeba przejść przez zarośnięty dawny park to można przynajmniej wejść do środka, ale tylko na własną odpowiedzialność.

rudnik
DSC_0247a1bcbb493cfca92b
 
 
Rudnik to jedna z najstarszych wsi w powiecie raciborskim, o której wspomniano w dokumentach księcia raciborskiego Przemysława po raz pierwszy w XIIIw przy okazji objęcia patronatu prze bożogrobców z Raciborza nad tamtejszym kościołem Św. Katarzyny. Nazwa najprawdopodobniej pochodzi od znajdujących się tam w średniowieczu kopalń rudy albo też od rudego koloru tamtejszych ziem uprawnych.
DSC_0170
DSC_0245
 
 
Podobnie jak miało to miejsce przy okazji innych majątków tak i pałac w Rudniku zmieniał dość często właścicieli.
W 1797r Rudnik i okoliczne dobra zakupił Fryderyk Henryk Karol von Marwitz, dzięki któremu w pierwszej połowie XIXw powstał pałac. Kolejnym właścicielem rezydencji był ród von Selchow.
DSC_0180
 
 
 
 
Po II wojnie światowej pałac stał się własnością państwa i urządzono w nim siedzibę PGR. Wyczytałam, że czasy PRL przetrwał w dość dobrym stanie, ale to co zobaczyłam nasuwa mi tylko jeden wniosek: tego obiektu nie da się odratować, jak szybko ktoś go nie kupi i nie zabierze się za jego remont.
DSC_0179 
 
 
Pałac w Rudniku to budynek dwukondygnacyjny wzniesiony z cegły na planie prostokąta. Z czasem został przebudowany i otrzymał cechy budowli neobarokowej. Nad wejściem widnieje kartusz herbowy. Cała budowla przedstawia opłakany stan: zniszczona, zarośnięta skrywa przed wejściem resztki ciekawego kamiennego zejścia. Wewnątrz rozkradziono właściwie wszystko co przedstawiało jakąś wartość i co można było wytargać ze ścian.
DSC_0221
 
 
 
DSC_0189
 
 
 
Na uwagę zasługują ciekawe, drewniane schody, którymi dostałam się na piętro. Na ścianie klatki schodowej pod samym sufitem zachowało się malowane wykończenie. W jednej z sal natrafiłam na kominek, z którego wycięto najprawdopodobniej jakiś metalowy element dekoracyjny. W kolejnej, która została przedzielona ścianką działową można zobaczyć na suficie zdobienia. Poddasze ukazuje prawdziwy stan dachu i trzeba uważać na podłogę. W piwnicy natrafiłam na piwniczkę winną i kotły, które przed wykradzeniem ochroniły chyba jedynie gabaryty.
DSC_0228
 
 
DSC_0243
 
 
Dziś pałac to smutny widok i niestety takich miejsc na Ziemi Raciborskiej jest więcej: pałac w Strzybniku czy Czerwięcicach, choć i bywają perełki takie jak pałac w niedalekim Modzurowie. Jak ktoś lubi wycieczki śladami dawnych rezydencji to można z kilku takich miejsc stworzyć trasę po najbliższej okolicy.
DSC_0240
 
 
 
 
Często bywa tak, że nawet nie wiemy co za zabytki posiadamy w najbliższej okolicy, że jak coś jest w ruinie to nie jest warte zobaczenia. Na pewno fajnie jest widzieć to, co ładne i zadbane,bo to jest rozreklamowane ale myślę, że jednak warto zobaczyć to, czego może niedługo już wcale nie być. Będziemy mieli szczęście, gdy jakiś obiekt pozostanie chociaż w formie trwałej ruiny, ale widząc niektóre budowle, to obawiam się, że nawet tyle szczęścia nie będą miały.
DSC_0213DSC_0226DSC_0196
Archiwalne zdjęcie dodano dzięki Fotopolska.eu
1

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + = 9