browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Pomianowie Dolnym

pomianów
 
Niedaleko Paczkowa, na północ, między jeziorami Otmuchowskim a Nyskim leży wieś Pomianów Dolny. Jej początki datowane są na XIVw i była wśród dóbr, które powiększyły kościelne Księstwo Nyskie w 1416r.

pomianów dln
 
 
 
 
 
 

W XVw wspomniany został w dokumentach ród von Pomsdorf, ale nie ma pewności, czy był właścicielem wsi, bo informacji o historii wsi jest jak na lekarstwo.

DSC_0079

Fotopolska_759879-11
 
Pomianów Dolny od XVII w posiadał wielu właścicieli, wśród których byli: hrabia Franciszek von Rozdrażov, Jan Franciszek von Kolovrat- Krakovsky, Jan von Anguissola, potomkowie Maksymilian von Lichtensteina, a od drugiej połowy XIXw rodzina von Zedlitz und Trützschler.
Ostatnim panem dóbr przed II wojną światową był hrabia Stephan von Zedlitz und Trützschler, który odziedziczył je między 1912 a 1921r i w jego rękach były przynajmniej do 1937r.

DSC_0086DSC_0100
 
 
 
 
 
 
 
 

Pałacyk wzniesiono w połowie XVIIIw, a w 1870r był przebudowany.

DSC_0089DSC_0090

DSC_0080
 
Barokowa rezydencja powstała na planie litery C. Dwukondygnacyjny budynek posiada piwnice i nakryty został czterospadowym dachem z wieloma szczytami i lukarnami.

DSC_0103
Nad głównym wejściem uwagę przykuwa kartusz herbowy oraz umieszczona w szczycie tarcza zegarowa.
 
 
 
 
Przy pałacu znajdują się dawne budynki folwarczne oraz pozostałości dawnego parku z ruinami mauzoleum z XIXw oraz ze stawem.
 
DSC_007620150725_091906
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po II wojnie światowej majątek wraz z pałacem podzieliły los większości ówczesnych i zostały znacjonalizowane. Folwark i pałac przeszły pod zarząd PGRu. Dziś jest własnością prywatną, popada w ruinę, ale jest zabezpieczony i można go obejść z zewnątrz bez problemu.

DSC_0108DSC_0110

Archiwalne zdjęcie dodano dzięki Fotopolska.eu.

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 1 =