browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Pomianowie Dolnym

pomianów

Niedaleko Paczkowa, na północ między jeziorami Otmuchowskim a Nyskim leży wieś Pomianów Dolny. Jej początki datowane są na XIVw i była wśród dóbr, które powiększyły kościelne Księstwo Nyskie w 1416r.

pomianów dln

W XVw wspomniany został w dokumentach ród von Pomsdorf, ale nie ma pewności, czy był właścicielem wsi, bo informacji o historii wsi jest jak na lekarstwo.

DSC_0079

Fotopolska_759879-11

Pomianów Dolny od XVII w posiadał wielu właścicieli wśród których byli: hrabia Franciszek von Rozdrażov, Jan Franciszek von Kolovrat- Krakovsky, Jan von Anguissola, potomkowie Maksymilian von Lichtensteina, a od drugiej połowy XIXw rodzina von Zedlitz und Trützschler.
Ostatnim panem tamtejszych dóbr przed II wojną światową był hrabia Stephan von Zedlitz und Trützschler, który odziedziczył je między 1912 a 1921r i w jego rękach były przynajmniej do 1937r. DSC_0086DSC_0100

Pałac w Pomianowie Dolnym wzniesiono w połowie XVIIIw, a w 1870r był przebudowany.

DSC_0089

DSC_0090

DSC_0080
 
Barokowa rezydencja powstała na planie litery C.
Dwukondygnacyjny budynek posiada piwnice i nakryty został czterospadowym dachem z wieloma szczytami i lukarnami. DSC_0103
Nad głównym wejściem uwagę przykuwa kartusz herbowy oraz umieszczona w szczycie tarcza zegarowa.
Przy pałacu znajdują się dawne budynki folwarczne oraz pozostałości dawnego parku z ruinami mauzoleum z XIXw oraz ze stawem.
 
DSC_007620150725_091906

Po II wojnie światowej tamtejsze dobra wraz z pałacem podzieliły los większości ówczesnych majątków i zostały znacjonalizowane. Folwark wraz z pałacem przeszedł pod zarząd PGRu. Dziś jest własnością prywatną, popada w ruinę, ale jest zabezpieczony i można go obejść bez problemu.

DSC_0108

DSC_0110

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

82 − 74 =