browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Zapora Leśniańska

Obraz 214
Skoro już zawitasz do zamku Czocha, to jest w okolicy kilka ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Na początek przedstawię zaporę na jeziorze Leśniańskim- poniemiecki zabytek techniki. Zapora ma znaczenie przeciwpowodziowe, a spiętrzona woda wykorzystywana jest do produkcji energii elektrycznej. Dodatkowo jest atrakcją turystyczną, a okalający ją teren to doskonałe miejsce do letniego wypoczynku.

IMG_1994
 
 
 
Jezioro Leśniańskie powstało, gdy przegrodzono rzekę Kwisę we wsi Sucha (Czocha), która leży powyżej Leśnej. Nastąpiło to w czerwcu 1905r. Jest głębokie na 12 metrów, ma 15 mln m^3 pojemności i 140ha powierzchni.

IMG_1872
 
 
Zaporę Leśniańską uroczyście otwarto w lipcu 1905r.
 
 
 
  Budowa trwała 4 lata,a na kamieniu węgielnym pod jej budowę umieszczono napis: „Dolinom na ochronę, odmętom na przekór, wszystkim na pożytek!”. Jest wysoka na 45 metrów, z czego 36 wystaje ponad poziomem wody, szeroka na 8 metrów, zaś korona tamy ma długość 130 metrów. W większości pracujący przy jej budowie to Włosi i Austriacy.
Praca była niebezpieczna i przy jej budowie kilku robotników straciło życie.

IMG_1991

W ciągu dwóch lat, czyli w latach 1905- 1907, u podstawy zapory powstała elektrownia wodna, która jest najstarszą w Polsce działającą nadal i posiada wyposażenie zachowane w bardzo dobrym stanie do dziś.

IMG_1975

Zapraszam również do niedalekich Złotnik, w których polecam zobaczyć Zaporę Złotnicką i Wieżę Szubieniczną. Ponadto na wycieczkę do Leśnej, a jadąc tam warto zatrzymać się i zobaczyć ruiny zamku Świecie.
 
 
W okolicy znajdują się również ruiny zamku Rajsko, który poddany był pracom konserwatorskim.

Galeria


2 Responses to Zapora Leśniańska

  1. admin

    🙂

  2. Basia

    I za te wiadomości i wskazówki dot, okolicy – również! Będą przydatne – nie ma to jak wiedza sprawdzona:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + = 27