browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Wodzisławiu- Jedłowniku

mapa_polski — kopia
 
Jedłownik jest częścią Wodzisławia Śląskiego i leży w dzielnicy Jedłownik- Turzyczka- Karkoszka, którą utworzono w 1996r. Niegdyś była to samodzielna wieś wspomniana na początku XIIIw jako własność komesa Gosława- posiadacza wielu dóbr na Ziemi Raciborskiej, zaliczana jest do najstarszych mieścin na Śląsku.

Bez tytułu

Niewiele wiadomo o późniejszych właścicielach tamtejszych dóbr, bo wspomniani są dopiero bracia Brunon i Alfred Hirsch’owie, od których nabył je w 1899r Gotfried Hese. Nie za długo był w ich posiadaniu, bo już w 1908r sprzedał swoją własność magnatowi węglowemu Fritzowi von Friedläender- Fuld’owi.

Palac_125976_Fotopolska-Eu

W 1930r należały do Rybnickiego Gwarectwa Węglowego, które nim minął rok sprzedano Przedsiębiorstwu Osadniczemu Ślązak.

CIEKAWOSTKA

DSC_0329
 
 

Pochodzący z Berlina hurtownik węglowy Fritz von Friedläender- Fuld’a był założycielem Rybniker Steinkohlen Gewerkschaf czyli Rybnickiego Gwarectwa Węgłowego. Należały do niego kopalnie m.in.: „Römer” (nieczynna już kopalnia „Rymer”), „Anna” i „Emma” (obecnie „Marcel”). Interesował się chemiczną przeróbką węgla, który dawał wiele możliwości, bo wiedział, że będzie zbyt na jego pochodne.

DSC_0334
 
 
 

Rybnickie Gwarectwo Węglowe zajmowało się również produkcją uboczną m.in. smoły, amoniaku oraz benzolu. Prócz tego wypalano własne cegły, na gruntach rolnych wypasano bydło, a we własnych mleczarniach przetwarzano mleko. Własnością przemysłowca był również pałac w Gorzycach. Gdy zmarł w 1917r majątek stał się własnością jego córki Marie-Anne von Goldschmidt-Rothschild, która do rozpoczęcia II wojny światowej była w posiadaniu kopalń jak też Rybnickiego Gwarectwa Węglowego.

DSC_0322DSC_0326DSC_0342
 
Eklektyczny pałacyk w Wodzisławiu- Jedłowniku wybudowano około 1901r dla podporucznika Pułku Ułanów Gotfryda Hesse. Piętrowa budowla posiada w ryzalitach dodatkowe piętra, ozdobiona została czworoboczną wieżą wykończoną dachem namiotowym. Stoi w niewielkim parku.

DSC_0323DSC_0328
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W 1931r pałacyk kupił Zarząd Kościelny i myślano jak zagospodarować budowlę. Dwa lata później swoją ofertę złożyły Siostry Opatrzności Bożej, które 22 września 1934r podpisały umowę najmu i zajęły się prowadzeniem Domu dla Dziewcząt i Kobiet Zdemoralizowanych Moralnie.
DSC_0335
DSC_0336

Gdy wybuchła II wojna światowa pałac zajęli okupanci tworząc w nim początkowo szpital, a później punkt dla przesiedleńców. Siostry zostały zmuszone opuścić go i gdy wojna się zakończyła swoją działalność prowadziły w wodzisławskim zamku aż do 1951r.

 

W niedługim czasie zmieniono profil działalności z resocjalizacji na opiekę nad dziećmi upośledzonymi i odtąd w pałacyku działa Dom Pomocy Społecznej dla dzieci upośledzonym intelektualnie.

DSC_0321

DSC_0324

DSC_0340

Archiwalne zdjęcie dodano dzięki Fotopolska.eu


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

52 − = 51