browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Grudyni Wielkiej

grudynia

Jadąc z Głubczyc do Kędzierzyna- Koźle zjeżdża się do Grudyni Wielkiej, w której mieści się odremontowany pałac przerobiony na hotel z restauracją.
grudynia

Grudynia Wielka to wieś na Opolszczyźnie istniejąca już w XIIIw, o której wspomniano w dokumentach biskupa wrocławskiego kiedy to 25 maja 1223r przekazana została siostrom norbertankom z Rybnika.

Nazwa wsi pochodzi od słowa gruda oznaczającego bryłę ziemi.

e7bf606afe946542

DSC_0439

Fotopolska_92672

Pałac w Grudyni Wielkiej wybudowano w latach 1858- 1859 kiedy majątek stał się własnością rodziny von Reibnitz mieszkającej tam do końca II wojny światowej.

DSC_0430
 
 
 
 
 
  W 1945r został upaństwowiony i oddany z zarząd PGR-u. Mieściły się tam biura Dyrekcji PGR obejmujące majątki: Grudynia Wielka, Grudynia Mała, Jakubowice i Milice. Majątki połączyły się w 1972r tworząc największy w Polsce kompleks sadowniczy.DSC_0438
 
 
Brak funduszy i odpowiedniego dbania o obiekt sprawiły, że pałac zaczął ulegać niszczeniu. W 2010r stał się własnością prywatnej firmy, został odremontowany i stworzono w nim nowoczesny hotel z restauracją.21

Fotopolska_369194

Neogotycki pałac zbudowany został z cegły na planie prostokąta z dwóch połączonych części: jedna była parterowa, a druga piętrowa. Posiada trzykondygnacyjną wieżę wykończoną krenelażem i sterczynami oraz przeszkloną werandę. Całość nakryta została wielospadowymi, niskimi dachami. Budynek usytuowany na niewielkim wzniesieniu górował nad miejscowością i folwarkiem. Przy pałacu znajduje się niewielki park z drugiej połowy XIXw.

DSC_0440

DSC_0443

To ciekawe miejsce i kolejne będące dowodem na to, że jak ma się pomysł i odpowiednie środki to można niszczejący obiekt doprowadzić do pięknego, nowoczesnego stanu.

e8f7eb5af79edd68DSC_0432
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

21 − = 12