browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Grudyni Wielkiej

grudynia
 
Jadąc z Głubczyc do Kędzierzyna- Koźle zjeżdża się do Grudyni Wielkiej, w której mieści się odremontowany pałac przerobiony na hotel z restauracją.
 
grudynia
 
 
Grudynia Wielka to wieś na Opolszczyźnie istniejąca już w XIIIw, o której wspomniano w dokumentach biskupa wrocławskiego, kiedy to 25 maja 1223r przekazana została siostrom norbertankom z Rybnika. Nazwa wsi pochodzi od słowa gruda oznaczającego bryłę ziemi.
 
e7bf606afe946542DSC_0439

Fotopolska_92672

Pałac w Grudyni Wielkiej wybudowano w latach 1858- 1859 kiedy majątek stał się własnością rodziny von Reibnitz mieszkającej tam do końca II wojny światowej.

DSC_0430
 
 
 
 
 
  W 1945r został upaństwowiony i oddany z zarząd PGR-u. Mieściły się tam biura Dyrekcji PGR obejmujące majątki: Grudynia Wielka, Grudynia Mała, Jakubowice i Milice. Majątki połączyły się w 1972r tworząc największy w Polsce kompleks sadowniczy.DSC_0438
 
 
Brak funduszy i odpowiedniego dbania o obiekt sprawiły, że pałac zaczął niszczeć. W 2010r stał się własnością prywatnej firmy, został odremontowany i stworzono w nim nowoczesny hotel z restauracją.21

Fotopolska_369194
 
Neogotycki pałac zbudowany został z cegły na planie prostokąta z dwóch połączonych części: jedna była parterowa, a druga piętrowa.
 
Posiada trzykondygnacyjną wieżę wykończoną krenelażem i sterczynami oraz przeszkloną werandę. Całość nakryto wielospadowymi, niskimi dachami. Budynek usytuowany na niewielkim wzniesieniu górował nad miejscowością i folwarkiem. Przy pałacu znajduje się niewielki park z drugiej połowy XIXw.
 
DSC_0440DSC_0443

To ciekawe miejsce i kolejne będące dowodem na to, że jak ma się pomysł i odpowiednie środki to można niszczejący obiekt doprowadzić do pięknego, nowoczesnego stanu.

e8f7eb5af79edd68DSC_0432
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu.

Galeria


One Response to pałac w Grudyni Wielkiej

  1. Ryszard

    A dzisiaj stoi pusty i chyba komornik próbuje go sprzedać. Nieskutecznie od ponad roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

72 − 70 =