Jadąc z Opola do Lewina Brzeskiego drogą 459 zatrzymałam się w Niewodnikach, by zobaczyć tamtejszy pałac. Wieś wspomniana była już w 1223r jako Nievodnizi przy okazji płacenia dziesięciny na rzecz kościoła i szpitala w Skorogoszczy. Nazwa nawiązuje do rybołówstwa i pochodzi od niewodów- staropolskiego określeniem tworzących sieci rybackie.
Wśród wielu właścicieli wsi byli:
w XVw von Haugwitz’owie otrzymawszy ją w 1407r od księcia Bolka IV, Nawojowie, w XVIIw Collonowie, w XVIIIw Anna Maria von Potenschein, potem Benhard von Saurma, majorowa von Arnstäd, Jonhann Brieger, Gustaw von Kramsta oraz spadkobiercy Juliusa von Wichelhausa, który kupił Niewodniki w 1870r mając zaledwie 24 lata.
Po śmierci Juliusa w 1918r majątek przypadł jego żonie. Ostatnią właścicielką pałacu do 1945r była zaadoptowana przez wdowę Elizabeth von Flotow, która po jej śmierci przekazała zarządzanie majątkiem właścicielowi Karczowa- Bernardowi von Wichelhaus’owi. Pałac opuściła 22 stycznia 1945, w dniu kiedy do wsi weszli czerwonoarmiści.
Najprawdopodobniej już w XVIIIw za czasów rodziny Collon we wsi istniał dwór. W 1872r ówczesny właściciel Niewodnik przy starej budowli postawił piękny pałac otoczony parkiem. Budowla we francuskim stylu powstała na planie prostokąta. Posiada dwie kondygnacje, piwnice a pokrywa ją wysoki, mansardowy dach, któremu uroku dodają lukarny oraz wykończenia w postaci balustrad. Główne wejście umieszczono pomiędzy dwoma ryzalitami, które sprawiają jakoby pałac posiadał dwa, boczne skrzydła. Naprzeciw wejścia znajduje się fontanna, która prócz figur zdobi pałacowy park.
CIEKAWOSTKA
Do rodziny von Wichelhaus prócz pałacu w Niewodnikach należał również: pałac w Karczowie- będący obecnie w posiadaniu Politechniki Opolskiej, spalony pałac w Skarbiszowie oraz remontowany pałacyk w Naroku mający prywatnego właściciela.
Po II wojnie światowej pałac trafił zwyczajowo pod zarząd PGR i działał w nim dom kultury oraz urządzano m.in. kolonie dla dzieci. Niewystarczająco dbano o budowlę, która z czasem zaczęła zwyczajnie niszczeć. W 1997r rezydencję kupiła spółka, która po odrestaurowaniu urządziła tam hotel oraz restaurację. W 2007r r zmienił się własciciel i po krótkim czasie dobrej działalności hotel został zamknięty.
Obecnie pałac jest zadłużony, podobno wystawiony na licytację, stoi zamknięty i można go obejrzeć jedynie z zewnątrz.
Ładny, zadbany pałacyk tylko szkoda, że zamknięty, bo ciekawa jestem jak wygląda w środku.
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki Fotopolska.eu