browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Łące Prudnickiej

ł.pr

Łąka Prudnicka to wieś w województwie opolskim, której początki sięgają 1241r i tam znajduje się pałac obecnie bardzo mocno zniszczony. Renesansowy obiekt posiada neogotyckie skrzydło oraz resztki, prawie niezauważalne, dawnej dekoracji sgraffitowej.

ł.pr.
DSC_0444
DSC_0462
 
 
Pierwszymi wspomnianymi właścicielami miejscowości była rodzina Füllsteinów pochodząca z Wesfalii z miejscowości Fülme, która w Polsce posługiwała się nazwiskiem Herburt. Należały do niej dobra nie tylko na Ziemi Opawskiej, ale z czasem i na Śląsku- m.in. w Klisinie i Tomicach. W XIVw panem Łąki Prudnickiej był Georg von Füllstein, którego wnuczka wychodząc za Wieńczysława Sedlnickiego wniosła tamtejszy majątek w wianie. Kolejnym właścicielem został w 1536r Adelsbach z Nicklasdorfu.

DSC_2212-1W drugiej połowie XVIw majątek w Łące Prudnickiej podzielono na dwie części: jedna należała do pochodzącego z Saksonii rodu von Mettich-Tschetschau, a druga do von Tabor’ów. Taki stan nie trwał długo, bo już z początkiem kolejnego stulecia oba majątki połączono, a ich właścicielem została rodzina von Mettich- Tschetschau, która w Łące Prudnickiej utworzyła swoją siedzibę i władała nią do połowy XIXw.Zamek_460123_Fotopolska-Eu-1
Ostatnim z rodu był hrabia Karol Magnus Jan Nepomucen von Mettich- Tschetschau, po którego śmierci w 1825r dobra przeszły na spadkobierców. Ci sprzedali je w 1840r braciom von Choltitz, których potomkowie byli ostatnimi właścicielami Łąki Prudnickiej oraz dołączonych wcześniej majątków do końca II wojny światowej.

Zamek_856153_Fotopolska-Eu-1
 
 

Pałac w Łące Prudnickiej, który niszczejący dziś oglądamy to efekt wielu przebudowań. Powstał najprawdopodobniej w miejscu wcześniejszej budowli z XVw będącej siedzibą Piastów Niemodlińskich, a w XVIw własnością rycerskiego rodu Wrbnów.

zr
 

Rodzina Tcchentschau- Mettich przebudowała w 1593r zastaną budowlę na modną wówczas rezydencję renesansową. Powstała czteroskrzydłowa zabudowa z wewnętrznym dziedzińcem, z dwukondygnacyjnymi, częściowo podpiwniczonymi budynkami. Elewację ozdobiono dekoracją sgraffitową.

DSC_0446

Mettichowie byli protestantami, ale też wiernymi poddanymi katolickiego cesarza. To właśnie on za zasługi nadał Joachimowi Mettich tytuł barona, który pod koniec życia przeszedł na katolicyzm i zbudował w części skrzydła swej rezydencji kaplicę.

Zamek_55512_Fotopolska-Eu-1
Około 1840r zburzono kaplicę, a w latach 1875- 1883 dokonano kolejnej przebudowy neogotyckiej rezydencji, by stała się wygodniejsza i piękniejsza. Wtedy rezydencja zyskała dwie wieże oraz krużganek. Elewacje ozdobiły neogotyckie elementy: wykusze, portal przy głównym wejściu. Dotychczasowy ogród zamieniono w park, w którym znajdował się niewielki staw oraz widokowe wzniesienie.

DSC_0449
DSC_0511
Ostatnim przed zakończeniem II wojny światowej właścicielem Łąki Prudnickiej był Herman von Choltitz, który wraz z rodziną opuścił ją w marcu 1945r obawiając się zbliżającego frontu. Pozostawiony, opuszczony pałac rozgrabiono i zdewastowano.
DSC_0469
DSC_0473
 

CIEKAWOSTKA :

DSC_0458
 

„ W tym pałacu urodził się gen.Dietrich von Choltitz, który w 1944 roku był niemieckim komendantem obrony Paryża. To dzięki niemu, wbrew rozkazowi Adolfa Hitlera, w stolicy Francji nie zostały wysadzone w powietrze najważniejsze budowle. Choltitz, ryzykując życiem własnej rodziny, nie wykonał tego rozkazu, a Paryż ocalał.”

DSC_0512

Po wojnie majątek trafił pod zarząd Stadniny Koni w Prudniku, a w pałacu utworzono biura. W 1958r dawną rezydencję próbowano zaadoptować na mieszkania dla pracowników pobliskiej stadniny. Jego część została podzielona ceglanymi ścianami. W 1973r konserwacji poddane zostały zachowane dekoracje sgraffitowe, które do dziś niestety zostały w dużej części zniszczone. Można zobaczyć ciekawe sklepienia kolebkowo- krzyżowe, pomalowane w niektórych miejscach.

3a112f4e2fdc12bc
DSC_0461
 
Pałac w Łące Prudnickiej został w 2006r zlicytowany i kupił go przedsiębiorca z Podhala obiecując, że w krótkim czasie powstanie tam centrum hotelowo- restauracyjne, ale tylko na obietnicach się skończyło. Nie przeprowadzono tam żadnych prac konserwacyjnych czy zabezpieczających.
DSC_0505
 
Dziś budowla stoi opuszczona stając się coraz większą ruiną i przedstawia smutny widok mimo, że zachowały się wszystkie zamkowe skrzydła oraz wieże. Zniszczono moim zdaniem wnętrza stawiając ceglane ścianki działowe, dziedziniec jest zarośnięty, a wnętrza są miejscem spotkań młodzieży. Mimo tego wszystkiego to bardzo ciekawa budowla.
DSC_0502Łąka Prudnicka 28329
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 78 = 80