browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Mokrzeszowie

mokrzeszow

Między Świdnicą a Świebodzicami leży Mokrzeszów– wieś, znana już w 1337r jako Gunzendorff a wspomniana w zapiskach z 1346r jako dobro rycerskie. Wiadomo, że już w okresie paleolitu na jej terenie pojawili się pierwsi ludzie. Wieś leżała na szlaku handlowym i dzięki temu był do niej łatwy dostęp. Na dobra mokrzeszowskie składały się Dolny i Górny Mokrzeszów, z których każdy miał swoją odrębną historię i warto poświęcić im chwilę.

4

W 1912r wszystko stało się własnością Jana Henryka XV von Hochberg z Książa. Wtedy też majątek wszedł w skład Wolnego Państwa Stanowego Książ istniejącego nim rozpoczęła się II wojna światowa.

11

Dolny Mokrzeszów już w 1487r należał do Hansa von Monau i jego rodziny. W 1504r przeszedł na Heinza von Rederna a następnie Hansa, który był panem majątku do 1548r kiedy właścicielem został ród von Gellhorn dzierżący dobra do 1834r. Później byli jeszcze przedstawiciele rodu von Redern, von Klöst, po których wszystko przeszło na własność Zakonu Kawalerów Maltańskich z pełnomocnikiem hrabią von Praschmą von Falkenberg. Zakonnicy władali dobrami do 1909r.

dsc_0602

Odnośnie Mokrzeszowa Górnego pewne jest, że w połowie XVIIIw znajdowała się tam dość duża siedziba. Właścicielem w 1870r był Hugon Baucke, który trzy lata później wydzierżawił majątek księciu von Pless z Pszczyny Hansowi Heinrichowi XI.

CIEKAWOSTKA

6

Nieopodal Mokrzeszowa znajduje się Jeziorko Zielone zwane niegdyś a i dziś również Jeziorkiem Daisy. Powstało w 1870r dla księżnej Pszczyńskiej- żony Jana Henryka XV Hochberga pana na Książu i Pszczynie poprzez zalanie wyeksploatowanych wyrobisk wapienia umiejscowionych na stokach Witosza 483m n.p.m.

8
Było to jedno z ulubionych miejsc Daisy. Jeziorko ma powierzchnię 0,66 ha i miejscami jego głębokość dochodzi do 23m. W latach 90tych XXw objęto je łącznie z okolicznym lasem i skałkami ścisłą ochroną czyniąc je rezerwatem należącym do Książańskiego Parku Krajobrazowego.7

W 1883r w ówczesnym Mokrzeszowie Dolnym rozpoczęto trwającą trzy lata budowę pałacu, który służył jako szpital Kawalerów Maltańskich. Dwukondygnacyjną budowlę na planie prostokąta wzniesiono na fundamentach wcześniejszej z przełomu XVII i XVIIIw. Do pałacu dobudowano kaplicę, która niestety spłonęła.

dsc_0598

Wiedzie do niego również alejka kasztanowców. Do 1926r pełnił rolę domu wypoczynkowego i sanatorium. Gdy nastał czas kryzysu a liczba zakonników zaczęła się zmniejszać, zakonnicy zostali zmuszeni go sprzedać. dsc_0610Nowy właściciel- kupiec Żyd – również nie nacieszył się nim długo, bo w latach 30tych XXw gdy sytuacja Żydów pogarszała się, wyjechał uprzednio wyprzedając wszystko co było w pałacu cenne. Zostawiwszy pustą rezydencję nie zapisał się pozytywnie w pamięci mieszkańców Mokrzeszowa.

dsc_0599

 
CIEKAWOSTKA
 
W krótkim czasie Niemcy urządzili w szpitalu tzw. Dom Matek i od 1938r sprowadzano tam dziewczęta „czystej krwi aryjskiej”, które w ramach akcji Lebensborn (Źródło życia) rodziły dzieci czystej krwi. W Boguszowie mieścił się podobny dom, ale dla mężczyzn, z którym dom w Mokrzeszowie „współpracował”. Urodzonymi dziećmi matki opiekowały się pół roku, po czym wywożono je w głąb Rzeszy. Trwało to do 1945r.5

dsc_0614

Od 1947r w mokrzeszowskim pałacu urządzono koszary wojska radzieckiego. Po wojnie w 1946r pałac stał się własnością Skarbu Państwa, w latach 60tych był przebudowany i w krótkim czasie powstała tam szkoła działająca do 1982r po czym posiadłość przeszła na pięć lat pod zarząd Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego. Potem budowla zaczęła niszczeć i w 1994r jej właścicielami stali się dwaj obywatele Niemiec noszący się z zamiarem otworzenia tam hotelu. Obecnie nie wiadomo, gdzie przebywają i są ścigani przez prokuraturę. Tymczasem Mokrzeszów chce odzyskać zabytek.

dsc_0604

dsc_0609Pałac w Mokrzeszowie stoi na niewielkim wzniesieniu, przy głównej drodze z Wałbrzycha do Wrocławia. Gmach z czerwonej cegły powstał na planie zbliżonym do prostokąta posiada dwie kondygnacje i użytkowe poddasze. Nad niektórymi oknami widoczny jest krzyż maltański. Do pałacu przylega niewielki park, zabudowania gospodarcze, a kiedyś istniała przy nim nawet oranżeria. dsc_0607Obecnie został ogrodzony i można go zobaczyć jedynie z zewnątrz. Sprawia ponure wrażenie tajemniczej budowli, która niestety niszczeje i żałuje, że nie było mi dane zobaczyć wnętrz, ale różne rzeczy się zdarzają i kto wie…w końcu Mokrzeszów nie leży na końcu świata.12
 
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
 
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 44 = 50