browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Konarach

konary

Konary to wieś leżąca między Otmuchowem a Strzelinem znana kiedyś jako Kunern. Należała do Księstwa Świdnickiego a jednym z pierwszych właścicieli tamtejszego majątku w XIVw był wójt Ziębic- Konrad von Reichenbach.

konary

Od 1502r Konary były podzielone na dwie części: Dolne i Górne, każde miały swoich właścicieli, którzy dość często zmieniali się. Ponownie obie części wsi połączył w 1712r Abraham Friedrich von Sebottendorf.

DSC_0783

DSC_0784

W niecałą dekadę majątek zmienił właściciela i został nim Johann Ernst von Lohenstein , od którego dobra przejął w 1737r Palle Maximilian von Gaffron i w rękach tej rodziny Konary były do połowy XIXw. Ostatnim właścicielem majątku do końca II wojny światowej był doktor Ernst Heinrich Heimann.

DSC_0777

Pałac w Konarach zbudowano około 1736r dla Johanna Ernest von Lohensteina . W 1921r spłonął, ale już za rok był odbudowany przez rodzinę Heimann zyskując neobarokowy styl.

DSC_0801
DSC_0787

Dwukondygnacyjny budynek murowany nakryty jest wielospadowym dachem z powiekami i szczytami, nad którymi umieszczono wieżyczkę. Między kondygnacjami znajduje się gzyms, a okna obramowano. Pałac posiada podjazd i główne wejście w centralnym ryzalicie, nad którym znajduje się balkon wsparty na dwóch kolumnach. Drugie wejście do rezydencji prowadzi od strony parku, do którego również wiodą schody. W pałącu znajduje sie kaplica.

1

DSC_0799

Za pałacem w połowie XIX w powstał park krajobrazowy, w którym rośnie wiele ciekawych drzew: dęby szypułkowe, klony srebrzyste,platan klonolistny. Zachowała się tam również część stawów.

DSC_0797

Obok rezydencji mieszczą się budynki gospodarcze oraz dworski spichlerz zbudowany w latach 1763- 1765. Nad wejściem do niego uwagę przyciąga kartusz herbowy właścicieli z datą upamiętniająca rozpoczęcie jego budowy.

DSC_0782

DSC_0791

II wojna światowa oszczędziła pałac w Konarach, za to po jej zakończeniu podzielił los podobnych sobie budowli: został znacjonalizowany, nie oparł się grabieży i zniszczeniom. Obecnie stanowi własność prywatną i został w nim utworzony hotel.3 Odrestaurowane zabytkowe pomieszczenia cieszą oczy, podobnie jak otaczający go park i trwające prace w znajdujących się w jego pobliżu zabudowaniach.

DSC_0781
Ciekawe miejsce przykuwa uwagę podobnie jak stare drzewa znajdujące się w parku i cieszy, że kolejnemu miejscu przywrócono jego dawną świetność.
2
 
 
 
 
 
 
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 2