browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Grabiszycach Średnich

mapka
 
Historię Grabiszyc przedstawiłam przy okazji pałacu w Grabiszycach Dolnych. Napomknę jedynie, że ongiś na Grabiszyce składały się obecne wsie: Grabiszyce Dolne, Górne oraz Średnie.
 
mapka
 
Pałac w Grabiszycach Średnich zwanych niegdyś Mittel Gerlachsheim, to niezwykle urokliwa budowla, która z wyglądu mogłaby być wzięta za zamek. Początkowo nie wyglądał tak jak dziś, bo obecny wygląd to efekt kilku przebudowań przeprowadzonych przez kilku kolejnych właścicieli.
 
DSC_0846

Palac_-_Szkola_Podstawowa_im_Jana_Brzechwy_128150_Fotopolska-Eu
 
Najstarsza część budowli powstała około 1760r jako siedziba ówczesnego właściciela tej części majątku -rodziny von Üchritz. Pałac w stylu baroku i klasycyzmu był dużo mniejszy niż dzisiejszy. Kolejny właściciel – Paul Rüdiger mimo, że rzadko w nim przebywał, powierzając go pełnomocnikowi Hoffmann’owi, przebudował swoją rezydencję. Podczas kolejnych prac w 1809r pałacyk powiększono o skrzydło zachodnie.
 
DSC_0854DSC_0858DSC_0864

W 1892r pałac kupił Wilhelm Thie, któremu zawdzięczamy obecny wygląd budowli.
Zastaną budowlę, najprawdopodobniej jego obecną lewą część, powiększył w 1895r o wschodnie skrzydło.

DSC_0853

DSC_0862

Pałac w Grabisztcach Średnich to to budowla dwu- i trzykondygnacyjna na planie prostokąta otoczona XIXwiecznym parkiem krajobrazowym dziś nieco zaniedbanym. W centralnej części znajduje się wysoka wieża z wejściem, nad którym umieszczono herb. Do budowli prowadzi ciekawy podjazd kojarzący się z przerzuconym nad fosą mostkiem. Całość pokrywają wielospadowe dachy z lukarnami.

DSC_0855

DSC_0869
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Od 1948r w pałacu działa Szkoła Podstawowa, co zapewne uchroniło budowlę przed losem jaki spotkał wiele rezydencji nie tylko w tamtej części kraju. Archiwalne zdjęcie dodano dzięki Fotopolska.eu.
 
1DSC_0858
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

27 − = 18