Wokół Świdnicy znajduje się wiele ciekawych miejsc, w lepszym i gorszym stanie, bardziej lub mniej ładnych, ale na niezwykle urokliwy pałacyk trafiłam we wsi Makowice.
Prawdziwa radość dla oczów zwłaszcza po wcześniejszym pobycie w budzącym we mnie nieciekawe skojarzenia pałacu w Krzyżowej.
Makowice to wieś pierwszy raz wspomniana w dokumencie lokacyjnym z 1283r zwana wówczas Schwengfeld . Peter von Schwengfeld kupił w 1318r tamtejszy majątek od księcia Bernarda i do 1372r ród ten miał w Makowicach swoją siedzibę.
Z rodu pierwszych właścicieli wsi pochodził słynny wrocławski inkwizytor- dominikanin Jan von Schwengfeld.
Pod koniec XIV w Heirich Schwengfeld przekazał dobra Hermanowi von Czetritz i w tej rodzinie pozostawał do 1457r kiedy został sprzedany Schaffgotschowi z Chojnika. W 1594r zmienił się znów właściciel majątku i został nim Heinrich Peterswalde. W krótkim czasie Makowice stały się na ponad 150 lat własnością rodu von Rothkirch. W 1785r nastąpiła kolejna zmiana właściciela wsi i odtąd aż do 1840r należała ona do rodziny von Shorthorn. Ostatnimi, którzy władali Makowicami aż do 1945r był ród von Websky.
CIEKAWOSTKA
Ostatnią właścicielką makowickich dóbr była Olga von Websky, która była matką malarza Wolfganga von Websky. Urodził się w 1895r w Berlinie. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu gdzie miał swoje atelier. Poza tym miał swoje pracownie w Berlinie oraz w Paryżu. Po powrocie z Berlina prowadził pracownię w rodzinnej rezydencji w Makowicach. Jego twórczość zaliczana jest do ekspresyjnego realizmu. Od stycznia do kwietnia 1945r był ostatnim wojennym komendantem Świdnicy. Zmarł w 1992r w Wangen im Allgäu w Bawarii.
Pałac w Makowicach wzniesiono w latach 1875- 1876 dla Justyna von Websky i data rozpoczęcia budowy widnieje na chorągiewce. Dwukondygnacyjna budowla w stylu renesansu francuskiego powstała na planie prostokąta pokryta jest czterospadowym dachem z lukarnami. Główne wejście do pałacu umieszczono w centralnej jego części. Elewacje z każdej strony zdobią ryzality a nad całością góruje czworoboczna wieża, która jest wyższa od reszty budynku o dwa piętra. Za pałacem znajduje się staw i można do niego zejść z tarasu po schodach.
Podczas II wojny światowej w pałacu znajdowała się kwatera dowódczy niemieckiej Armii Środek- feldmarszałka Ferdinanda Schörnera. Po jej zakończeniu wszystko przejął Skarb Państwa i oddał pod zarząd PGR, który był w jego posiadaniu aż do 1994r.
Obecny właściciel pałacu Przedsiębiorstwo Produkcyjne „MS” sp.z o.o. z Makowic w latach 2008- 2011 przebudowało i odnowiło budowlę przywracając jej dawne piękno.