browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Makowicach

mapka — kopia (7)

Wokół Świdnicy znajduje się wiele ciekawych miejsc, w lepszym i gorszym stanie, bardziej lub mniej ładnych, ale na niezwykle urokliwy pałacyk trafiłam we wsi Makowice.
makowice

Prawdziwa radość dla oczów zwłaszcza po wcześniejszym pobycie w budzącym we mnie nieciekawe skojarzenia pałacu w Krzyżowej.

DSC_04072
DSC_0386

Makowice to wieś pierwszy raz wspomniana w dokumencie lokacyjnym z 1283r zwana wówczas Schwengfeld . Peter von Schwengfeld kupił w 1318r tamtejszy majątek od księcia Bernarda i do 1372r ród ten miał w Makowicach swoją siedzibę.

DSC_0416CIEKAWOSTKA

Z rodu pierwszych właścicieli wsi pochodził słynny wrocławski inkwizytor- dominikanin Jan von Schwengfeld.
DSC_0389

Pod koniec XIV w Heirich Schwengfeld przekazał dobra Hermanowi von Czetritz i w tej rodzinie pozostawał do 1457r kiedy został sprzedany Schaffgotschowi z Chojnika. W 1594r zmienił się znów właściciel majątku i został nim Heinrich Peterswalde. W krótkim czasie Makowice stały się na ponad 150 lat własnością rodu von Rothkirch. W 1785r nastąpiła kolejna zmiana właściciela wsi i odtąd aż do 1840r należała ona do rodziny von Shorthorn. Ostatnimi, którzy władali Makowicami aż do 1945r był ród von Websky.DSC_0415

Fotopolska_723721 (1)

CIEKAWOSTKA

Ostatnią właścicielką makowickich dóbr była Olga von Websky, która była matką malarza Wolfganga von Websky. Urodził się w 1895r w Berlinie. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu gdzie miał swoje atelier. Poza tym miał swoje pracownie w Berlinie oraz w Paryżu. Po powrocie z Berlina prowadził pracownię w rodzinnej rezydencji w Makowicach. Jego twórczość zaliczana jest do ekspresyjnego realizmu. Od stycznia do kwietnia 1945r był ostatnim wojennym komendantem Świdnicy. Zmarł w 1992r w Wangen im Allgäu w Bawarii.

Wolfgang von Websky-Winterlandschaft bei Wangen gross1253278982DSC_0422

Pałac w Makowicach wzniesiono w latach 1875- 1876 dla Justyna von Websky i data rozpoczęcia budowy widnieje na chorągiewce. Dwukondygnacyjna budowla w stylu renesansu francuskiego powstała na planie prostokąta pokryta jest czterospadowym dachem z lukarnami. Główne wejście do pałacu umieszczono w centralnej jego części. DSC_0400Elewacje z każdej strony zdobią ryzality a nad całością góruje czworoboczna wieża, która jest wyższa od reszty budynku o dwa piętra. Za pałacem znajduje się staw i można do niego zejść z tarasu po schodach.

 
Podczas II wojny światowej w pałacu znajdowała się kwatera dowódczy niemieckiej Armii Środek- feldmarszałka Ferdinanda Schörnera. Po jej zakończeniu wszystko przejął Skarb Państwa i oddał pod zarząd PGR, który był w jego posiadaniu aż do 1994r.

Fotopolska_90165DSC_0395

Obecny właściciel pałacu Przedsiębiorstwo Produkcyjne „MS” sp.z o.o. z Makowic w latach 2008- 2011 przebudowało i odnowiło budowlę przywracając jej dawne piękno.

DSC_0413

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 8 = 13