browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Starowicach

starowice
 
Niedaleko Nysy i Otmuchowa znajduje się wiele ciekawych zabytków i na kolejny trafiłam we wsi Starowice leżącej na północ od Otmuchowa.

DSC_0177
 
 

Starowice po raz pierwszy wymienione zostały w łacińskiej księdze spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295- 1305 jako wieś o nazwie Starowicz. Nazwa wg niemieckiego językoznawcy wywodzi się od polskiego słowa „stary”.

starowicePalac_1189045_Fotopolska-Eu-1

Eklektyczny pałac w Starowicach zwany również dworkiem został wzniesiony w 1869r przez Ernesta von Scheliha. Kolejnymi właścicielami byli: Ida von Schelih z domu Quoos, Walter von Schelih i potomkowie dr Wilhelma Wuthes`a.

DSC_0152
DSC_0153
 
Dwukondygnacyjny, murowany, otynkowany budynek z cegły został usytuowany na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu parku. Posiada zdobioną sztukaterią elewację, która w wielu miejscach jest uszkodzona. Ciekawa jest również klatka schodowa pałacu.

DSC_0189
 
DSC_0167
 
 
Po II wojnie światowej majątek podzielił los wielu ówczesnych budowli i został upaństwowiony i przez kilkadziesiąt lat należał do PGR-u. Od 1999r właścicielem obiektu jest Agencja Nieruchomości Rolnych w Opolu. Dziś pałacyk podzielony jest na mieszkania- jest domem mieszkalnym dla kilku rodzin.
DSC_0178
 
 
DSC_0195
 
Niewiele wiadomo o historii tego obiektu. Jako budowla może nie jest za piękny, ale zdobienia choć podniszczone przyciągają uwagę. Można go obejrzeć z zewnątrz i wejść na klatkę schodową, ale wypada spytać lokatorów, tak z grzeczności.
129405
 
 
 
 
 

Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
Palac_1189044_Fotopolska-Eu-1DSC_0150
 
 
 

Galeria


4 Responses to pałac w Starowicach

 1. Bogusia

  Witam
  ponieważ jako małe dziecko mieszkałam w tym pałacu chciałabym znać historię. W związku z tym prosze o wysłanie mi historii tej ostatniej właścicielki
  z poważaniem
  Bogusia

  • admin

   Witam

   Sama jestem zainteresowana historią pałacu w Starowicach, a zwłaszcza jego właścicielami i gdybym posiadała taką wiedzę na pewno znalazłaby się ona na stronie. Muszę więc odesłać Panią do samodzielnych poszukiwań 🙂

   Pozdrawiam
   Dorota

 2. Aleksandra

  Witam, gdyby była Pani zainteresowana historia smutna ostatniej właścicielki zamku zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam

  • Iga

   Ja też jestem zainteresowana historią Idy von Scheliha. Będę bardzo wdzięczna za informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 3