browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Boleścinie/k.Świdnicy

Boleścin

Niedaleko Świdnicy przy drodze 382 prowadzącej do Dzierżoniowa leży Boleścin.boleścin
Pierwszy raz w dokumentach wspomniany został w 1193r jako osada Bolestino a nazwa pochodzi najprawdopodobniej od imienia Bolet będącego zdrobnieniem imienia Bolesława.

1

CIEKAWOSTKA

Ów Bolet był właścicielem karczmy i właśnie najstarsza wzmianka mówi o opłacanym przez niego za wspomnianą karczmę czynszu. Jest ona zarazem najstarszą informacją dotyczącą karczmy na Ziemi Świdnickiej.

DSC_0433

Pod koniec XV w wieś należała do Paula oraz Melchera Montzera i nim minęła dekada należała do pana Bagieńca oraz Komorowa- Paula Herdana. Jego córka wychodząc za Hansa Sachenkircha wniosła rodzinny majątek w wianie. Później dobra przypadły ich synom i Boleścin został rozdzielony: trzecią część wsi dwaj bracia sprzedali Hansowi Kunzowi ze Świdnicy. Jeden z braci w 1594r swoją część sprzedał Hemrichowi Peterswaldowi z Makowic a drugi właścicielem swojej części uczynił Wolframa von Rothkircha.

DSC_0432Fotopolska_778605

Wojna 30stoletnia oraz zaraza przyczyniły się do wyniszczenia wsi, ale już niebawem po jej zakończeniu nastał nowy właściciel Heinrich von Schulz, a po nim w 1672r jego syn. Zanim panem majątku został rodzina dzięki której powstał pałac w Boleścinie jeszcze dwa razy tamtejsze dobra zmieniały właścicieli. Byli więc: Nikolaus Sigmund baron von Zedlitz z Sulisławic (1684r) i Ernst Wilhelm von Seidlitz z Milikowic.

DSC_0434W 1720r majątek w Boleścinie kupił Bernhard von Czettritz-Neuhaus, który był fundatorem pałacu. Po nim otrzymali go w spadku syn oraz wnuk i w rękach tej rodziny majątek pozostawał prawie do połowy XIXw. DSC_0443
 
Pałac w Boleścinie nie jest jakąś wyjątkową budowlą- na pierwszy rzut oka zwyczajny dom dwukondygnacyjny powstały na planie prostokąta.
Dopiero, gdy podejdzie się bliżej można zauważyć ciekawe wykończenia oraz kartusz herbowy rodziny von Reichenbach-Goschütz będącej w jego posiadaniu od 1842r. Kryty był dachem mansardowym a wejście główne mieści się od strony dawnego dziedzińca.
DSC_0442

Ostatnimi przedwojennymi właścicielami pałacu byli od 1909r Hochbergowie.DSC_0438

Po zakończeniu II wojny światowej pałac stał się własnością Skarbu Państwa. Przez jakiś czas znajdowała się tam szkoła, a obecnie urządzono w nim mieszkania oraz biura.

Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotolpolska.eu
Kosciol_sw_Jozefa_Oblubienca_778605_Fotopolska-EuDSC_044811
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

22 − = 18