browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Boleścinie/k.Świdnicy

Boleścin
 
Niedaleko Świdnicy, przy drodze 382 prowadzącej do Dzierżoniowa, leży Boleścin.
 
boleścin
Pierwszy raz w dokumentach wspomniany został w 1193r jako osada Bolestino, a nazwa pochodzi najprawdopodobniej od imienia Bolet będącego zdrobnieniem imienia Bolesława.
 
1
CIEKAWOSTKA
 
Ów Bolet był właścicielem karczmy i właśnie najstarsza wzmianka mówi o opłacanym przez niego za wspomnianą karczmę czynszu. Jest ona zarazem najstarszą informacją dotyczącą karczmy na Ziemi Świdnickiej.
 
DSC_0433
 
 
Pod koniec XVw wieś należała do Paula oraz Melchera Montzer’ów i nim minęła dekada stała się własnoscią pana Bagieńca oraz Komorowa- Paula Herdana. Jego córka wychodząc za Hansa Sachenkircha wniosła rodzinny majątek w wianie.
 
 
 
Później dobra przypadły ich synom i Boleścin został rozdzielony: trzecią część wsi dwaj bracia sprzedali Hansowi Kunzowi ze Świdnicy. Jeden z braci w 1594r swoją część spieniężył na rzecz Hemricha Peterswalda z Makowic, a drugi właścicielem swojej części uczynił Wolframa von Rothkircha.
 
DSC_0432Fotopolska_778605
 
 
Wojna 30stoletnia oraz zaraza przyczyniły się do wyniszczenia wsi, ale już niebawem po jej zakończeniu nastał nowy właściciel Heinrich von Schulz, a po nim w 1672r jego syn. Zanim panem majątku został rodzina, dzięki której powstał pałac w Boleścinie jeszcze dwa razy tamtejsze dobra zmieniały właścicieli. Byli więc: Nikolaus Sigmund baron von Zedlitz z Sulisławic (1684r) i Ernst Wilhelm von Seidlitz z Milikowic.

DSC_0434W 1720r majątek w Boleścinie kupił Bernhard von Czettritz-Neuhaus, który był fundatorem pałacu. Po nim otrzymali go w spadku syn oraz wnuk i w rękach tej rodziny majątek pozostawał prawie do połowy XIXw. DSC_0443
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pałac w Boleścinie nie jest jakąś wyjątkową budowlą- na pierwszy rzut oka zwyczajny dom dwukondygnacyjny powstały na planie prostokąta.
Dopiero, gdy podejdzie się bliżej można zauważyć ciekawe wykończenia oraz kartusz herbowy rodziny von Reichenbach-Goschütz będącej w jego posiadaniu od 1842r. Kryty był dachem mansardowym, a wejście główne mieści się od strony dawnego dziedzińca.
DSC_0442

Ostatnimi przedwojennymi właścicielami pałacu byli od 1909r Hochbergowie.DSC_0438

Po zakończeniu II wojny światowej majątek stał się własnością Skarbu Państwa. Przez jakiś czas w pałacu znajdowała się szkoła, a obecnie urządzono w nim mieszkania oraz biura.
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotolpolska.eu
Kosciol_sw_Jozefa_Oblubienca_778605_Fotopolska-EuDSC_044811
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 6