browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

willa Fränkla w Prudniku

prudnik
 
Prudnik to miasto na Opolszczyźnie leżące blisko czeskiej granicy nad rzekami Prudnik i Złoty Potok. Mimo otrzymania na początku XIVw niemieckiej nazwy Neustadt używano wcześniejszej, nawiązującej do słowa prąd- oznaczającego rzekę o wartkim nurcie. Na przestrzeni wieków należało do Czech, Prus oraz Polski.

prudnik

Najprawdopodobniej założycielem wsi w okolicy dzisiejszego Prudnika był w połowie XIIIw niejaki Woko z Rosenberga, który postawił tam również zamek. Gotycka budowla stanęła na szlaku handlowym z Nysy do Opawy.

Fotopolska_317130Fotopolska_690225

Pozostałością po tej budowli jest wieża Woka, bo reszta zamku w części spłonęła na początku XIXw, a w części została rozebrana.
 
 
 
 
Wieża ta była miejscem ostatecznej obrony, do której wejście znajduje się na wysokości 12,5m.

27103182
 
W 2009r została odrestaurowana, dobudowano do niej drewnianą hurdycję i jest miejscem widokowym.

CIEKAWOSTKA

Smutną kartą historii Prudnika było istnienie tam w czasie II wojny światowej podobozu Auschwitz, w którym znalazło się prawie 400 Żydówek z Węgier. Z początkiem 1945r te, które przeżyły trafiły do obozu Gross- Rosen.

DSC_0342
 
 
 
 

Willa Fränkla w Prudniku często zwana jest pałacem ze względu na swój wygląd zachwycający pięknymi zdobieniami.

Prudnicki_Osrodek_Kultury_1130608_Fotopolska-Eu
 
Rodzina ta była w posiadaniu czterech willi, które powstały dla synów Samuela Fränkla. Ten żydowski kupiec był założycielem w 1837r niewielkiego zakładu włókienniczego, który z czasem nie tylko został rozbudowany, ale również stał się znanym w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Do tych krajów eksportowano wyroby: ręczniki, obrusy, prześcieradła.

DSC_0329

Fabrykant dbał o swoich pracowników, których liczba w 1910r wynosiła 4000. Stworzył dla nich w fabryce zaplecze socjalne: kuchnię, łaźnię, a w 1928r powstała również przyzakładowa szkoła.

Prudnicki_Osrodek_Kultury_1208730_Fotopolska-Eu-1

Ponadto podarował on gminie żydowskiej w Prudniku synagogę zaprojektowaną przez architekta Smitha, która posiadała organy. Spadkobiercy Samuela również wpisali się w rozwój miasta: ufundowali łaźnię miejską, zbudowali kościół ewangelicki, a dla potrzeb nie tylko fabryki, ale również miasta zbudowali elektrownię.
 
DSC_03281
 
 
CIEKAWOSTKA
 
Gmina żydowska w Prudniku liczyła w 1929r 32 rodziny-110 osób.

DSC_0331
 
 
 
 
 
 
 
 
Kres dobrych czasów nastał wraz z nocą kryształową, w czasie której spalono synagogę, a zakłady Samuela Fränkla przejęli Niemcy. Rodzina fabrykanta została zmuszona do wyjazdu z miasta.
 

DSC_0507DSC_0510DSC_0521

Willa Fränkla powstała w 1883r i była własnością Hermana- syna wspomnianego Samuela.

DSC_0312
Prudnicki_Osrodek_Kultury_1130609_Fotopolska-Eu-1
DSC_0534
 
 
Czterokondygnacyjna, bogato zdobiona budowla powstała na planie prostokąta w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się XVII wieczny klasztor kapucynów zburzony w XIX w.DSC_0520
 
Główne wejście zdobi portyk kolumnowy. Po wejściu do wnętrza oczom ukazuje się fontanna stojąca w reprezentacyjnym holu: zdobi ją postać kobiety, która podtrzymuje pięcioramienną lampę. Podobno postać kobiety wzorowana była żoną właściciela.
 
Na piętro prowadzą drewniane schody z balustradą z narożnymi kolumnami.
 
Ścianę holu zdobi dodatkowo malowidło ukazujące historię Znalezienia Mojżesza.
DSC_0512
 
Wnętrza zachwycają i można tu zobaczyć np. ceramiczny kominek, drugą fontannę na piętrze, świetlik w suficie, lustra oraz witraże, ściany pokrywa boazeria, a sufit zdobiony jest sztukaterią.

DSC_0542

DSC_0522
 
 
 
Po zakończeniu II wojny światowej majątek rodziny Fränkl przejęło państwo polskie.

W dawnej fabryce powstały zakłady włókiennicze „Frotex”.
Willa pełniła rolę Domu Włókniarza.

DSC_03231
 
 
 
 
 
Od 2007r willa stała się własnością miasta, które dzięki środkom z Unii Europejskiej przywróciło budowli jej dawne piękno, a we wnętrzach mieści się Ośrodek Kultury.
 
DSC_0511DSC_0529DSC_0550
 
 
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki fotopolska.eu

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 5