browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Staniszowie

StaniszówPałac w Staniszowie przyciąga położeniem, luksusem i widokiem jaki ukazuje się naszym oczom, gdy siądziemy na tarasie. W dali, między drzewami widać Śnieżkę i zarysy obserwatorium. Został uznany za Pomnik Historii Prezydenta RP pod nazwą „Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej”. Palac_93386_Fotopolska-Eu
staniszówStaniszów jest wsią leżącą niecałe 10km na południe od Jeleniej Góry. Pierwszy raz w dokumentach wspomnianą ją w 1305r kiedy zwała się Stansdorf i pod taką nazwą widniała do 1945r. Potem na krótko była Łącznikową, a jako Staniszów istnieje od 1948r.staniszów
Najwcześniej wspomnianymi właścicielami tamtejszego majątku byli książęta Reuss a najbardziej znanym jest hrabia Henryk XXXVIII von Reuss zu Köstritz, który ufundował pałac w Staniszowie oraz prawie 200hektarowego parku.

Na początku był tam dwór, podobno w drugiej połowie XVIw i z tego czasu pochodzą grube, powyżej 1 metra, mury. Jest założony na planie prostokąta, dwupiętrowy, z otwartym dziedzińcem od strony ogrodu.

IMG_1653

Największa przebudowa miała miejsce w 1787r na zlecenie księcia von Reuss. Nadano dworowi późnobarokowy wygląd, zmieniono wystrój wnętrz, w których utworzono m.in. galerie obrazów. W 1887r pałac powiększono o skrzydło wschodnie, a efektem rozbudowy z XXw jest przybudówka południowo- zachodnia.

IMG_1683

Pałac otoczony jest parkiem w stylu angielskim, który założony został przez księcia von Reuss na przełomie XVIII i XIXw. Jest własnością prywatną i mieści się w nim hotel. W pałacu tym odbywa się również festiwal „Muzykalia Staniszowskie”.

Palac_154484_Fotopolska-EuCIEKAWOSTKA
 
Izabela Czartoryska podczas podroży w 1816r na Dolnym Śląsku odwiedziła nie tylko niedaleki Bukowiec, ale również Staniszów. Z ciekawością obejrzała tamtejsze parki, by móc je porównać z założonym przez siebie w Puławach. Podobno w tamtym czasie atrakcją parku w Staniszowie była widokowa wieża Bismarcktum.

IMG_1678

W Staniszowie można jeszcze obejrzeć Pałac na Wodzie oraz ruiny „zamku Henryka”, a ponieważ będąc tam nie wiedziałam o tych dwóch miejscach, zapewne tam wrócę.

IMG_1662
Jako ciekawostkę podam, że zadbany i popularny wśród turystów Staniszów był uważany do II wojny światowej za najpiękniejszą wieś Kotliny Jeleniogórskiej.
 
CIEKAWOSTKA

Kolejna ciekawostka związana jest z dawnym browarem, który od 1811r słynął z ziołowego likieru Echt Stronsdorfer. Z czasem produkcję przeniesiono do wsi Kunice, leżącej również w Kotlinie Jeleniogórskiej i wizerunek tamtego zakładu znajduje się na etykiecie likieru produkowanego obecnie w Haselünne pod nazwą Echt Stronsdorfer Bitter.
IMG_1667IMG_1670
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po II wojnie światowej w pałacu i sąsiadujących zabudowaniach gospodarczych działało prewentorium przeciwgruźlicze dla dzieci, a potem pogotowie opiekuńcze i inne instytucje łącznie ze strażą pożarną.
Od lat 90tych XXw założenie pałacowe pozostawało bez gospodarza, co przyczyniło się do jego niszczenia.Palac_93388_Fotopolska-Eu
Obecnie jest w rękach prywatnego właściciela, który stworzył w pałacu hotel oraz restaurację natomiast w dawnych budynkach gospodarczych działa spa.

Pałac w Staniszowie z lotu ptaka:http://www.polskazdrona.pl/palac-staniszow-59.html
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
 

Galeria


One Response to pałac w Staniszowie

  1. Mateusz

    Bardzo fajny artykuł oraz galeria 🙂 Polecam zobaczyć pałac w Staniszowie z lotu ptaka. http://www.karpacz.net/pano/palac-staniszow1/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 76 = 78