browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałace w Zakrzowie k/Gogolina

mapka
 
Niedaleko Gogolina, zaraz przy zjeździe z A4 leży Zakrzów gdzie trafiłam na ruiny dawnego pałacu oraz stojący nieopodal pięknie odnowiony dwór- pałacyk. Wieś rycerską wspomniano już w 1398r jako Zackraw, a nazwa ma związek z krzakami i tłumaczona jest jako miejsce za krzakami.

mapka

Pierwszym wspomnianym właścicielem wsi był Jan z Zakrzowa- posiadacz również kilku majątków w okolicy Krapkowic, które sprzedał w 1458r Janowi von Neudorf’owi. Niecały wiek później Marcin Lubawski i Feliks Zakrzewski dokonali podziału tamtejszych dóbr.

DSC_0477DSC_0424

Niewiele jest wiadomości dotyczących właścicieli jak i wspomnianych budowli, które były w rękach szlachty i baronów. W 1863r Zakrzów stał się własnością rodziny Madelung kiedy majątek kupił Heinrich Madelung i w jej posiadaniu był do 1945r. Ostatnim z rodziny był Rudolf.

Pensjonat_Lucja_317700_Fotopolska-Eu-1
 
W czasie II wojny światowej służył jako kwatera wojsk niemieckich.

DSC_0446Rodzina ta prócz majątku w Zakrzowie kupiła leżące niedaleko wsi kamieniołomy i przyczyniła się do rozwoju okolicy dzięki udziałom w przemyśle wapienniczym oraz prowadzonym gospodarstwom rolnym.

DSC_0448

Będący w ruinie pałac w Zakrzowie wzniesiono w połowie XVIIIw w miejscu zamku z XIVw i później przebudowano.
Niestety nie wiadomo dlaczego na początku XXw był w złym stanie, że nie nadawał się do zamieszkania. Rodzina Madelung mieszkała w stojącym nieopodal dworze, który datowany jest na 1848r.

DSC_0468
 
 
 
 
 
 
 
 
CIEKAWOSTKA
 
Kiedyś Zakrzów był w posiadaniu Templariuszy z Otmętu. Zakrzowski zamek był siedzibą zakonników, którzy mieli pod kontrolą drogę solną wiodącą przez tamtejsze ziemie. Z tamtych czasów pochodzą legendy o wyprawach krzyżowych i przywożonych porwanych księżniczkach. Według jednej ruiny nawiedza biała dama.

DSC_0449DSC_0452DSC_0453DSC_0434

Stojący nieopodal ruin dwór- pałacyk Madelungów to budowla dwukondygnacyjna, z wieżyczką. Wejście zdobi kamienny portal, nad którym kiedyś znajdował się herb ostatnich właścicieli. Dziś wspomina ich kartusz herbowy nad jednym z wejść do pałacu.

DSC_0439
 
 
 

Po drugiej wojnie światowej majątek znacjonalizowano i aż do 1989r należał do Skarbu Państwa.

DSC_0432
 
 

W 1966r kupił go pochodzący z Niemiec Siegmunt Dransfeld, który wraz z rodziną zamieszkał w Zakrzowie.

DSC_0476
 
 
 
15 lat pracy sprawiło, że niszczejąca budowla stała się luksusowym trzygwiazdkowym hotelem z restauracją, któremu nadano nazwę Łucja i otwarto w 2011r.

1

Przy pałacyku znajduje się zadbany park oraz staw. Nowy właściciel pałacu ciesząc się zaufaniem mieszkańców wsi wybrany został na sołtysa.

DSC_0442
 
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu.
Pensjonat_Lucja_564015_Fotopolska-Eu-1

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

79 + = 89