Jadąc przez Staniszów z jego Dolnej części do Górnej trafiłam na stojący zaraz przy drodze Dwór Średni.
Ta niepozorna, szara i podniszczona budowla nosi ślady wykonanych prac remontowych, przynajmniej jeśli chodzi o większą część dachu. Podobno stanowi własność prywatną.
Wśród skąpych informacji dotyczących budowli znalazłam przypuszczalne lata jej powstania: 1780-1790 oraz datę wpisu do rejestru zabytków- 26 listopad 1996r.
Niegdyś mieściła się w nim gospoda zwana również Gospodą przy browarze- Gasthof zur Brauerei z ledwo widoczną pozostałością napisu.Przy browarze należącym wówczas do księcia von Reuss znajdowała się też wytwórnia likieru ziołowego „Echt Stonsdorfer”.
CIEKAWOSTKA
Na początku XIXw w tamtejszym browarze zatrudnił się piwowar i gorzelnik Chrystian Gottlieb Körner, którego zainteresowaniem było wytwarzanie likierów sporządzanych z karkonoskich ziół. Znane były one nie tylko w tamtym regionie, ale również w Europie, bo służyły do produkcji lekarstw.
W przeciągu niespełna dekady stworzył z nich recepturę likieru, w którego nazwie umieszczono Stonsdorf, gdyż tak wówczas zwał się Staniszów.
Z czasem wydzierżawił od księcia browar, gdzie prócz piwa produkował ziołowy trunek. Godnym jego uczniem i następcą okazał się syn Wilhelm, a że sprzedaż nalewki rosła, wybudował on większy i nowocześniejszy zakład w Cunnersdorfie czyli w Kunicach będących dziś częścią Jeleniej Góry.
W 1900r zakład stał się własnością Ottona Stabrina oraz jego synów, a likier produkowano tam do 1945r.
Niestety po wojnie niemieccy mieszkańcy zostali wysiedlenie i taki też los spotkał braci Stabrin, którzy podobno opuścili miejscowość z kilkoma butelkami trunku. Osiadłszy nieopodal Hamburga, w latach 50tych wznowili produkcję likieru, który niestety nie był już produkowany z ziół pochodzących z Karkonoszy, ale z Alp.
Nadal jest sprzedawany pod nazwą „Echt Stonsdorfer Bitter” co w tłumaczeniu znaczy „Prawdziwy Staniszowski Gorzki”, a na etykiecie nadal widnieje rycina fabryki z Kunic z widoczną w tle Śnieżką oraz wizerunkiem twórcy nalewki Christiana Gottlieba Körnera.
Dwór w Staniszowie Średnim powstał na planie prostokąta i składa się z dwukondygnacyjnej części środkowej oraz umieszczonych po obu jest stronach parterowych skrzydeł. Główne wejście w centralnej części znajduje się w portyku, gdzie kolumny podtrzymują balkon. Skromną budowlę pokrywają dachy spadziste, z których środkowy jest mansardowy.
Po zakończeniu II wojny światowej dwór, do lat 70tych był miejscem słynącym podobno z dobrej kuchni, po czym stał się domem mieszkalnym.
Dziś ktoś, kto nie zna historii Staniszowa, nawet jak się zatrzyma przy nim nie będzie wiedział co to za miejsce, bo nie ma tam nawet informacji.
Podobnie było ze mną- zrobiłam zdjęcia, bo coś mnie tknęło, że może się przydadzą- i tak też się stało.
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu