Wojanów to kolejne miejsce w Kotlinie Jeleniogórskiej z pięknym pałacem.
Ta niegdyś rolnicza wieś nad Bobrem, jedna z najstarszych w Kotlinie, rozciągnięta na długości prawie 2km datowana jest na XIIIw.
W 1281r jako rycerskie lenno Wojanów był własnością Eberharda von Schildau i nim minęło trzynaste stulecie stał się własnością Siegfrida Zedlitz von Schildow’a. W połowie XVw na krótko należał do Dietricha von Runge, po czym ponownie wrócił do Zedlitz’ów. W 1486r nastał nowy właściciel- pan na Chojniku- hrabia von Schaffgotsch i w rękach tej rodziny wieś była do 1553r kiedy po raz trzeci trafiła do rodziny von Zedlitz.
Powstanie w 1607r pierwszej siedziby rodu von Zedlitz w Wojanowie, jaką był renesansowy dwór, to zasługa ówczesnego właściciela majątku- Nickel’a von Zedlitz und Nimmersath’a. Niestety, podczas wojny trzydziestoletniej dwór w 1643r został spalony przez Szwedów.
Na murach zniszczonej budowli, kolejny z rodu- Christoph von Zedlitz postawił w 1667r nowy, barokowy dwór. Istniejący w Wojanowie folwark nabyli w 1655r jeleniogórscy jezuici.
W 1701r wieś kupił hrabia von Garwath, którego syn sprzedał ją w 1723r rodzinie von Zedlitz. Później ,dość często zmieniali się właściciele wśród których byli: hrabia Sigmund von Frankenberg (1752r), Daniel von Buchs (1755r), Karl Sigmund von Rothkirch (1817r).
CIEKAWOSTKA
Daniel von Buchs był zamożnym, jeleniogórskim kupcem, do którego należała również Łomnica oraz Bobrów, co czyniło go znaczącym właścicielem Kotliny. Również i on przyczynił się do przebudowy swojej rezydencji.
Kolejny posiadacz majątku- radca królewski, podporucznik Karl Sigismund von Rothkirch uczynił Wojanów siedzibą rodu, ale w niedługim czasie postanowił sprzedać dobra żonie księcia Antoniego von Radziwiłła- księżniczce Luizie.
Z planów tych nic nie wyszło, bo książę wolał zainwestować w rozbudowę swojej rezydencji, na którą obrał pałac w Ciszycy niedaleko Kowar.
Po śmierci podporucznika von Rothkirch’a włości w Wojanowie kupił przybyły z Kurlandii Karl Albrecht Ike.
Piastujący urząd radcy sądowego pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III, przebudował zastany dwór w latach 1832-1834 w neogotycki pałac, który obecnie możemy oglądać. Powstała trzykondygnacyjna budowla na planie prostokąta, ozdobiona narożnymi, okrągłymi wieżami.
Przed pałacem utworzono spory dziedziniec ograniczony dawnymi zabudowaniami gospodarczymi oraz oficyną, zaś od strony ogrodu obszerny taras z bocznymi schodami. Po obu stronach budowli widoczne są oranżerie połączone z pałacem krytymi przejściami tworząc jedną całość.
W niedługim czasie sprzedał on Wojanów królowi Prus Fryderykowi Wilhelmowi III, a ten z kolei sprezentował go w 1839r swojej córce Luizie- małżonce księcia Fryderyka Niderlandzkiego. Dzięki nim rozbudowano rezydencję, przy której rok później założono park krajobrazowy. Ich córka- księżna Luiza zu Wied otrzymała majątek w spadku, w 1889r i w rękach tej rodziny był on do 1908r.
Z początkiem XXw dobra w Wojanowie kupił Carl Krieg, który sprzedał je w 1925r konsulowi Kurtowi Effrnberg’owi.
Zbyt duże koszty utrzymania posiadłości był najprawdopodobniej przyczyną sprzedania jej części dwa lata później i tym sposobem nowym właścicielem został wrocławski wydawca prasy- Wilhelm Krammer. Był to ostatni do końca II wojny światowej właściciel pałacu w Wojanowie.
II wojna światowa obszeszła się z rezydencją łaskawie i dopiero, gdy do Wojanowa wkroczyli Rosjanie nie tylko rozgrabili pałacowe wnętrza, ale i zdewastowali je. Reszty zniszczenia dokonali szabrownicy.
Gdy majątek znacjonalizowano pałac trafił w ręce PGR-u i pełnił rolę administracyjno- mieszkalną. Wraz z rozwiązaniem gospodarstw stał się własnością Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, która sprzedała go w 1995r prywatnej firmie.
Podjęto prace remontowe i nie obyło się bez problemów jakim był m.in. pożar z 2002r. Obecnie mieści się w nim hotel oraz restauracja, z kolei w dawnych zabudowaniach folwarcznych działa ośrodek SPA & Wellness.
Dla wszystkich dostępny jest park, w którym można spacerować i odpocząć podziwiając piękny pałac w Wojanowie.
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki Fotopolska.eu.
Nieopodal z kolei, prawie rzut beretem od Wojanowa, trafić można do kolejnego pałacu, któremu przywrócono jego dawną świetność. Mowa o pałacu w Łomnicy.
Pałac w Wojanowie z lotu ptaka:
https://polskazdrona.eholiday.pl/palac-wojanow-55.html