browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek w Gościszowie

gościszów
 
Gościszów to wieś w województwie dolnośląskim, a trafiłam tam jadąc z Nowogrodźca do Lwówka Śląskiego. Znajdują się tam ruiny zamku. Podobno w miejscu obecnej budowli stał niegdyś drewniany, obrony obiekt w późniejszym czasie otoczony murowanym umocnieniem.

gościszów

Zamek w Gościszowie wzmiankowano już w 1294r. Najprawdopodobniej powstał niewiele wcześniej z inicjatywy księcia głogowskiego Henryka III Białego. Wieść niesie, że ów książę zdobył okoliczne ziemie i zamek bandyckimi metodami właśnie w 1294r od księcia Henryka V Grubego, który był jego stryjecznym bratem.

Zamek_ksiazecy_93520_Fotopolska-EuZamek_ksiazecy_153182_Fotopolska-Eu
IMG_3066
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wieś i zamek zmieniali dość często właścicieli. W XIVw należały do jaworskiego księcia Henryka, który w 1318r oddał je w lenno rycerzowi Gebhardtowi von Querenfurthe. Po nim majątek był w rękach rodu von Redern a następnie w 1371r kupił go śląski rycerz Johann von Greisslau.

2
Dekadę później zamek przeszedł na kolejne 250 lat we władanie rodziny von Warnsdorf.
 
 
 
 
W czasie kiedy Warnsdorfowie byli panami w Gościszowie, zamek był przynajmniej dwa razy poddawany modernizacji. Pierwszy raz pod koniec XIVw kiedy jeszcze posiadał styl gotycki.
8Ponownie w latach 1550-1603, kiedy rezydencja zmieniła dotychczasowy wygląd: dostawiono nowe skrzydła oraz ozdobne portale, co tworzyło dziedziniec. Budowli nadano cechy późnorenesansowe.
7
W latach 1635-1828 właścicielami zamku była rodzina von Bibran- Modlau.
 
Za jej czasów miały miejsce kolejne zmiany remontowe zamku- w XVIIIw.

5
 
Od 1828r do końca II wojny światowej zamek należał do rodu von Schoenberg oraz ich spadkobierców, którzy znani byli w Prusach z tego, że w swoim zamku zebrali wspaniałą kolekcję rzeźb jak również ogromną bibliotekę. W jej zbiorach znajdowały się listy oraz osobiste przyrządy Mikołaja Kopernika.
 
 
CIEKAWOSTKA
 
 
Warto wspomnieć o Friedrichu Karlu von Eggeling, który będąc kolejnym spadkobiercą rezydencji postanowił w 1930r przywrócić obiektowi jego renesansową formę. Nie zdążył swoich planów wcielić w życie, gdyż w krótkim czasie trafił do obozu za swoje antyhitlerowskie poglądy, jak również za małżeństwo z Żydówką.

3Zamek_ksiazecy_1145883_Fotopolska-Eu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W czasie II wojny światowej zamek był miejscem spotkań antynazistowskiej opozycji. Ciekawostką jest, że tam właśnie ukrywał się pierwszy powojenny prezydent Niemiec Teodor Heuss.

IMG_2032
 
Zamku nie ominęły wojenne zniszczenia kiedy to zimą 1945r został zbombardowany i od tamtej pory opuszczony. Zaniedbany popadał w ruinę i w 1965r został zabezpieczony jako trwała ruina. Do dziś zachował się mur obwodowy, fragmenty ścian, resztki zdobień, schody oraz średniowieczne piwnice.

IMG_2030
 
Wyczytałam, że w 1993r niszczejącą budowlę kupił „pewien wiekowy gospodarz”.

IMG_2039
 
Niestety- przykro to stwierdzić, ale jak wiele spotkanych przez mnie w takim stanie obiektów, tak i ten jest miejscem spotkań miejscowych „wielbicieli tanich trunków”, którym ruiny służą nie tylko jako miejsce spotkań, ale również za szalet. Mimo tych minusów warto odwiedzić to ciekawe miejsce i tylko przykre, że posiadając właściciela obiekt popada w coraz większą ruinę.

IMG_3061
gosciszow18
Muszę również nadmienić, że natrafiłam w sieci na ciekawy film Sebastiana Boreckiego będący wizualizacją zmian jakie przechodził zamek w Gościszowie od średniowiecza do 1945r.
 
Autorem opracowania jest Małgorzata Stankiewicz,która napisała również książkę “Gościszów. Dzieje zamku”.

http://bobrzanie.pl/2013/04/02/redakcja/zamek-w-gosciszowie-rekonstrukcja.

9
6
 
Pozostaje mieć mimo wszystko nadzieję, że zamek ten doczeka się wreszcie właściciela z prawdziwego zdarzenia, który przywróci mu dawny blask.
 
 
 
 
 
 
Proszę mi wierzyć- widziałam naprawdę nędzne stany budowli, które miały szczęście i lśnią dawnym blaskiem jak chociażby zamek w Goli Dzierżoniowskiej czy w Bobolicach na Szlaku Orlich Gniazd, o których niebawem napiszę. Póki co zapraszam na wirtualna wycieczkę po ruinach zamku w Gościszowie.

41

WIRTUALNA WYCIECZKA
http://www.qtvr-poland.com/panoramas/384.html

Zamek_ksiazecy_653841_Fotopolska-Eu
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + = 25