browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Targoszynie

targoszyn
 
Targoszyn z pięknym pałacykiem to kolejne miejsce, gdzie zatrzymałam się podczas podróży po Dolnym Śląsku tym razem jadąc do Jawora. Pierwszy raz wspomniano o tej wsi w 1335r kiedy tamtejsze ziemie należały do księcia jaworskiego Henryka I. Niemiecka nazwa Bersdorf nawiązuje najprawdopodobniej do niedźwiedzi spotykanych niegdyś w okolicy.

targoszyn

Pałac w Targoszynie powstał w 1897r dzięki ostatniemu właścicielowi- baronowi Manfredowi von Richthofenowi.

DSC_0555DSC_0095
Palac_719595_Fotopolska-Eu-1
DSC_0097
Stanął w wielkim parku, którego plan wykonał w 1855r wcześniejszy właściciel Targoszyna Ulrich von Richtchofen. Swój ostateczny wygląd park zyskał wraz z powstaniem pałacu i nad pracami wykończeniowymi pracował projektant Eduard Petzold. Piękne drzewa pozostały do dziś, choć park jest zarośnięty trawą, która mimo to dodaje mu uroku.

20150516_112231

DSC_0102
 
Dwukondygnacyjnej budowli na planie zbliżonym do czworoboku nadano neobarokowy styl z elementami neorenesansu i rokoka.
 
 
 

Posiada piękne zdobienia portalu przy wejściu. Po przeciwnej stronie znajduje się niewielki taras, z którego można przejść pod balkon wsparty na czterech kolumnach tworzących arkadę. Powyżej balkonu uwagę przykuwa kartusz herbowy. Całość pokrywa spadowy dach z lukarnami i trójkątnymi okienkami.

DSC_0120
 
 
 
DSC_0116Po II wojnie światowej pałac z przyległymi zabudowaniami przejęty został przez Skarb Państwa.

 
Utworzono tam Państwowy Zakład Doświadczalny oraz mieszkania dla pracowników.

DSC_0111

Gdy minął czas komunizmu zarządzanie pałacem przypadło Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
DSC_0122
 
 
 
 
W 2001r przejęła go Gmina Mściwojów wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji Dolnego Śląska i wtedy został odrestaurowany. Stworzono tam Centrum Kultury, Edukacji i Promocji „Dom Śląski” i organizowano ceramiczne oraz malarskie zajęcia dla dzieci i młodzieży. Ponadto na przełomie sierpnia i września odbywały się tam Międzynarodowe Plenery Malarskie.

DSC_0150
 
 
 
 
DSC_0154
 
 
 
 
 
Dziś pałac w Targoszynie stoi opuszczony i niszczeje, park zarasta trawą i szkoda, że tak piękny, nieduży pałacyk nie ma właściciela, który właściwie zadbałby o niego.
DSC_0143

Będąc w tamtej okolicy warto uwzględnić to miejsce w planie wycieczki po najbliższej okolicy zwłaszcza, że w pobliżu znajduje się pałac w Luboradzu, ruiny dworu w Mściwojowie, pałac w Mierczycach oraz zamek w Jaworze.

20150516_111302

Liczę na to, że jak najszybciej znajdzie się ktoś kto zadba należycie o ten niezwykle urodziwy pałacyk stojący wśród zieleni,w miejscu, które pachnie łąką oraz kwitnącymi w maju azaliami.

3
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
Palac_55108_Fotopolska-EuDSC_01361
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 82 = 84