Targoszyn z pięknym pałacykiem to kolejne miejsce, gdzie zatrzymałam się podczas podróży po Dolnym Śląsku tym razem jadąc do Jawora. Pierwszy raz wspomniano o tej wsi w 1335r kiedy tamtejsze ziemie należały do księcia jaworskiego Henryka I. Niemiecka nazwa Bersdorf nawiązuje najprawdopodobniej do niedźwiedzi spotykanych niegdyś w okolicy.
Pałac w Targoszynie powstał w 1897r dzięki ostatniemu właścicielowi- baronowi Manfredowi von Richthofenowi.
Stanął w wielkim parku, którego plan wykonał w 1855r wcześniejszy właściciel Targoszyna Ulrich von Richtchofen. Swój ostateczny wygląd park zyskał wraz z powstaniem pałacu i nad pracami wykończeniowymi pracował projektant Eduard Petzold. Piękne drzewa pozostały do dziś, choć park jest zarośnięty trawą, która mimo to dodaje mu uroku.
Dwukondygnacyjnej budowli na planie zbliżonym do czworoboku nadano neobarokowy styl z elementami neorenesansu i rokoka.
Posiada piękne zdobienia portalu przy wejściu. Po przeciwnej stronie znajduje się niewielki taras, z którego można przejść pod balkon wsparty na czterech kolumnach tworzących arkadę. Powyżej balkonu uwagę przykuwa kartusz herbowy. Całość pokrywa spadowy dach z lukarnami i trójkątnymi okienkami.
Po II wojnie światowej pałac z przyległymi zabudowaniami przejęty został przez Skarb Państwa.
Utworzono tam Państwowy Zakład Doświadczalny oraz mieszkania dla pracowników.
Gdy minął czas komunizmu zarządzanie pałacem przypadło Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
W 2001r przejęła go Gmina Mściwojów wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji Dolnego Śląska i wtedy został odrestaurowany. Stworzono tam Centrum Kultury, Edukacji i Promocji „Dom Śląski” i organizowano ceramiczne oraz malarskie zajęcia dla dzieci i młodzieży. Ponadto na przełomie sierpnia i września odbywały się tam Międzynarodowe Plenery Malarskie.
Dziś pałac w Targoszynie stoi opuszczony i niszczeje, park zarasta trawą i szkoda, że tak piękny, nieduży pałacyk nie ma właściciela, który właściwie zadbałby o niego.
Będąc w tamtej okolicy warto uwzględnić to miejsce w planie wycieczki po najbliższej okolicy zwłaszcza, że w pobliżu znajduje się pałac w Luboradzu, ruiny dworu w Mściwojowie, pałac w Mierczycach oraz zamek w Jaworze.
Liczę na to, że jak najszybciej znajdzie się ktoś kto zadba należycie o ten niezwykle urodziwy pałacyk stojący wśród zieleni,w miejscu, które pachnie łąką oraz kwitnącymi w maju azaliami.
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu