browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Krzyżanowicach

349358

Jadąc z Raciborza w kierunku przejścia granicznego w Chałupkach, zaraz za Tworkowem znajdują się Krzyżanowice z niezwykle pięknym pałacem. Krzyżanowice to wieś, której powstanie datuje się na przełom XIII i XIVw. Pierwsza wzmianka w dokumentach pochodzi z 1285r kiedy nazywała się Krziżanowitz.

DSC_0088
 
 
 
Przez wieki należała do: Polski, Czech, Habsburgów, Prus, Niemiec, by na koniec powrócić do Polski.
 
krzyżanowice
 
 
 
Na pochodzenie nazwy wsi istnieją dwie teorie: pierwsza mówi o związku z plemieniem Crizan, a druga łączy ją ze słowem krzyż- krzyżowały się tam bowiem szlaki handlowe, a na rozstajach dróg stawiano krzyże.krzyżanowice

Pałac w Krzyżanowicach zbudował w 1700r hrabia Jan Bernard Praschm.
DSC_0110 Gdy zmarł,w niecałą dekadę później, kupił go baron Gabriel von Wengerski. Kolejnym właścicielem rezydencji stała się 22 listopada 1775r rodzina Lichnowsky, której zawdzięcza się dziś podziwiany wygląd pałacu. To dzięki przebudowie z połowy XIXw nadany mu został styl neogotycki.

DSC_0120
DSC_0130
 
 
 
 
 
 
Rodzina Lichnowsky była w posiadaniu pałacu przez sześć pokoleń, a ostatni z rodu- książę Wilhelm von Lichnowsky sprzedał rezydencję siostrom ze Zgromadzenia Franciszkanek.
DSC_0150

DSC_0124
 
 
 
 
 
 
W krótkim czasie utworzony tam został klasztor, a w dawnej sali rycerskiej powstała kaplica. Utworzono tam Dom Opieki zajmujący się starszymi ludźmi, a od 1942r mężczyznami chorującymi na gruźlicę. Gdy do Krzyżanowic zaczął zbliżać się front, siostry wraz z chorymi opuściły klasztor, gdzie wojsko niemiecki urządziło szpital dla rannych żołnierzy.
DSC_0122
 
 
 
 
 

Pałac w Krzyżanowicach powstał na planie prostokąta z trzema basztami w rogach budowli oraz wieżą.

DSC_0178

Prowadziły do niego trzy bramy wjazdowe, z których do dziś pozostała tylko jedna- ufundowana w 1856r przez księcia Karola von Lichnowsky- upamiętniona została na tablicy. 8987
Kiedyś nad bramą mieściło się mieszkanie odpowiedzialnego za jej otwieranie i zamykanie. Brama ta posiada ręcznie kute wrota, a ponieważ mur zaczął pękać zamknięto ją w 1993r.

DSC_0171
 
 

Do 1945r pałac wraz z ogrodami i parkiem otaczał mur z cegły i gdy po zakończeniu II wojny światowej część podzielono na działki budowlane, każdy nowy właściciel został zobowiązany do rozebrania części muru będącego na jego działce. Nie tylko mur zniszczono, ale jego los podzieliła też większość drzew w parku.

DSC_0177

DSC_0169

DSC_0172

DSC_0162

Obecnie w pałacu mieści się Dom Opieki Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy. Wprawdzie wnętrza nie są udostępnione do zwiedzania, ale można go obejść i obejrzeć z zewnątrz, a warto bo to niezwykle piękna budowla.

DSC_0140
 
 
 
 
 
 
 
 
 
wirtualna wycieczka http://www.turystyka.subregion.pl/_files/panoramy/kulturowa/panorama10/1_f.html
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 2 =