Jadąc z Raciborza w kierunku przejścia granicznego w Chałupkach, zaraz za Tworkowem, znajdują się Krzyżanowice z niezwykle pięknym pałacem. Powstanie wsi datuje się na przełom XIII i XIVw. Pierwsza wzmianka w dokumentach pochodzi z 1285r, kiedy nazywała się Krziżanowitz.
Przez wieki należała do: Polski, Czech, Habsburgów, Prus, Niemiec, by na koniec powrócić do Polski.
Na pochodzenie nazwy wsi istnieją dwie teorie: pierwsza mówi o związku z plemieniem Crizan, a druga łączy ją ze słowem krzyż- krzyżowały się tam bowiem szlaki handlowe, a na rozstajach dróg stawiano krzyże.
Pałac w Krzyżanowicach zbudował w 1700r hrabia Jan Bernard Praschm.
Gdy zmarł,w niecałą dekadę później, kupił go baron Gabriel von Wengerski. Kolejnym właścicielem rezydencji stała się 22 listopada 1775r rodzina Lichnowsky, której zawdzięcza się dziś podziwiany wygląd pałacu.
To dzięki przebudowie z połowy XIXw nadany mu został styl neogotycki.
Do nich pałac należał przez sześć pokoleń, a ostatni z rodu- książę Wilhelm von Lichnowsky sprzedał rezydencję siostrom ze Zgromadzenia Franciszkanek.
W krótkim czasie utworzony tam został klasztor, a w dawnej sali rycerskiej powstała kaplica.
Utworzono tam Dom Opieki zajmujący się starszymi ludźmi, a od 1942r mężczyznami chorującymi na gruźlicę. Gdy do Krzyżanowic zaczął zbliżać się front, siostry wraz z chorymi opuściły klasztor, gdzie wojsko niemiecki urządziło szpital dla rannych żołnierzy.
Pałac w Krzyżanowicach powstał na planie prostokąta z trzema basztami w rogach budowli oraz wieżą.
Prowadziły do niego trzy bramy wjazdowe, z których do dziś pozostała tylko jedna- ufundowana w 1856r przez księcia Karola von Lichnowsky- upamiętniona została na tablicy.
Kiedyś nad bramą mieściło się mieszkanie odpowiedzialnego za jej otwieranie i zamykanie. Posiada ręcznie kute wrota, a ponieważ mur zaczął pękać zamknięto ją w 1993r.
Do 1945r pałac wraz z ogrodami i parkiem otaczał mur z cegły.
Kiedy po zakończeniu II wojny światowej część podzielono go na działki budowlane, każdy nowy właściciel został zobowiązany do rozebrania części muru będącego na jego działce. Nie tylko mur zniszczono, ale jego los podzieliła też większość drzew w parku.
Obecnie w pałacu mieści się Dom Opieki Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy. Wprawdzie wnętrza nie są udostępnione do zwiedzania, ale można go obejść i obejrzeć z zewnątrz, a warto bo to niezwykle piękna budowla.<
wirtualna wycieczka
http://www.turystyka.subregion.pl/_files/panoramy/kulturowa/panorama10/1_f.html
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu