Niedaleko Świdnicy w kierunku na Wrocław leży Panków, gdzie znajdują się ruiny zamku. Wieś wspomniano w dokumencie łacińskim z 1250 jako Panckov.
Pierwszym udokumentowanym w 1371r właścicielem wsi był Kunemann von Pankendorf z Niegoszowa. Jego dwór był w niespokojnych czasach schronieniem dla okolicznej ludności.
W XV w najprawdopodobniej w miejscu dworu dla kolejnego właściciela dóbr- Christopha von Bocka- wybudowano w Pankowie zamek. Posiadał wieżę bramną, dwa mieszkalne budynki oraz mur zamykający dziedziniec. Ród von Bock z krótką przerwą władał tamtymi dobrami do 1650r.
Pod koniec XVI w zamek uległ zniszczeniu w wyniku pożaru, ale odbudowano go i powiększono.
W krótkim czasie został ponownie przebudowany na renesansowy styl. Wzbogacił się o nowy dom mieszkalny a przejazd bramny zyskał sklepienie krzyżowe.
Wśród dość często zmieniających się później posiadaczy zamku byli: Christoph von Zedlitz, rodzina von Schindel, hrabiowie von Hochberg, Hans Christoph von Schweinitz auf Tscheplau, baron von Posadowsky, hrabia David Sigismund von Zedlitz und Leipe.
Kolejny raz zamek uległ zniszczeniu podczas wojny 30stoletniej i dopiero nowy właściciel- Friedrich von Zedlitz w 1699r odbudował go nadając mu barokowy charakter.
W następnym wieku zamek pełnił funkcję pałacu myśliwskiego i służył podczas polowań ostatnim właścicielom tamtejszych dóbr- rodzinie von Salisch z niedalekiego Kraskowa.
Zamek w Pankowie stanął na sztucznej wyspie otoczonej fosą wypełnioną wodą z rzeki Bystrzyca i wiedzie do niego kamienny most z XVIw. Składał się z prostokątnego, dwukondygnacyjnego budynku oraz czworobocznej wieży.
Był częściowo zamieszkały do II wojny światowej, podczas której zamek zniszczono i już nie odbudowano. Pozostał do dziś ruiną i można swobodnie do nich wejść oczywiście będąc ostrożnym, bo robi się to na własną odpowiedzialność.
Warto zatrzymać się będąc przejazdem w okolicy, bo niedaleko znajduje się pałac w Mokrzeszowie, Bagieńcu, Wiśniowej, Kraskowie oraz zamek w Sobótce- Górce.
Archiwalne zdjęcie dodano dzięki fotopolska.eu.