browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek w Pankowie

panków
 
Niedaleko Świdnicy w kierunku na Wrocław leży Panków, gdzie znajdują się ruiny zamku. Wieś wspomniano w dokumencie łacińskim z 1250 jako Panckov.

panków
 
Pierwszym udokumentowanym w 1371r właścicielem wsi był Kunemann von Pankendorf z Niegoszowa. Jego dwór był w niespokojnych czasach schronieniem dla okolicznej ludności.

DSC_0756

kliczków
DSC_0727
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W XV w najprawdopodobniej w miejscu dworu dla kolejnego właściciela dóbr- Christopha von Bocka- wybudowano w Pankowie zamek. Posiadał wieżę bramną, dwa mieszkalne budynki oraz mur zamykający dziedziniec. Ród von Bock z krótką przerwą władał tamtymi dobrami do 1650r.

DSC_0720
 
 
Pod koniec XVI w zamek uległ zniszczeniu w wyniku pożaru, ale odbudowano go i powiększono.

W krótkim czasie został ponownie przebudowany na renesansowy styl. Wzbogacił się o nowy dom mieszkalny a przejazd bramny zyskał sklepienie krzyżowe.

DSC_0740DSC_0751

Wśród dość często zmieniających się później posiadaczy zamku byli: Christoph von Zedlitz, rodzina von Schindel, hrabiowie von Hochberg, Hans Christoph von Schweinitz auf Tscheplau, baron von Posadowsky, hrabia David Sigismund von Zedlitz und Leipe.

DSC_0741

DSC_0732

Kolejny raz zamek uległ zniszczeniu podczas wojny 30stoletniej i dopiero nowy właściciel- Friedrich von Zedlitz w 1699r odbudował go nadając mu barokowy charakter.
W następnym wieku zamek pełnił funkcję pałacu myśliwskiego i służył podczas polowań ostatnim właścicielom tamtejszych dóbr- rodzinie von Salisch z niedalekiego Kraskowa.

DSC_0737
 
Zamek w Pankowie stanął na sztucznej wyspie otoczonej fosą wypełnioną wodą z rzeki Bystrzyca i wiedzie do niego kamienny most z XVIw. Składał się z prostokątnego, dwukondygnacyjnego budynku oraz czworobocznej wieży.

DSC_0726
 
 
 

Był częściowo zamieszkały do II wojny światowej, podczas której zamek zniszczono i już nie odbudowano. Pozostał do dziś ruiną i można swobodnie do nich wejść oczywiście będąc ostrożnym, bo robi się to na własną odpowiedzialność.

Fotopolska_127060
 
 
 
 
 
Warto zatrzymać się będąc przejazdem w okolicy, bo niedaleko znajduje się pałac w Mokrzeszowie, Bagieńcu, Wiśniowej, Kraskowie oraz zamek w Sobótce- Górce.

 
Archiwalne zdjęcie dodano dzięki fotopolska.eu.

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

47 + = 52