browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek w Krapkowicach-Otmęcie

zachowany-z-pocz.-XVIII-wieku-rysunek

Po wielu niegdyś pięknych budowlach pozostały ruiny oraz wspomnienie i tak też jest w przypadku kolejnego miejsca- zamku w Otmęcie. Ta samodzielna do 1961r wieś Otmęt jest obecnie dzielnicą Krapkowic, leży nad Odrą a swą nazwę wzięła od słowa odmęt- głębokiej, wzburzonej wody. Ta rybacka niegdyś wieś wspomniana została pierwszy raz w 1223r.

176347DSC

W średniowieczu na przeciwległych brzegach Odry powstały dwie twierdze warowne: zamek w Krapkowicach i zamek w Otmęcie. Według podań oba łączyć miało podziemne przejście, jednak nawet gdyby to była prawda to zostało ono zalane podczas pogłębiania i zmiany koryta rzeki. Tunele wprawdzie mogły istnieć gdyż w średniowieczu kopano takowe, bo wówczas miały one ułatwić wyprowadzenie ludzi poza mury podczas zagrożenia.

DSC_0110

Zamek w Otmęcie zbudowany został na skarpie nad doliną Odry najprawdopodobniej w XIIw podobno przez Templariuszy, ale nie ma na to żadnych dowodów na piśmie. Pierwszym znanym właścicielem tamtejszych dóbr była rodzina Szeliga, a od 1316r do 1514r górnośląski ród Strzelów, w Polsce znany jako Strzałowie herbu Kotowicz.DSC_0121 To oni zbudowali tam swoją siedzibę- rycerski zameczek być może w miejscu wcześniejszego założenia, który potem rozbudowywali i przebudowywali kolejni właściciele. Zamek był budowlą powstałą na planie wieloboku, posiadał dwa domy mieszkalne oraz wieżę bramną z wjazdem, dziedziniec a całość otaczał mur.

DSC_0093DSC_0155

DSC_0122

Na początku XVIw Otmęt stał się własnością Lukasa von Buchtitza- Łukasz Buchty, po którym w 1532r dobra przypadły synowi- Joachimowi. Jemu przypisuje się przebudowę rodzinnej siedziby, w wyniku której średniowieczny zamek stał się renesansową rezydencją szlachecką. Wtedy podobno wzniesiono półkolistą basteję w narożniku murów, a wjazd do zamku znajdował się w wieży bramnej . Po śmierci ostatniego z rodu Buchtów- Jerzego wdowa ponownie wyszła za mąż za Jana Moryca von Roedern i w 1632r sprzedała swoją własność.

DSC_0134
 

Zamek zmieniał często właścicieli i byli wśród nich przedstawiciele znanych śląskich rodów m.in: von Pueckler, von Thun, von Larish, von Opperdorf, von Martini.

DSC_0111

Gdy w XVIIw majątek kupiła Zuzanna von Opperdorf dokonano kolejnej przebudowy zamku. Pomimo wielu prac nad rozbudową rezydencji- ostatnia miała miejsce pod koniec XVIIIw – zamek zaczął podupadać.

1

W 1723r Magdalena Larish sprzedała część zamku- wschodnią wieżę- parafii w Otmęcie a ta przyłączyła ją do kościoła podobnie jak zamkowe mury, które wykorzystano podczas jego rozbudowy .

 
 
Z-Krapkowice-Otmęt-12

W drugiej połowie XIXw zamek był już w ruinie i w 1929r ówczesny właściciel Otmętu hrabia von Sponnek sprzedał swoje dobra przemysłowcowi z Czech Tomaszowi Bacie.

580138
 
 

Tyle historii znalazłam.

 
 

Za ruinami zamku znajduje się najprawdopodobniej budynek pałacu również popadający w ruinę.DSC_0137 Być może właściciele niszczejącego zamku przenieśli się do pałacyku obok. DSC_0141Widać jednak, że coś próbowano tam robić, ale niestety nie udało mi się ustalić co- w każdym bądź razie zaczęto dobudowę i zaprzestano. Teraz wielki dobudowany do starej budowli moloch ma powybijane szyby i można do niego swobodnie wejść

DSC_0156
 

Do dzisiejszych czasów z dawnego zamku pozostały fragmenty wieży narożnej, resztki budynków mieszkalnych oraz mur obronny. Teoretycznie wejście na teren ruin jest niemożliwy, ale dla chcącego nic trudnego.Fotopolska_43322
Poza tym są one dobrze widoczne od strony kościoła.

 
 
 
 
 
 
 

Archiwalne zdjęcia dzięki uprzejmości fotopolska.eu

Galeria


One Response to zamek w Krapkowicach-Otmęcie

  1. Sebastian p.

    W budynku z powybijanymi oknami funkcjonował za komuny dom kultury – można było w nim oglądać “poranki” – kreskówki dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

77 + = 87