browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Śmiałowicach

Śmiałowice


 
W czasie podróży często zbaczam z głównej, lepszej drogi, by zobaczyć ciekawe miejsca. Tak było w przypadku pałaców w :Wiśniowej, Pankowie Bagieńcu, Wierzbnej, Śmiałowicach czy Kraskowie leżących na trasie Świdnica- Wrocław.
 

Śmiałowice to kolejna wieś sięgająca czasów średniowiecza będąca w 1343r dobrami rycerskimi. Pierwotnie jej nazwa pochodziła od słowa chmiel- Hopfendorf- chmielowa wieś.
W późniejszych czasach zgermanizowana i spolonizowana straciła pierwotne znaczenie. Pierwszym jej właścicielem jeszcze w XIV w był niejaki Hanko de Smelewicz.
 

 
Wśród wielu zmieniających się właścicieli tamtejszych dóbr warto wspomnieć ród von Seidlitz. W 1502r pan niedalekiego Kraskowa- Zygmunt von Seidlitz kupił Śmiałowice i odtąd jego właściciele zwali się von Schmellwitz.
 

 
Po wojnie 30stoletniej, kiedy majątek wyludnił się, został wykupiony w 1652r przez cesarza Austrii, który ofiarował go Jezuitom świdnickim. W 1773r zakon uległ kasacji i ponownie stał się własnością cesarstwa. W krótkim czasie znalazł nowego właściciela- rodzinę von Schlabrendorf. Później dobra jeszcze kilka razy zmieniały swoich panów, z ktorych ostatnim był od ok. 1912r do 1945r Gotthilf von Salisch z niedalekiego Kraskowa.

Jezuici ok. 1680r zbudowali w Śmiałowicach, w miejscu wcześniejszej budowli należącej do von Seidlitz, dom mieszkalny. Budowla w stylu barokowym posiadała kilkanaście pokoi oraz kaplicę i jadalnię, a w 1702r doprowadzono do niej wodociąg. Niecałą dekadę później obok ich rezydencji powstał browar oraz stajnie. W wyniku rozbudowy z1720r rezydencja wzbogaciła się o wieżyczkę z zegarem. Kolejnej przebudowy podjęto się około 1822r i w wyniku niej pałac zyskał klasycystyczny styl a datę upamiętniono na chorągiewce umieszczonej na wieży. Przy nim powstał park. Rezydencja przeszła jeszcze dwie metamorfozy: w latach 30tych i z końcem XIXw: od strony parku zyskała nowe skrzydło.
 

Pałac w Śmiałowicach to budynek o trzech kondygnacjach, składający się z czterech prostokątnych skrzydeł zamykających niewielki wewnętrzny dziedziniec.
Pokryty jest dachem mansardowym z lukarnami. Główne wejście do budynku zdobi portyk kolumnowy, który podtrzymuje balkon.
 

Po II wojnie światowej pałac przejął Skarb Państwa i do 1947r znajdował się w nim Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, po czym przekazał RSP „Odnowa”, która miała tam biura, a pracownicy mieszkania. Spółdzielnia dbała o swoją własność wykonując kilka remontów i dlatego przetrwał do dziś w dobrym stanie. Obecnie znajdują się w nim mieszkania i można go obejrzeć z zewnątrz.