browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac Lenno w Łupkach k/Wlenia

9
 
Między Lwówkiem Śląskim a Jelenią Górą leży Wleń, nieopodal którego znajduje się wieś Łupki wspomniana przy okazji zamku Wleński Gródek i warto poświęcić jej kilka słów. Obecny kształt nadano jej w 1946r. Wcześniej były tam trzy osady: położona na Górze Zamkowej będącej wygasłym wulkanem zwana dziś Łupki-Zamek, a niegdyś Wleński Gródek czy Lenno ze wspomnianym zamkiem, leżące w dolinie potoku Jamnej: Łupki I dawniejszy Schieffer należący do dóbr zamkowych oraz Łupki II zwane kiedyś Karlsthal z początkami osadnictwa sięgającymi XIII-XIVw.
 
8
 
Kiedy po wojnie trzydziestoletniej Szwedzi opuścili zniszczony zresztą przez siebie zamek wysadzając go 7 września 1646r, nie podjęto się już nigdy jego odbudowy. Okoliczna ludność zaczęła wykorzystywać to, co pozostało jako budulec przy zabudowaniach gospodarczych.

22-1
 
Tamtejsze dobra razem z ruiną warowni kupił w 1653r Adam von Kühlhaus- porucznik służący niegdyś francuskiemu królowi Ludwikowi XIII i w niedługim czasie przystąpił do budowy pałacu. W przeciągu dekady u podnóża warowni, na dawnym podzamczu, gdzie podobno w XIIIw mieściła się siedziba rycerska, stanęła barokowa rezydencja. Przy niej założono ogród z ciekawymi okazami drzew oraz fontannami wykorzystującymi instalację wodociągową z połowy XVIw.

Przy pałacu stanęły też zabudowania gospodarcze, a całość otoczono niewysokim, kamiennym murem.

513

CIEKAWOSTKA

2

Nieopodal pałacu stoi kościółek św. Jadwigi. Kiedyś w tym miejscu znajdowała się kaplica grodowa istniejąca już w 1169r, którą podobnie jak zamek zniszczono podczas wojny trzydziestoletniej. Fundatorem jego był Adam von Kühlhaus, który 5 maja 1662r położył kamień węgielny i na pozostałościach kapliczki stanęła skromna budowla. Wejście do niej zdobi kartusz herbowy oraz tablica fundacyjna.

12
Kolejni właściciele: von Gruenfeldowie dobudowali do kościółka w 1765r kaplicę grobową rycerza Hansa Heinricha von Close i jego żony Marty z domu Casparini.

6
 
 
 

Po zakończeniu II wojny światowej był nieużywany przez co niszczał i dopiero w 1978r podjęto prace remontowe kontynuowane w 1994r.
dsc_0356

Po śmierci Adama,niespełna rok po wybudowaniu pałacu, majątek przypadł żonie oraz synom.
 
 

Po 99 latach posiadania przez rodzinę wszystko sprzedano w 1728r panom von Grunfeld und Guttenstädten, którym pałac zawdzięcza przebudowę.

dsc_042524dsc_0367

CIEKAWOSTKA

W pałacu Lenno w 1813r stacjonowało wojsko Napoleona.

dsc_03571

Ostatnim właścicielem dóbr byli od 1828r do 1945r bracia von Haugwitz oraz ich potomkowie. Pod koniec II wojny światowej rezydencja stała się siedzibą sztabu frontu, którego komendantem był sam von Haugwitz będący wówczas kapitanem rezerwy. Pałac nie odniósł w tamtym czasie prawie żadnych szkód, co niestety zmieniło się po wojnie.

dsc_043122-3

dsc_0426

Kiedy wojna się skończyła, do wsi weszła Armia Czerwona i pałac stał się jej siedzibą. Nim się na dobre wyniosła pałac rozgrabiono z tego, co cenne. Od 1947r do 1950r działało tam Liceum Hodowlane. Następnie wraz z zabudowaniami pałac przejęło MSW oddając następnie wszystko PGRowi.

20150516_172640
Od 1964r mieścił się w nim szpital dla przewlekle chorych oraz sanatorium PKP.
 
 
 
 
 
W 1987r dawną rezydencję przekazano Poczcie Polskiej, która przeprowadziła niewielki remont i ostatecznie opuściła go w 1991r. Budowla pozostawiona sobie zaczęła popadać w ruinę, ale miała szczęście, gdy w 2000r kupił ją Luk Vanhauwaert.

20150516_17262920150516_172615Nowy właściciel odremontował zniszczone zabudowania, park i ogród a co najważniejsze sprawił, że do pałacu wróciło życie. Można się tam napić kawy i zjeść ciasto w „Cafe Lenno” a nawet przenocować.Znalazłam ciekawy artykuł o nowym panu pałacu Lenno :http://poznajpolske.onet.pl/dolnoslaskie/luk-vanhauwaert-normalny-gosc-z-palacu-lenno/b5p53
dsc_0427

dsc_0429

Pałac Lenno w Łupkach to budowla dwukondygnacyjna pierwotnie na planie prostokąta a po rozbudowach o nieregularnym kształcie pokryta dachem czterospadowym.

dsc_043020150516_172747Do głównego wejścia ozdobionego portalem z balkonem oraz herbem prowadzą kamienne schody.Po wejściu uwagę przykuwają wiodące na piętro schody z ciekawą, kamienną balustradą. Przed właścicielem jeszcze dużo pracy, a na piętrze zachowały się na ścianach zdobienia, ciekawa posadzka i wykonywano tam jakieś prace wnioskując z rozstawionych rusztowań. Życzę powodzenia i trzymam kciuki.
 
 
 
Warto będąc w pobliżu zatrzymać w Łupkach, gdzie zobaczyć można przynajmniej dwa miejsca w jednym: pałac Lenno i znajdujące się nieopodal odrestaurowane ruiny zamku. Poza tym takie widoki same zapraszają.

dsc_0352

Archiwlane zdjęcia dodano dzięki uprzejmości Fotopolska.eu.

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 8