browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Muchowie

1

Jadąc ze Starej Kraśnicy do Jawora warto zatrzymać się w Muchowie i zobaczyć tamtejszy pałacyk. Muchów odnotowany został w dokumentach już w 1203r jako Muchovo a nazwa pochodzi od owada- muchy.

1

CIEKAWOSTKA

Niegdyś w miejscu obecnej wsi znajdowała się się słowiańska osada, którą skolonizowali Cystersi z Lubiąża.

dsc_0243

W średniowieczu była to wieś książęca, podarowana w 1283r przez księcia Henryka V Legnickiego Cystersom z Lubiąża. Prócz wsi mnisi otrzymali łąki i las oraz potwierdzenie zwolnienia jej mieszkańców z ponoszenia wszelkich opłat na rzecz księcia. W tamtych czasach wieś słynęła z rybactwa i łowiectwa.

dsc_0245

W 1637r majątek w Muchowie stał się własnością rodziny von Schweinichen. Później należał do von Vogtenów a ostatnimi właścicielami od 1883r do 1945r był ród von Sprenger z Małuszowa, któremu najprawdopodobniej wspomniany pałacyk zawdzięcza powstanie.

3-1

Pałac w Muchowie zbudowano około 1910r. Dwukondygnacyjny, murowany budynek na planie prostokąta stanął na niewielkim wzniesieniu. Zdobi go niewysoka wieżyczka oraz taras. Posiada mieszkalne poddasze z mansardowym dachem ozdobionym lukarnami. Otacza go niewielki park a wiedzie do niego podjazd wsparty murem oporowym.

dsc_0249

CIEKAWOSTKA

O pałacu krąży opowiastka, legenda mówiąca o ukrytych w okolicy Muchowa, Świerzawy, Starej Kraśnicy oraz Dobkowa skarbach. Podobno pod koniec wojny pod pałac zajechały ciężarówki ze skarbami zgromadzonymi przez III Rzeszę, z których część wyładowano w pałacu a część ukryto w okolicznych lasach.

dsc_0247
 

Po II wojnie światowej majątek znacjonalizowano a miejscową ludność pochodzenia niemieckiego wysiedlono sprowadzając tam polskich przesiedleńców. Niewiele można znaleźć informacji o pałacu w Muchowie, w którym obecnie mieści się Powiatowy Zespół Schronisk Młodzieżowych w Jaworze oraz Centrum Edukacji Ekologicznej i Wulkanizmu. Jest schroniskiem oferującym 40 miejsc noclegowych, prócz tego pełni funkcję edukacyjną.

2-1
 
 
CIEKAWOSTKA
 
 

W pałacu w Muchowie zachował się piec kaflowy przywieziony z pałacu w Luboradzu.2-6 Warto napomknąć o ogrzewaniu budowli, gdzie zastosowano ciekawe na ówczesne czasy rozwiązanie: ogrzewanie kotłem na powietrze.

2-2
 
Nieopodal pałacu znajduje się bazaltowo- ceglana pałacowa lodownia z XIXw pokryta stożkowym dachem służąca kiedyś do przechowywania żywności.32
 
 
 

Warto wiedzieć, że okolice Muchowa są niezwykle ciekawe. Bogactwo różnych bazaltowych form można dojrzeć w wielu miejscach a największe wzniesienia tworzą Muchowskie Wzgórza. Bazalt wydobywano w tamtych okolicach na niewielką skalę i w pobliżu dawnego kamieniołomu można natrafić wieżę widokową, 2-8która dziś nie pełni dawnej roli bo przerósł ją las.Jeśli mowa o lesie to w okolicy wsi znajduje się również „Muchowski Las” z punktem przecięcia się współrzędnych geograficznych 51`N i 16`E upamiętniony bazaltowym słupkiem- gnomonem.

CIEKAWOSTKA

2-42-5
Takich miejsc na Ziemi gdzie przecinają się południk z równoleżnikiem o pełnym stopniu nie licząc biegunów południowego i północnego jest 64080. Co zaś się tyczy gnomona to w starożytności ustawiony na jakiejś podstawie ze znakami wyznaczającymi godziny służył jako najprostszym zegar słoneczny.

dsc_02495

Prócz tego nieopodal Muchowa znajdują się rozległe łąki zwane Muchowskimi Łąkami objęte ochroną ze względu na rzadką roślinność, gdzie rokrocznie w lipcu ma miejsce ich koszenie wzbogacone imprezą zwaną „Muchowskie kosy”. Z kolei na północ od wsi znajduje się wzniesienie mierzące 463m- Czartowska Skała, stanowiąca nie tylko punkt widokowy na okolicę, ale będąca od 1991r pomnikiem przyrody nieożywionej.

5
Podobnie jak „Ślaska Fudżijama” w Ostrzycy Proboszczowickiej jest nekiem wulkanicznym.
Zdawałoby się taka niepozorna wioska, a wokół niej tyle atrakcji będących zachętą do powtórnej wizyty.
 
Atchiwalne zdjęcie pałacu dodano dzięki Fotopolska.eu

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

66 + = 76