browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Mańczycach

mańczyceMańczyce to wieś leżąca na północ od Strzelina o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1373r.mańczyce

Przez wieki posiadała wielu właścicieli, ale pierwszy znaczny, o którym informacje znalazłam to rodzina Gfug mieszkająca we dworze, gdzie na świat przyszedł w 1575r Hans von Gfug.DSC_0678
Wśród kolejnych byli: von Posadowsy, von Sandetzky, rodzina von Stosch, von Rohr, von Minckwitz.

22

Pałac w Mańczycach powstał około 1711r w miejscu wcześniej stojącego XVIwiecznego dworu rodziny von Gfug- zawdzięcza się to Karlowi- prawnukowi Hansa von Gfug. Barokowy pałac był później przebudowany przez rodzinę von Stosch około 1887r, która była w posiadaniu tamtejszych dóbr od lat 30tych XIXw do początku XXw. Ostatnim właścicielem pałacu przed 1945r był Kurt von Rohr.

 
DSC_0679

Dwukondygnacyjny budynek, podpiwniczony powstał na planie zbliżonym do podkowy posiada czterokondygnacyjne wieże.DSC_0693 Nakryty jest wysokim dachem z lukarnami, w części uszkodzony. Główne wejście do rezydencji zdobi barokowy portal z balkonem a wiodą do niego dwustronne schody. Uwagę przykuwają kartusze herbowe oraz nietypowa wklęsła elewacja frontowa zamykana po obu stronach ryzalitami, które pełniły rolę alkierzy.

Elewacje pałacu zdobią liczne detale architektoniczne: gzymsy, pilastry, zdobienia okien, portale i wspomniane kartusze herbowe. DSC_0687DSC_0682

Do pałacu przylegają ruiny dawnej oranżerii. Przed pałacem widoczne są pozostałości fontanny. Przy pałacu w Mańczycach znajduje się park krajobrazowy z licznymi starymi drzewami i widać, że właściciel o niego dba podobnie jak o trawniki, które są skoszone.

20150726_183657

DSC_0673

Wewnątrz znajduje się sala kominkowa, klatka schodowa prowadząca na piętro z dawną salą balową. Nie dane mi było wejść do wnętrz, ale mam zamiar to nadrobić przy okazji kolejnej wizyty w tamtych stronach. Ciekawi mnie ile pozostało z dawnych kominków, boazerii zdobiących ściany, arkad wspartych na kolumnach, ozdobnej balustrady przy schodach na piętro oraz z lustrzanych sufitów sali balowej.

DSC_0694DSC_0681

DSC_0692

Po II wojnie światowej majątek- jak wiele w tamtych czasach- został znacjonalizowany i przekazany w zarządzanie PGRu. Można powiedzieć, że nie dbano o pałac, który w końcu znacznie zdewastowany znalazł w 1997r nowego właściciela. Wykonywał on prace remontowe, które z czasem zostały wstrzymane.

DSC_0675

DSC_0698

Miejsce to mam zamiar odwiedzić jeszcze przynajmniej raz, bo mam ochotę poprosić o wejście do wnętrz, by je pokazać, ale nie nielegalnie wchodząc gdzieś od piwnic, bo budowla ma właściciela, który jest dostępny na miejscu. Ma on duże plany a najważniejsze, że dobrze wie czego chce i wiem, że w końcu to wszystko osiągnie, czego życzę z całego serca.

DSC_0670

DSC_0671

DSC_0697

Galeria


2 Responses to pałac w Mańczycach

 1. M.D.

  Świetna strona, wymaga dużo poświęcenia czasu wolnego, ale jeśli ktoś robi to z pasją to są efekty. Chyba jedyna strona internetowa która skupia tak obszerne informacje o zamkach śląskich. Moje uznanie i podziekowanie …

  M.D.

  • admin

   Dziękuję za miłe słowa M. :-)Żałuję, że mam tak mało wolnego czasu bo tyle jeszcze miejsc uwiecznionych czeka na dodanie i dlatego jest weekend- wtedy zawsze coś nowego przybywa więc zapraszam.
   Pozdrawiam.
   D.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

34 + = 36