browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Mańczycach

mańczyce
 
Mańczyce to wieś leżąca na północ od Strzelina, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1373r.

mańczyce
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przez wieki posiadała wielu właścicieli, ale pierwszy znaczny, o którym informacje znalazłam, to rodzina Gfug mieszkająca we dworze, gdzie na świat przyszedł w 1575r Hans von Gfug. Wśród kolejnych byli: von Posadowsy, von Sandetzky, rodzina von Stosch, von Rohr, von Minckwitz.

DSC_067822

Pałac w Mańczycach powstał około 1711r w miejscu wcześniej stojącego XVIwiecznego dworu rodziny von Gfug- zawdzięcza się to Karlowi- prawnukowi Hansa von Gfug. Barokowy pałac był później przebudowany przez rodzinę von Stosch około 1887r, która była w posiadaniu tamtejszych dóbr od lat 30tych XIXw do początku XXw. Ostatnim właścicielem pałacu przed 1945r był Kurt von Rohr.

 
DSC_0679DSC_0693
Dwukondygnacyjny budynek, podpiwniczony powstał na planie zbliżonym do podkowy posiada czterokondygnacyjne wieże.
Nakryty jest wysokim dachem z lukarnami, w części uszkodzony. Główne wejście zdobi barokowy portal z balkonem, a wiodą do niego dwustronne schody. Uwagę przykuwają kartusze herbowe oraz nietypowa wklęsła elewacja frontowa zamykana po obu stronach ryzalitami, które pełniły rolę alkierzy.
 

Elewacje zdobią liczne detale architektoniczne: gzymsy, pilastry, zdobienia okien, portale i wspomniane kartusze herbowe.
DSC_0687DSC_0682

Do pałacu przylegają ruiny dawnej oranżerii. Przed nim widoczne są pozostałości fontanny. Przy rezydencji znajduje się park krajobrazowy z licznymi starymi drzewami i widać, że właściciel o niego dba podobnie jak o trawniki, które są skoszone.
20150726_183657

DSC_0673
 

Wewnątrz znajduje się sala kominkowa, klatka schodowa prowadząca na piętro z dawną salą balową. Nie dane mi było wejść do wnętrz, ale ciekawi mnie ile pozostało z dawnych kominków, boazerii zdobiących ściany, arkad wspartych na kolumnach, ozdobnej balustrady przy schodach na piętro oraz z lustrzanych sufitów sali balowej.

DSC_0694DSC_0681

DSC_0692

Po II wojnie światowej majątek- jak wiele w tamtych czasach- został znacjonalizowany i przekazany w zarządzanie PGRu. Można powiedzieć, że nie dbano o pałac, który w końcu znacznie zdewastowany znalazł w 1997r nowego właściciela. Wykonywał on prace remontowe, które z czasem zostały wstrzymane.

DSC_0675

DSC_0698

Miejsce to mam zamiar odwiedzić jeszcze przynajmniej raz, bo mam ochotę poprosić o wejście do wnętrz, by je pokazać, ale nie nielegalnie wchodząc gdzieś od piwnic, bo budowla ma właściciela, który jest dostępny na miejscu. Ma on duże plany a najważniejsze, że dobrze wie czego chce i wiem, że w końcu to wszystko osiągnie, czego życzę z całego serca.

DSC_0670

DSC_0671

DSC_0697
Archiwalne zdjęcie dodano dzięki Fotopolska.eu.

Galeria


6 Responses to pałac w Mańczycach

  1. Magda

    Witam.
    Czy palac jest na sprzedaz ?
    Z kim się kontaktować?

    • admin

      Witam
      Kiedy tam byłam, to miał właściciela.
      Niestety nie wiem jak sytuacja wygląda obecnie.

      Pozdrawiam

  2. MS

    Czy udało się zobaczyć pałac wewnątrz.? Jaka jest tam sytuacja osiem lat później ? Jakie szanse na renowacje? Coś komuś wiadomo?

    • admin

      Witam
      Nie wiem jak teraz, ale wtedy kiedy tam byłam to cudem udało mi się zobaczyć pałac z bliska. Wnętrza niestety były niedostępne.
      Pozdrawiam
      Dorota S.

  3. M.D.

    Świetna strona, wymaga dużo poświęcenia czasu wolnego, ale jeśli ktoś robi to z pasją to są efekty. Chyba jedyna strona internetowa która skupia tak obszerne informacje o zamkach śląskich. Moje uznanie i podziekowanie …

    M.D.

    • admin

      Dziękuję za miłe słowa M. :-)Żałuję, że mam tak mało wolnego czasu bo tyle jeszcze miejsc uwiecznionych czeka na dodanie i dlatego jest weekend- wtedy zawsze coś nowego przybywa więc zapraszam.
      Pozdrawiam.
      D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

44 − = 34