browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Sośnicowicach

sośnicowice
 
Sośnicowice– miasto niedaleko Gliwic zachęca do zobaczenia znajdującego się tam pałacu. Pierwszy raz w dokumentach wspomniano tę miejscowość w 1305r.

sosnicwoice
 
 

Ciekawostką jest, że witano tam króla Jana III Sobieskiego, który zmierzał na Odsiecz Wiedeńską. Swą nazwę zawdzięcza drzewu- sośnie, którą można zobaczyć w herbie miasta.

DSC_0121W średniowieczu, w Sośnicowicach znajdował się zamek, na którego fundamentach wzniesiono dla Karola Józefa von Hoditza w 1755r pałac. W XIXw był remontowany, a w 1914r dobudowano klatkę schodową i przebudowo taras.

DSC_0090
 
Barokowa, piętrowa budowla powstała na planie litery U i posiada mieszkalne poddasze. Pokryta została mansardowym dachem, w którym znajdują się lukarny. Skrzydła pałacu od strony parku tworzą otwarty dziedziniec, do którego prowadzą schody.

DSC_0069Do głównego wejścia rezydencji wiodą schody z kamienną balustradą. Kiedyś pałac posiadał arkady, ale zostały one zamurowane z nowymi otworami okiennymi. Prostokątne okna posiadają nadokienną późnobarokową dekorację.

DSC_0095

3

Podczas II wojny światowej pałac został zniszczony, a w czasach PRLu systematycznie dewastowany. Miał jednak na tyle szczęścia, że w latach 1958-1965 wzięto się za jego odbudowę, by przeznaczyć do nowej roli- Domu Pomocy Społecznej dla upośledzonych intelektualnie kobiet i dziewcząt. Usunięto wtedy piętrową dobudówkę. W latach 2006- 2009 dokonano jego modernizacji i remontu, co przyczyniło się do podwyższenia standardów i m.in. zlikwidowano bariery dla osób niepełnosprawnych.

DSC_0119

DSC_0122

DSC_006977

Sośnicowice-pow.-Gliwice-śląskie

Pałac w Sośnicowicach można obejść, jednak nie miałam szczęścia zobaczyć jego wnętrz. Przeczytałam, że w środku zachowała się sklepiona kolebkowo sień. Ciekawe miejsce warte, by się tam zatrzymać i zobaczyć, a znajduje się blisko centrum.

DSC_0079
 
 

Poza tym niedaleko stamtąd do pałacu w Bycinie, Pławniowicach, Rudzińcu czy do Ujazdu, gdzie znajdują się ruiny zamku więc plan wycieczki gotowy.

Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
DSC_0101

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 2