browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Rzymówce

rzymówkaRzymówka to wieś leżąca między Złotoryją a Legnicą, nieopodal Krotoszyc. rzymówka

Jej historia ma ponad 1000lat, a badania archeologiczne wykazały, że znajdowało się tam grodzisko. Zamieszkałe było od X do XIIw , a jego ślady można odnaleźć niedaleko Źródełka Świętej Jadwigi.

DSC_0739DSC_0308

Według podania to z tego źródełka św. Jadwiga czerpała wodę podróżując po Śląsku. W 2005r wieś obchodziła millenium i wówczas odnowiono obudowę źródełka, obok którego postawiono pamiątkowy obelisk.

1

P1050101

Jadąc do Krotoszyc całkiem przypadkiem zobaczyłam stojący przy głównej drodze pałac. Niewiele można znaleźć o historii tego miejsca, o właścicielach tamtejszego majątku oraz pałacu.

DSC_0731

DSC_0737

Renesansowy pałac w Rzymówce wzniesiono na początku XVIIw. Z herbu jaki umieszczono nad wejściem wiadomo, że należał on do rodu Richthofen. Odnowiony dziś budynek zbudowany został na planie czworoboku i nakryty czterospadowym dachem z lukarnami. Posiada przelotową sień a elewację zdobi wysoki, trójkątny szczyt.

DSC_0741

DSC_0754

W drugiej połowie XIXw pałac był częściowo opuszczony a dziś jest własnością Agencji Nieruchomości Rolnych i znajdują się w nim mieszkania.

DSC_0751

DSC_0753
DSC_0721

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

67 − = 66