browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

willa w Piekarach

piekary
 

Jakieś 15km na zachód od Krakowa leżą Piekary– wieś mająca po drugiej stronie Wisły za sąsiada Tyniec. Powstanie osady datuje się na przełom XI i XIIw kiedy najprawdopodobniej była częścią Tyńca. Jako Pekare pojawiła się w dokumentach z 1286r a nadanie praw miejskich miało miejsce w 1456r.

piekary
 
 
 
 
Nazwa Piekary pochodzi albo od zajęcia mieszkańców jakim było wypiekanie chleba albo też od znajdujących się w pobliżu pieczar. DSC_1247
Niewątpliwie najciekawszym miejscem w Piekarach jest willa- niegdyś najpiękniejsza neogotycka willa w Polsce- zwana jest potocznie zameczkiem albo pałacykiem.
Fotopolska_497544 (1)

CIEKAWOSTKA

W Piekarach znajdują się skały jurajskie zwane Okrążek, Galoska i Skała. W wyniku prowadzonych tam badań archeologicznych odnaleziono pozostałości przedmiotów do krojenia używanych przez neandertalskich łowców. Datuje się je na prawie 120 000 lat p. n. e.

DSC_1275
 

Istnieje również pogląd, że Piekary powstały w 1246r dzięki Konradowi Mazowieckiemu, który założył tam na skale grodzisko otoczone rowami oraz płotami. Najprawdopodobniej w drugiej połowie XIIIw postawiono drewnianą wieżę, która w krótkim czasie spłonęła. Odkrycia archeologiczne ujawniły istnienie pozostałości muru w kształcie koła, gdzie najprawdopodobniej miała stanąć nowa wieża, której budowa nie doszła do skutku, bo gród opuszczono na przełomie XIII i XIVw. Na wzgórzu widoczne są zarysy dawnego grodziska.

DSC_1269
 
 
 
Niewiele wiadomo o późniejszej historii miejscowości, ale podczas Konfederacji Barskiej to właśnie z Piekar rosyjskie wojska próbowały zdobyć twierdzę w Tyńcu. Po klęsce konfederatów w wyniku pierwszego rozbioru Polski w 1772r wzdłuż Wisły poprowadzono granicę: Tyniec znalazł się pod zaborem austriackim, a Piekary pozostały w Rzeczypospolitej i dopiero po trzecim rozbiorze w 1795r trafiły pod zabór austriacki.

DSC_1250
 

Na przełomie wieków XVIII i XIX właścicielem tamtejszych dóbr był Stanisław Żeleński- z pochodzenia Żyd, który wyrzekł się mozaizmu, został ochrzczony i w Wiedniu zdobył tytuł szlachecki. W Piekarach posiadał dwór i cały majątek przekazał córce, a po niej odziedziczył syn- Alfred Milieski.

DSC_1254
 
 
CIEKAWOSTKA
 
 
 
 
Alfred Milieski urodzony w 1835r był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego z tytułem doktora, politykiem oraz posłem Sejmu Galicyjskiego. Pełnił również funkcję prezesa Rady Powiatowej zajmując się sprawami gospodarczymi oraz rozbudową dróg. Zarządzając majątkiem stosował ścisłą rachunkowość co z czasem zaczęło przynosić zyski. Interesowało go życie publiczne: założył Powiatową Kasę Oszczędności, ufundował stypendium dla studentów literatury i historii Polski oraz wspierał budowę kościoła w Liszkach.. Dzięki niemu Piekary miały szkołę. Prócz majątku w Piekarach gdzie zmodernizował gorzelnię i browar dbał również o dobra w Rychwałdzie doprowadzając do rozkwitu gospodarstwo leśne. Pod koniec życia chorował i zmarł 14 czerwca 1908r.
DSC_1252DSC_1270

Przepiękna neogotycka willa stanęła na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu parku w miejscu, w którym wcześniej stał dwór a którego fragmenty znajdują się w jednej ze ścian. Budowa trwała od 1857 do 1865r a pracami kierował architekt Filip Pokutyński kształcący się w Krakowie, Berlinie oraz Wiedniu. Pałacyk pokryto białym tynkiem, posiada liczne wieżyczki stanowiące element architektoniczny oraz widokową, ośmioboczną wieżę.DSC_1248 Kiedyś można było do niej wejść z każdego piętra i była miejscem, gdzie przechowywano najcenniejsze rzeczy.

DSC_1253
 
Po śmierci Alfreda majątek przejął syn- Witold i za jego czasów dobra podupadły. Najprawdopodobniej spowodowane to było hulaszczym życiem jakie wiedli jego synowie i by spłacić ich długi Witold zapożyczał się aż ostatecznie zbankrutował. Musiał sprzedać rodzinne dobra, które kupiła rodzina Braunów tworząc w pałacyku szpital dla nerwowo chorych.Podczas II wojny w willi mieściła się siedziba Niemców.

DSC_1259  
 
 
 
Po zakończeniu II wojny światowej pałac razem z dobrami rodziny Braunów przejął Skarb Państwa przekazując wszystko w 1993r gminie. Podobno pałacem wcześniej interesowali się spadkobiercy rodziny Braun, ale mimo to gmina sprzedała go osobie prywatnej.
DSC_1266
 
 
Efekt jest taki, że w sądzie unieważniono umowę sprzedaży, pałac niszczeje i mimo że z zewnątrz nie jest aż tak tragicznie, to wnętrza popadają w ruinę. Należy mieć tylko nadzieję, że tak piękna budowla nie obróci się w ruinę.
 
Archiwalne zdjęcie dodano dzięki Fotopolska.eu
DSC_1258

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + = 3