browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

dwór w Lisich Kątach

DSC_0128
 
Będąc w Paczkowie, czy w jego okolicy warto zjechać do Lisich Kątów leżących blisko czeskiej granicy, by zobaczyć popadający w ruinę dwór.

DSC_0129
 
 
 
 
Lisie Kąty są wsią datowaną na XIIIw podobno początkowo należąca do biskupów wrocławskich a następnie do rycerstwa śląskiego.

lk
 
Dość często zmieniali się właściciele majątku wśród których byli: ród Manstein, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Adalbert Hantke i potem jego spadkobiercy.
 
 
lk

DSC_01482
 
 
 
 
 
 
 
Dwór w Lisich Kątach powstał około 1600r dla rodziny von Manstein. W XIXw renesansowa budowla została przebudowana zyskując neogotycki styl oraz dodatkowe piętro, gdyż początkowo była budynkiem parterowym. Dwor_1461528_Fotopolska-Eu-1
Całość składa się z prostokątnego dworu właściwego oraz czterokondygnacyjnej, czworobocznej wieży nakrytej czterospadowym dachem, którą zamieniono na spichlerz.
Uwagę przykuwają małe wieżyczki umieszczone w rogach wieży mieszkalnej oraz gołębnik mający kształt wieży.
 
 
 

Do dziś użytkowane są dawne budynki folwarczne. Budowlę otaczał niegdyś niewielki park, którego stan dziś podzielił los dworu.

Dwor_1196534_Fotopolska-Eu-1

CIEKAWOSTKA
 

15 października 1815r we dworze na świat przyszedł Moritz Brosig- kompozytor muzyki organowej i organista w katedrze wrocławskiej oraz profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Zmarł we Wrocławiu 24 stycznia 1887r. Od jego imienia nazwę wziął festiwal muzyki poważnej odbywający się w kościołach Paczkowa.

DSC_0131
 

Niewiele znalazłam informacji dotyczących miejsca, które dziś przedstawia opłakany stan, choć neogotycka kaplica z połowy XIXw stojąca nieopodal pokazuje przepaść dzielącą obie budowle. Dwór jest otoczony płotem, ale od strony kaplicy można podejść bliżej.
 
 
 
DSC_0136DSC_0144DSC_0157DSC_0130
 
Wyczytałam jednak, że będący własnością Skarbu Państwa dwór znalazł w lipcu 2015r nabywcę, który jest również właścicielem dworu w niedalekim Ściborzu.

DSC_0126DSC_0152
 
 
Widziałam dwór w Ściborzu i życzę, by plany nowego właściciela odnośnie odrestaurowania dworu w Lisich Katach jak najprędzej się ziściły.
 
 
 
 
 
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu.
 
Dwor_1196535_Fotopolska-Eu-1

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

39 − = 34