browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Biechowie

biechów
 
Kolejny ciekawy pałac, do którego trafiłam znajduje się we wsi Biechów leżącej na północ od Nysy.
 
 
biechów
 
Najwcześniejsze wzmianki o wsi zwanej Bechow pochodzą z lat 1295-1305 kiedy związana była z kasztelanią otmuchowską. Jej nazwa pochodzi od staropolskiego imienia Biech czyli Benedykt.
 
Palac_348914_Fotopolska-Eu-1DSC_0115
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wieś posiadała wielu właścicieli i należała do rodzin:  
von Beess, von Starhemberg, von Hoditz i von Montbach. Znajdował się tam barokowy zespół dworski poddany modernizacji w XVIw i wówczas zabudowania zostały wzbogacone o kaplicę. W 1856r majątek należał do wywodzącego się ze starej szlachty śląskiej rodu von Matuschke z Topolczan. Pałac, kaplica i budynki gospodarcze spłonęły w 1854r i dawną rezydencję postanowiono odbudować.
 
DSC_0087
Palac_778946_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
 
 
Nowy pałac w Biechowie odbudował w latach 1863- 1865 hrabia Eloi Maria von Matuschke , wolny pana Rzeszy von Spaettgen. Projekt wykonał królewski radca budowlany  Karl Johann Lüdecke, któremu sławę przyniosły również pałace: w Tułowicach i Kopicach. Zachowane do dziś projekty pomogły dowiedzieć się jakie było przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń rezydencji.
20140815_140430

vvv
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po śmierci hrabiego w 1884r majątek odziedziczył jego syn Manfred, rotmistrz rezerwy. Za jego czasów pałac poddany został w 1904r przebudowie. Rezydencja w Biechowie należała do rodu von Matuschke do 1945r, kiedy to w lutym ostatni z tego rodu opuścił pałac. Po wojnie niszczał aż do lat 60tych XXw kiedy utworzono w nim szkołę.
 
6666

qqqq
20140815_140443

Murowany z cegły, otynkowany, neorenesansowy pałac zbudowano na planie prostokąta. Dwukondygnacyjna budowla na ścianie frontowej mieści 52 okna, które zdobią herby. Główne wejście prowadzi przez ganek wsparty na kolumnach.

biechów
Najciekawiej jednak prezentuje się pałac od strony ogrodu, do którego wiodą schody.
 
 
 
 
 
Elewacja posiada wiele urozmaiceń oraz wieżę z lukarnami. Rant dachu zdobią stylizowane na antyczne wazy i obeliski.
 
111111Palac_778950_Fotopolska-Eu-2
xxxx

Za pałacem znajduje się park, który przechodzi w las- rezerwat krajobrazowy zwany „Wąwozem Biechowskim”. W jego sąsiedztwie znajdują się zabudowania gospodarcze oraz stawy rybne przylegające do parku i lasu. Przed budowlą, na trawniku ustawiona jest antyczna, marmurowa głowica kolumny.

DSC_0110
 
Ze względu na różnice terenu, założenie wokół pałacu ma układ tarasowy.
 
 
W najwyższym punkcie założenia możemy podziwiać kaplicę dworską , którą poprzedza wysoki kamienny mur z dwubiegowymi schodami. Pod skarpą mieściło się mauzoleum rodzinne, które zostało zniszczone w latach 70tych XXw.
DSC_0099
 
 
 
Rzadko zdarza się, by kaplica zachwyciła mnie na równi niemalże z pałacem: jej strzelista wieża i rzygacze robią wrażenie podobnie jak zdobione wejście do niej i żałuję, że była zamknięta.

DSC_0103
 
 
Starostwo sprzedało pałac w Biechowie, w którym mieściła się szkoła wraz z 10- hektarowym parkiem i stawami, wrocławskiej spółce, która planuje prowadzić tam działalność paramedyczną. Póki co ogrodzona budowla może być podziwiana zza płotu, gdyż teren wokół pałacu jest monitorowany.
 
20140815_140224

Polecam to miejsce, bo zarówno pałac jak i kaplica na wzgórzu przed nim robi wrażenie.

Palac_513835_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
 
 
 
 
A póki co zapraszam na stronę pałacu: https://palacbiechow.pl/

Galeria


2 Responses to pałac w Biechowie

 1. Pałąc Biechów

  Zapraszamy na nową stronę Pałacu w Biechowie. Pałac będzie wyremontowany i powstanie w nim centrum leczenia uzależnień. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszej strony http://www.palacbiechow.pl

  • admin

   Witam serdecznie

   Gratuluję i bardzo proszę o informacje jak będą “szły” prace.
   Trzymam kciuki i pozdrawiam
   Dorota S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + = 22