Kolejny ciekawy pałac, do którego trafiłam znajduje się we wsi Biechów leżącej na północ od Nysy.
Najwcześniejsze wzmianki o wsi zwanej Bechow pochodzą z lat 1295-1305 kiedy związana była z kasztelanią otmuchowską. Jej nazwa pochodzi od staropolskiego imienia Biech czyli Benedykt.
Wieś posiadała wielu właścicieli i należała do rodzin:
von Beess, von Starhemberg, von Hoditz i von Montbach. Znajdował się tam barokowy zespół dworski poddany modernizacji w XVIw i wówczas zabudowania zostały wzbogacone o kaplicę. W 1856r majątek należał do wywodzącego się ze starej szlachty śląskiej rodu von Matuschke z Topolczan. Pałac, kaplica i budynki gospodarcze spłonęły w 1854r i dawną rezydencję postanowiono odbudować.
Nowy pałac w Biechowie odbudował w latach 1863- 1865 hrabia Eloi Maria von Matuschke , wolny pana Rzeszy von Spaettgen. Projekt wykonał królewski radca budowlany Karl Johann Lüdecke, któremu sławę przyniosły również pałace: w Tułowicach i Kopicach. Zachowane do dziś projekty pomogły dowiedzieć się jakie było przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń rezydencji.
Po śmierci hrabiego w 1884r majątek odziedziczył jego syn Manfred, rotmistrz rezerwy. Za jego czasów pałac poddany został w 1904r przebudowie. Rezydencja w Biechowie należała do rodu von Matuschke do 1945r, kiedy to w lutym ostatni z tego rodu opuścił pałac. Po wojnie niszczał aż do lat 60tych XXw kiedy utworzono w nim szkołę.
Murowany z cegły, otynkowany, neorenesansowy pałac zbudowano na planie prostokąta. Dwukondygnacyjna budowla na ścianie frontowej mieści 52 okna, które zdobią herby. Główne wejście prowadzi przez ganek wsparty na kolumnach.
Najciekawiej jednak prezentuje się pałac od strony ogrodu, do którego wiodą schody.
Elewacja posiada wiele urozmaiceń oraz wieżę z lukarnami. Rant dachu zdobią stylizowane na antyczne wazy i obeliski.
Za pałacem znajduje się park, który przechodzi w las- rezerwat krajobrazowy zwany „Wąwozem Biechowskim”. W jego sąsiedztwie znajdują się zabudowania gospodarcze oraz stawy rybne przylegające do parku i lasu. Przed budowlą, na trawniku ustawiona jest antyczna, marmurowa głowica kolumny.
Ze względu na różnice terenu, założenie wokół pałacu ma układ tarasowy.
W najwyższym punkcie założenia możemy podziwiać kaplicę dworską , którą poprzedza wysoki kamienny mur z dwubiegowymi schodami. Pod skarpą mieściło się mauzoleum rodzinne, które zostało zniszczone w latach 70tych XXw.
Rzadko zdarza się, by kaplica zachwyciła mnie na równi niemalże z pałacem: jej strzelista wieża i rzygacze robią wrażenie podobnie jak zdobione wejście do niej i żałuję, że była zamknięta.
Starostwo sprzedało pałac w Biechowie, w którym mieściła się szkoła wraz z 10- hektarowym parkiem i stawami, wrocławskiej spółce, która planuje prowadzić tam działalność paramedyczną. Póki co ogrodzona budowla może być podziwiana zza płotu, gdyż teren wokół pałacu jest monitorowany.
Polecam to miejsce, bo zarówno pałac jak i kaplica na wzgórzu przed nim robi wrażenie.
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
A póki co zapraszam na stronę pałacu: https://palacbiechow.pl/
Zapraszamy na nową stronę Pałacu w Biechowie. Pałac będzie wyremontowany i powstanie w nim centrum leczenia uzależnień. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszej strony http://www.palacbiechow.pl
Witam serdecznie
Gratuluję i bardzo proszę o informacje jak będą “szły” prace.
Trzymam kciuki i pozdrawiam
Dorota S.