browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Dobrogoszczu


 
Dolny Śląsk usłany jest zamkami, pałacami i dworami, by jednak do niektórych trafić trzeba nie byle wysiłku, bo często zwyczajnie brak oznaczeń – jakby komuś zależało, by nikt spoza mieszkańców tam nie dotarł. Tak właśnie było w przypadku wsi Dobrogoszcz, gdzie znajduje się pałac, a której nazwa oznacza „dobry, życzliwy dla gości”.
 

Dobrogoszcz wspomniano w dokumentach w połowie XVw. W tym też wieku był własnością von Czirnów, których majątki znajdowały się w okolicy Strzelina. Od następnego wieku aż prawie do końca XIXw zmieniali się dość często właściciele, spośród których warto wspomnieć rodzinę von Zettritz oraz von Richthof.

W 1887r majątek w Dobrogoszczu kupił Heinrich Rohde auf Kurtwitz i rodzina ta była ostatnim właścicielem przed końcem II wojny światowej. Po jej zakończeniu przejęty został przez Skarb Państwa i oddany PGRowi.

Niewiele wiadomo o budowli, która przetrwała do dziś. Pałac w Dobrogoszczu to nic innego jak przebudowany i przystosowany do zamieszkania w 1797r budynek gospodarczy. Za ostatniego przedwojennego właściciela w 1937r był ponownie przebudowany, a po wojnie remontowany. Dziś ma prywatnego właściciela, jest ogrodzony, ale dzięki uprzejmości gospodarza można podejść i zobaczyć z bliska.

Pałac w Dobrogoszczu to skromna, dwukondygnacyjna budowla z kamienia i cegły powstała na planie prostokąta. Całość pokrywa mansardowy dach z lukarnami i powiekami. Bardziej przypomina dwór niż typowy pałac, do cech którego przywykliśmy: wieże, zdobienia, herby- tego wszystkiego tu nie ma. Otaczają go zabudowania folwarczne, a do wszystkiego przylega niewielki, dziewiętnastowieczny park.