browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Nasiedlu

nasiedle

Opolszczyzna to region usłany wieloma pałacami i zamkami znajdującymi się w różnym stanie. Ten pałac dane mi było zobaczyć z zewnątrz gdyż jest własnością prywatną i znajduje się we wsi Nasiedle leżącej za Raciborzem niedaleko Kietrza. nasiedle
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jej nazwa wywodzi się od nosidła- przedmiotu służącego do noszenia lub też od nasiedlania- procesu osiedlania się ludności. Jest to stara historycznie miejscowość, która została odnotowana po łacinie w 1253r jako Nasile.

Pałac.
 
W źródłach historycznych można wyczytać, że w XIIIw w tej wsi zbudowano drewniany zamek, a jego właścicielem w 1253r był Morawianin- rycerz Andreas.W XIVw odnotowano rodzinę Swirczo oraz braci: Bawora i Wilhelma ze Zbynkowa. W połowie kolejnego wieku tamtejsze dobra należały do Zybrzyda Boboluski, piastującego stanowisko komornika Księstwa Opawskiego. Po nim, do końca XVIw Nasiedle należało do rodziny Birków, która używała przydomku von Nassiedel. 375864
Ostatni z rodu, niejaki Vok nie zostawiwszy męskiego potomka oddał wieś Bernardowi Bruntalskiemu w Vrbna. Nim majątek trafił w 1653r do rodziny Sedlnitzkich, należał do Kacpra Larischa od 1626 do 1638r oraz rok później do Stefana z Vrbna. Zmieniający się właściciele przebudowywali swoją siedzibę, aż z drewnianej twierdzy obronnej powstała obecna rezydencja pałacowa.307210
dsc_0081_Full
 
 
 
Pałac w Nasiedlu obecny wygląd zawdzięcza Antoniemu Józefowi Hiacyntowi Sedlnickiemu, który wybudował go w latach 1730-1750. Hrabia pełnił funkcje radcy i członka Sądu Krajowego księcia Lichtensteinu oraz piastował stanowisko podkomorzego cesarza Karola VI. Jego rządy spotkały się z niezadowoleniem podwładnych, co doprowadziło do buntu chłopów sprzeciwiających się nakładanym na nich różnym obciążeniom. W efekcie tych zajść mających miejsce w niespełna 3 lata po wybudowaniu pałacu splądrowano nie tylko rezydencję ale i kościół. Wtedy właśnie zniszczeniu uległa większość znajdujących się tam dokumentów.Wnetrza_557307_Fotopolska-Eu-1
W 1829r córka kolejnego z rodziny Sedlnickich- Karolina wyszła za mąż za hrabiego Edwarda von Oppersdorfa z Głogówka i tym samym majątek wszedł w posagu do tej rodziny, w której posiadaniu był przez sto lat. Kolejny z rodu- Hans Georg von Oppersdorf, którego bytność w Nasiedlu zbiegła się z powstaniami śląskimi, musiał sprzedać majątek w 1927r i wyemigrować. Tym sposobem trafił on do Górnośląskiej Spółdzielni Wiejskiej i w kolejnym roku stał się własnością rodziny Fborm. Nowy właściciel w 1930r przeprowadził w pałacu wiele prac mających na celu jego odbudowę i wówczas m.in. poddano renowacji sufity powierzając je artyście z Włoch.

Palac_1186062_Fotopolska-Eu-1Palac_1197282_Fotopolska-Eu-1
dsc_0083_Full

Po zakończeniu wojny właściciel pałacu został zmuszony do opuszczenia swojej własności i majątek przejął Skarb Państwa. W dobrze zachowanej rezydencji urządzono mieszkania dla repatriantów, a część przeznaczono na sklep. Między 1950 a 1966r działała w nim szkoła, po czym został opuszczony i pod koniec lat 80tych XXw wydzierżawiony rolnikowi, który doprowadził pałac do opłakanego stanu. Na dodatek zwierzęta zjadły ozdobne krzewy i poniszczyły dróżki. Na szczęście nowy właściciel, który przejął od Skarbu Państwa w 1988r niszczejącą budowlę podjął się jej remontu a prace trwają nadal.

dsc_0077_Full

dsc_0079_Full
dsc_0084_Full
 
 
 
Murowana parterowa budowla z cegły powstała na planie prostokąta i jest podpiwniczona oraz pokryta mansardowym dachem. Pośrodku pałacu znajduje się przelotowa sień podzielona na dwie części i prowadzi z niej główne wyjście na dziedziniec gospodarczy oraz jedno do ogrodu przez reprezentacyjny ganek powstały w latach 30tych XXw. Na parterze znajduje się 25 pomieszczeń i niestety nie wiadomo jakie funkcje pełniła większość z nich, bo nie zachowały się żadne archiwalne dokumenty. Wielka sala posiada mitologiczną dekorację na suficie, która jest tylko częścią dawnej. Poddasze pałacu posiada okna z lukarnami.
dsc_0083_Full
 
 
Pałac można zobaczyć jedynie z zewnątrz, bo jest ogrodzony choć wyczytałam, że podobno czasami właściciel oprowadza po wnętrzach. Miałam ochotę porozmawiać z właścicielem, ale na bramie wejściowej ogrodzenia ujrzałam jedynie kartę, z której dowiedziałam się że jest to własność prywatna. Nie było żadnego numeru telefonu czy dzwonka, by spytać czy można wejść, ale dobrze, że udało mi się obejrzeć go chociaż z zewnątrz.
pałac w Nasiedlu, Województwo Opolskie, Polska307209 (1)
Archiwalne zdjęcia dodano dzieki Fotopolska.eu
Palac_1397611_Fotopolska-Eu-1Palac_1186063_Fotopolska-Eu-1


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 1