Jadąc z Zagórza Śląskiego do Świdnicy zatrzymałam się w Burkatowie– wsi zwanej niegdyś Burkersdorf, leżącej nad Bystrzycą, na krańcu Gór Sowich, która z końcem XIIIw była wsią książęcą.
Pierwszym wspomnianym w 1319r właścicielem był niejaki Burkhard von Weisteritz i zapewne od jego imienia wieś wzięła nazwę.
CIEKAWOSTKA
21 lipca 1762r pod Burkatowem rozegrała się bitwa między wojskami pruskimi a austriackimi- jedna z decydujących w czasie III wojny śląskiej zwana bitwą pod Burkatowem. Do dziś na polach można podobno znaleźć pamiątki z tamtych czasów.
Na przestrzeni wieków dość często zmieniali się właściciele majątku, co nie ułatwiło rozwoju osadzie. W 1377r należał do rodziny von Rohnau, następnie do Hugo von Betschova i nim minął XIVw byli jeszcze: Mathias von Lemberg, Wilhelm von Henrichowitz oraz Hans Nasse. Lata 1461- 1591 to czas rodziny von Seydlitz z ośmioletnią przerwą, kiedy rządził tam Konrad von Niemitz.
Z początkiem XVIIw dobrami rozporządzała rodzina von Schindel. W 1678r część majątku kupił Jocob Ernst von Freuenfels, którego spadkobierca-Ernest Wilhelm otrzymał wieś w 1733r. Siedem lat później kupił ją feldmarszałek Johann Christoph von Seher-Thoss, po którego śmierci w 1743r przypadła synowi.Ten sprzedał wszystko w 1751r Heinrichowi von Hochbergowi- panu na Książu, w którego posiadaniu była również Bystrzyca Górna. Gdy zmarł spadkobierczynią została baronowa von Mudrach, a po niej córka- hrabina von Malzan.
Nim minął XVIIIw dobra należały do Carla von Pücklera. Hrabia piastujący stanowisko królewskiego starosty oraz szambelana wybrał na swoją główną siedzibę nie Burkatów, ale Bystrzycę Górną. Rodzina ta była ostatnią, do której wieś należała przed wybuchem II wojny światowej, a ostatnim jej przedstawicielem był od 1930 do 1937r hrabia Sylvius von Pückler.
Pałac w Burkatowie powstał w połowie XIXw, w miejscu wcześniejszej budowli- zamku wodnego sprzed 1762r, który spłonął 7.03.1834r. To, co widzimy dziś to efekt prac przeprowadzonych w dwóch etapach: w latach 40tych XIXw oraz w 1895r.
Budowla dwukondygnacyjna powstała na nieregularnym planie przypominającym literę L, pokryta została czterospadowym dachem. Posiada zewnętrzny dziedziniec, a pomiędzy skrzydłami stanęła półokrągła wieżyczka będąca klatką schodową gdzie uwagę przyciągają rzadko spotykane ukośne okna.
Za pałacem znajdują się dziewiętnastowieczne zabudowania folwarczne i park krajobrazowy z trzema stawami: dwa znajdują się w części pałacowej a jeden w folwarcznej.
Obecnie w pałacu mieszczą się mieszkania.