browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Jaśkowicach Legnickich

jaśkowice legnickie
 
Między Legnicą a Prochowicami, nad jeziorem Jaśkowickim leży wieś Jaśkowice Legnickie. Pierwsze wzmianki w dokumentach o osadzie pojawiły się w 1413r, a jej nazwa pochodzi od imienia Jaśko.
 
jaśkowice leg.
 
 
Najwcześniej wspomnianymi właścicielami wsi byli w latach 1335- 1353 Jan (Hans lub też Johann) i Heinrich von Gall. Od końca XIXw Jaśkowice były znanym i popularnym ośrodkiem wypoczynkowym ze znajdującym się nad jeziorem kąpieliskiem. To kolejne miejsce, gdzie po dawnym pałacu nie ma śladu.
Jezioro_Jaskowickie_135104_Fotopolska-EuJezioro_Jaskowickie_156218_Fotopolska-Eu
 
 
 
 
 
 
 
W późniejszym czasie wśród właścicieli majątku odnotowano: od 1661r radca Hans von Schweinichen z Mierczyc, rodzina von Frankenberg, Ernst Ludwig (1675-1721), Ferdynand Heintze, a w XIXw: von Schickfuß, Emilie Fürstin zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg, Paul Zahn i Wiktor Zwicklitz. Ostatnim właścicielem Jaśkowic był Heinrich Thomas.
Palac_124145_Fotopolska-Eu-1-1
Radcy von Schweinichen’owi zawdzięcza się wybudowanie w drugiej połowie XVIIw pałacu, który następnie w 1852r poddano gruntownej rozbudowie.Jaskowice_Legnickie_156213_Fotopolska-Eu
 
 
 
 
 
 
 
 
W wyniku prac dwukondygnacyjny budynek ozdobiły wieżyczki, wykusze oraz oszklone przybudówki.
Neogotycka rezydencja stała blisko jeziora, posiadała tarasy, z których schody wiodły wprost na pomost dla łodzi.Palac_188429_Fotopolska-Eu
Dodatkowo otoczenie pałacu zyskało piękny park.

Palac_723290_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
 
 
 
Pałac w Jaśkowicach Legnickich podzielił los podobnych mu budowli, które najpierw zniszczyła „wyzwalająca” sojusznicza armia, a które następnie w niedługim czasie ostatecznie rozebrano.Dziś jedynie stare fotografie pokazują to, co bezpowrotnie utracono.
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 7