browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Jaśkowicach Legnickich

jaśkowice legnickie
 
Między Legnicą a Prochowicami, nad jeziorem Jaśkowickim leży wieś Jaśkowice Legnickie. Pierwsze wzmianki w dokumentach o osadzie pojawiły się w 1413r, a jej nazwa pochodzi od imienia Jaśko.
 
jaśkowice leg.
 
 
Najwcześniej wspomnianymi właścicielami wsi byli w latach 1335- 1353 Jan (Hans lub też Johann) i Heinrich von Gall. Od końca XIXw Jaśkowice były znanym i popularnym ośrodkiem wypoczynkowym ze znajdującym się nad jeziorem kąpieliskiem. To kolejne miejsce, gdzie po dawnym pałacu nie ma śladu.
Jezioro_Jaskowickie_135104_Fotopolska-EuJezioro_Jaskowickie_156218_Fotopolska-Eu
 
 
 
 
 
 
 
W późniejszym czasie wśród właścicieli majątku odnotowano: od 1661r radca Hans von Schweinichen z Mierczyc, rodzina von Frankenberg, Ernst Ludwig (1675-1721), Ferdynand Heintze, a w XIXw: von Schickfuß, Emilie Fürstin zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg, Paul Zahn i Wiktor Zwicklitz. Ostatnim właścicielem Jaśkowic był Heinrich Thomas.
Palac_124145_Fotopolska-Eu-1-1
Radcy von Schweinichen’owi zawdzięcza się wybudowanie w drugiej połowie XVIIw pałacu, który następnie w 1852r poddano gruntownej rozbudowie.Jaskowice_Legnickie_156213_Fotopolska-Eu
 
 
 
 
 
 
 
 
W wyniku prac dwukondygnacyjny budynek ozdobiły wieżyczki, wykusze oraz oszklone przybudówki.
Neogotycka rezydencja stała blisko jeziora, posiadała tarasy, z których schody wiodły wprost na pomost dla łodzi.Palac_188429_Fotopolska-Eu
Dodatkowo otoczenie pałacu zyskało piękny park.

Palac_723290_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
 
 
 
Pałac w Jaśkowicach Legnickich podzielił los podobnych mu budowli, które najpierw zniszczyła „wyzwalająca” sojusznicza armia, a które następnie w niedługim czasie ostatecznie rozebrano.Dziś jedynie stare fotografie pokazują to, co bezpowrotnie utracono.
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

26 − = 22