browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

DSC_0469
 
Przemyśl leży w południowo- wschodniej części Polski i należy do najstarszych miast Podkarpacia. Jego początki sięgają Xw kiedy na jednym ze wzgórz nazwanych później zamkowym założony został gród, o który władcy Polski, Rusi i Węgier toczyli walki.
 
przemyśl
 
 
Miasto przechodziło tak z rąk do rąk raz polskich raz obcych aż w 1340r przejął je Kazimierz Wielki.

przemyśl
Legenda z kolei mówi, że miasto sięga VIIIw i zostało założone w miejscu, gdzie pewien myśliwy upolował niedźwiedzia, którego na pamiątkę uwieczniono na herbie.
DSC_0482Jego nazwa pochodzi od prapolskiego imienia Przemysł jakie najprawdopodobniej nosił jego założyciel. Pierwsza wzmianka pochodzi z 981r kiedy to książę kijowski odebrał Polsce między innymi Przemyśl.

DSC_0532
Za panowania Kazimierza Wielkiego na wzgórzu 270m n.p.m. w miejscu drewnianej warowni gdzie wcześniej Bolesław Chrobry postawił murowaną rotundę z budynkiem zwany palatium, po 1340r stanął pierwszy zamek nazwany od imienia króla Zamkiem Kazimierzowskim.
Gotycka warownia, po której do dziś pozostała ostrołukowa brama wjazdowa zniszczona została z końcem XVw.
DSC_0474
 
 
 
 
 
 
Piotr Kmita nie tylko ją odbudował, ale i rozbudował dodając basteje mające wzmocnić jej obronność.
Powstały na planie czworoboku obiekt posiadał w rogach trzy okrągłe baszty oraz czworoboczną wieżą.
Przy zamku głównym od strony wjazdu znajdował się ufortyfikowany przygródek otoczony drewnianym parkanem,wałami i palisadą. Pełnił funkcje gospodarcze oraz służył za punkt obserwacyjny. Brama do zamku posiadała żelazne oraz drewniane drzwi a dostępu do warowni utrudniała fosa, nad którą przerzucono most zwodzony.
DSC_0477_Zamek_Kazimierzowski_254016_Fotopolska-Eu

Kolejnej przebudowy budowli dokonano w latach 1616-1633 za Michała Krasickiego i wówczas podwyższono dwie baszty wykańczając je manierystycznymi attykami a jedno ze skrzydeł przekształcono na budynek mieszkalny ozdobiony krużgankami.
DSC_0488 Starosta chciał upodobnić swoją rezydencję do krasiczyńskiego zamku, co nie zostało do końca spełnione. Niestety w 1633r przygródek i część zamku doprowadzono do ruiny.
DSC_0499Późniejszy właściciel Starosta Marcin Kątski chciał wzmocnić obronność warowni, ale nic z tego nie wyszło.
 
Dzięki niemu natomiast powstała w zamku, w 1678r zbrojownia.

W połowie XVIIIw za starosty Poniatowskiego miały miejsce kolejne prace, w wyniku których zburzono południowo-zachodnią część budowli razem z dwiema basztami i postawiono nowy mur a budynek bramny wzmocniono przyporami.

CIEKAWOSTKA

DSC_0567
Starosta Stanisław August Poniatowski– późniejszy król Polski wszystkie prace na zamku zlecił swojemu pełnomocnikowi. Sam był tam w sumie raz podróżując z rodzinnego Żórawina do Wiednia.
DSC_0552
 
 
 
 
 
W 1774r Przemyśl zajęli Austriacy, którzy chcieli w zamku urządzić więzienie, ale plany te pokrzyżowały wojny napoleońskie i ostatecznie powstały tam koszary oraz magazyny. W 1885r oddali zamek miastu, które go odrestaurowało.

DSC_0553
 
CIEKAWOSTKA
 
W Zamku Kazimierzowskim od 1884r ma swoją siedzibę Przemyskie Towarzystwo Dramatyczne „Fredreum”.
z6755758Q,Aleksander-FredroTen najstarszy polski teatr amatorski jest podobno najstarszym również w Europie. Jego patronem od 1912r jest pochodzący z tamtych stron Aleksander Fredro.
 
 
 
Wzgórze Zamkowe do początków XIXw nie posiadało drzew i krzewów co skutecznie utrudniało wrogom wejście na nie. W 1842r rozpoczęto prace nad powstaniem parku co przyczyniło się do ostatecznego zniszczenia resztek przygródka. Dotąd w miejscu parku znajdowały się winnice, łąki oraz ogrody warzywne, natomiast z tyłu kamieniołomy oraz sadzawki.

DSC_0560
CIEKAWOSTKA
 
Zamek Kazimierzowski w Przemyślu był miejscem często odwiedzanym przez ważnych swoich czasów. Gościł w nim Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Jagiełło, Jan Olbracht, Stefan Batory, Władysław IV oraz podobno Jan III Sobieski i August II.
DSC_0530Przez wieki był siedzibą kasztelanów i starostów jak również miejscem, gdzie zapadały wyroki sądów grodzkich oraz ziemskich.
 
 
Podczas I wojny światowej na zamku przebywało prawie 200 rosyjskich jeńców i wtedy zniszczeniu uległa sala teatralna. Po jej zakończeniu podjęto się restauracji oraz konserwacji budowli i wówczas odrestaurowano basztę północną. Z kolejnej wojny zamek wyszedł bez większych zniszczeń, a większe prace przeprowadzono dopiero w latach 70tych i 80tych XXw kiedy odbudowane zostały baszty zachodnia i południowa wraz z łączącą je kurtyną. XXIw również przyniósł kolejne prace: w latach 2007-2009 wyremontowano zawilgocone mury oraz baszty i przy okazji odsłonięto kawałek murów pamiętający czasy Kazimierza Wielkiego. Z kolei w latach 2011-2013 odnowiono zamkowe wnętrza.
DSC_0554DSC_0519
 
 
 
 
 
 
 
Obecnie zamek udostępniony jest zwiedzającym a gospodarzem jest Przemyski Centrum Kultury i Nauki Zamek.
DSC_0491Ponadto warownia nadal jest siedzibą wspomnianego wcześniej Towarzystwa Dramatycznego.
Z dawnej budowli pozostała brama wjazdowa, skrzydło z dwiema basztami w rogach z miejscami widokowymi, z których widać zarysy dawniej stojących na zamkowym dziedzińcu budynków.

DSC_0515

Jest to replika odwzorowująca odkryte podczas trwających wiele lat prac wykopaliskowych mury rotundy oraz palatium. Właściwe resztki tych budowli znajdują się głębiej zaś to, co widać wykonano z takich samych jak pierwotnie materiałów.

DSC_0486

Sala Kominkowa przystosowana została pod spotkania autorskie i recitale. Dawna Sala Teatralna została nie tylko odtworzona ale i zmodernizowana oraz wzbogacona o balkony. Z kolei w podziemiach utworzono salę wystawową z pozostałościami studni oraz przekrojem warstw historycznych Wzgórza Zamkowego.

DSC_0565

Przed zamkiem natomiast uwagę przykuwa polodowcowy głaz, który umieszczono tam w 1981r dla uczczenia twórców Konstytucji 3 Maja. W czasie niewoli przy nim odbywały się manifestacje patriotyczne.

_Zamek_Kazimierzowski_158789_Fotopolska-Eu
 
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
DSC_0562
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zamek Kazimierzowski w Przemyślu z lotu ptaka:
https://polskazdrona.eholiday.pl/zamek-w-przemyslu-210.html

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 5