browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek w Chudowie

 
IMG_1442

W danych czasach, kiedy ziemie te porastały lasy i puszcze, zamkiem pośrodku lasu władał dzielny u dumny rycerz. Podczas jednej z wypraw wojennych do Czech poznał przepiękną dziewczynę, w której zakochał się z wzajemnością. Niestety…dziewczyna była mniszką ale postanowiła uciec z klasztoru. Jak postanowiła- tak uczyniła i przybyła z rycerzem do zamku, gdzie pobrali się i zamieszkali. Szczęście małżeńskie nie trwało długo, bo po roku młoda żona zachorowała i zmarła. Zrozpaczony rycerz pochował żonę na odległym o dwie mile cmentarzu. Miłość była tak silna, że nawet śmierć jej nie pokonała i kobieta już pierwszej nocy po pogrzebie zjawiła się na zamku i tak każdej nocy odwiedzała męża pokonując ciemny las. Jedyne na co się uskarżała, to na wszędobylskie dzikie zwierzęta i gęsty las. Pan zamku wybudował podziemny korytarz łączący zamek z cmentarzem. Kto wie…może ktoś kiedyś odkryje tajemne przejście.

163201
113959

To jedna z legend o zamku w Chudowie. Druga mówi o straszącym duchu Julianny Urszuli von Kotuliński, która żyła tam w drugiej połowie XVIIw. Jako 16stoletnia dziewczyna zakochała się z wzajemnością w swoim garderobianym, ale ojciec postanowił wydać ją za bogatego hrabiego. Dowiedziawszy się o wybranku serca córki, skazał go na tortury podczas których chłopak zmarł. Nieposłuszną córkę zamurował żywcem w zamkowej wieży, gdzie również dokonała żywota. Podobno do dziś słychać wśród ruin zamku głos i płacz dziewczyny.

chudów

Chudów to wieś w województwie śląskim między Gliwicami a Mikołowem i dość łatwo można tam dojechać, gdyż łączy te miasta droga 44, z której za Paniówkami zjechałam. Znajdują się tam ruiny renesansowego zamku.

chudów
630

Warto nadmienić, że budowla ta uratowana została dzięki powstałej w 1995r Fundacji „Zamek Chudów”.

W 2001r odbudowana została zamkowa wieża, w której od 2004r mieści się muzeum archeologiczne. Fundacja ta jest też właścicielem kilku innych obiektów, które ocalono przed całkowitym zniszczeniem: średniowiecznej wieży mieszkalnej w Siedlęcinie k./Jeleniej Góry, ruin średniowiecznego zamku Owiesno k./Dzierżoniowa oraz barokowego pałacu opackiego wraz z ruinami klasztoru Cystersów k./Świdnicy.

IMG_1433

Zamek w Chudowie został wzniesiony przez szlachcica Jana Saszowskiego z Gierałtowic, który w 1532r kupił wieś Chudów. Budowla murowana z kamienia i cegły powstała na miejscu drewnianej wieży obronnej o czym świadczą wykopane części palisady i resztki konstrukcji.rekonstrukcja Zbudowany był na planie prostokąta, posiadał dziedziniec z krużgankami oraz kamienną studnię jak również dwa trzykondygnacyjne budynki mieszkalne i czworoboczną, pięciokondygnacyjną wieżę. W niej znajdowało się wejście główne, do którego wiódł drewniany most nad fosą. Jeśli mowa o tej wieży, to szósta kondygnacja została jej dodana w trakcie przebudowy w XIXw. Zamek w Chudowie jest przykładem jedynego w tym regionie zamku nizinnego.

IMG_1422

W latach 1706- 1767 zamek był w posiadaniu rodziny Foglarów i wiadomo, ze wówczas przeżywał swój rozkwit. Został rozbudowany w 1717r i był w tamtym czasie jedną z najwspanialszych śląskich rezydencji, gdzie odbywały się bale i przyjęcia.

IMG_1423
Pod koniec XVIIIw często zmieniał właścicieli, co sprawiło, że budowla podupadała. W 1772r zamek kupił Maciej von Welczek. Rok 1837 przyniósł nowego właściciela chudowskiej rezydencji i był nim Aleksander von Bally, który dokonał kolejnych zmiano utrzymując pierwotny kształt, ale zanikła wówczas renesansowa forma budowli i elementy świadczące o jej obronnym charakterze.
chudow_10
Kolejnym właścicielem rezydencji została spadkobierczyni majątku Karola Goduli, do którego należał również pałac w Kopicach- Joanna Gryszczyk von Schomberg- Godulla oraz jej mąż hrabia Ulryk Schaffgotsch. To tam spotykali się panowie podczas polowań, bo taki charakter miała wtedy budowla-była bazą dla organizowanych przez hrabiego łowów. W 1875r zamek spłonął i został rozebrany, a to co zostało przekształcono dzięki rodzinie von Schaffgotsch w romantyczną ruinę tak modną w ówczesnym czasie. Na hrabim duże wrażenie zrobił wygląd ruin oraz legenda, według której Templariusze byli budowniczymi zamku. Niestety- okoliczna ludność rozkradała materiał budowlany i mury zaczęły niszczeć.
IMG_1427
 
 
Od 1995r- jak już wspomniałam- zamek w Chudowie jest własnością Fundacji „Zamek Chudów”, która poza dotychczas włożoną pracą ma ambitne plany odtworzenia murów obwodowych do wysokości 7m jak również oczyszczenie fosy i odbudowanie mostu. Poza tym w zamku odbywają się inscenizacje historyczne, zloty, koncerty, występy kabaretowe i projekcje filmowe. Największą wizytówką zamku w Chudowie jest odbywający się w sierpniu Jarmark Średniowieczny.
 
CIEKAWOSTKA
 

Podczas wykopalisk jakie miały miejsce w 2006r natrafiono na tzw. chudowski skarb w postaci średniowiecznych, jednostronnie stemplowo wybijanych monet – brakteatów: to, co było odciśnięte jako wypukłe na awersie widoczne było wklęsłe na rewersie.

IMG_1434

Zamek w Chudowie to ciekawe miejsce i choć jest niewielki, i nie ma tu możliwości spacerowania po komnatach, to warto go uwzględnić w planie przejazdu w okolicy. Polecam zwiedzenie muzeum w wieży zamkowej. Poza tym to świetne miejsce na piknik: można rozłożyć sobie koc, pokontemplować i cieszyć się, że zamek Chudów nie przepadł zarośnięty chaszczami, jako miejsce spotkań okolicznych wielbicieli tanich trunków.

20ee11133c684b6629da52425ae8e993

WIRTUALNA WYCIECZKA :

http://www.qtvr-poland.com/panoramas/30.html

 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 + = 71