browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Dwór w Stoszowie

Stoszów
DSC_0164
 
 

 
Jadąc z Łagiewnik w kierunku Dzierżoniowa zatrzymałam się w Stoszowie, by zobaczyć popadający w ruinę dwór obronny.stoszów Stoszów po raz pierwszy wspomniano w dokumentach w 1371r. Znajdował się tam gród, po którym jedynym wspomnieniem jest pamiątkowa tablica.

DSC_0161

Najwcześniej znanym właścicielem Stoszowa w XIVw był niejaki Stoss von Stossowitz Wśród wielu następujących po nim panów tamtejszych dóbr byli: von Strachwitz, von Gellhorn, von Glaubitz, von Prittwitz, von Sandraczky- Sandraschütz, którego spadkobiercy byli ostatnimi panami Stoszowa do 1945r.

DSC_0169

Najprawdopodobniej w miejscu wcześniejszej wieży mieszkalnej von Stossowitza stanął dwór, który był siedzibą ówczesnego właściciela majątku Hansa von Strachwitz. Była to renesansowa, jednoskrzydłowa budowla obronna, której rozbudowy podjął się syn Hansa- Elias. Kolejny właściciel- Melhior von Gellhorn również miał swój wkład w rozbudowę dworu.

DSC_0172
 
Ostatecznie do dziś przetrwały dwór wprawdzie popadający w ruinę to budowla na planie litery C o dwóch i trzech kondygnacjach nakryta dwuspadowymi dachami.
 
 
 
Do głównego wejścia, ozdobionego portalem i herbami: jedni twierdzą, że rodu von Strachwitz inni, że rodów: von Gellhorn i von Schoff, prowadzi kamienny most nad fosą. Kolejne przebudowy miały miejsce w XVIII i XIXw.
 
CIEKAWOSTKA:
 
Nad głównym wejściem do dworu w Stoszowie, w kamiennej belce wyryto po łacinie inskrypcję: DSC_0171
 
SIT PAX INTRA MUROS TUOS ET PROSPERITAS IN PALATIS TUIS. Jest to fragment Psalmu 122, który w tłumaczeniu brzmi: Niech będzie pokój w twoich murach, a pomyślność domu Twojego króla.DSC_0167
 
 

Po zakończeniu II wojny światowej dwór wraz z majątkiem stał się własnością Skarbu Państwa: dwór trafił, jak to bywało wówczas, pod zarząd PGR i utworzono tam mieszkania dla pracowników oraz magazyny. Nie dbano należycie o zabytek i zniszczony został w końcu opuszczony.

DSC_0182

Dziś niszczejący dwór w Stoszowie niewiele przypomina swą dawną świetność: popada w ruinę, fosa zarasta podobnie jak niewielki park ze stawem.

DCS_0184

Dwór w Stoszowie jest zabezpieczony przed wejście do wnętrz, ale można go obejrzeć z bliska. Szkoda, że tak mało o historii tego miejsca znalazłam. Warto zatrzymać się będąc w okolicy zwłaszcza, że w pobliżu jest wiele ciekawych miejsc i co cieszy- niektóre mają szczęście i przywracany jest im ich dawny blask.

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

76 − 66 =